Ամրապնդել բարեկամությունը կոնկրետ քայլերով. քաղաքապետարանում հուշագիր է ստորագրվել
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հանդիպել է Իլ դը Ֆրանսի շրջանային խորհրդի նախագահ Վալերի Պեկրեսի գլխավորած պատվիրակության հետ, որը նոյեմբերի 17-ից քաղաքապետի հրավերով գտնվում է Երևանում: Ողջունելով հյուրերին՝ քաղաքապետը համոզմունք է հայտնել, որ Երևանի քաղաքապետարանի և Իլ դը Ֆրանսի շրջանային խորհրդի միջև ստորագրվելիք գործողությունների ծրագիրը կդառնա աշխատանքային ուղեցույց՝ համատեղ ծրագրերի արդյունավետ իրականացման համար: Երևանի քաղաքապետը կարևորել է Իլ դը Ֆրանսի առաջադեմ փորձը մասնավորապես աղբի կառավարման ու հանրային տրանսպորտի կազմակերպման ոլորտներում և նշել, որ համագործակցության շրջանակում հնարավոր կդառնա հաջողված փորձը կիրառել նաև Երևանում:
«Տիկին Պեկրես, ստորագրվող գործողությունների ծրագրում ընդգրկված են Երևանի համար անչափ կարևոր երկու ոլորտներ, մասնավորապես աղբի կառավարման ու հանրային տրանսպորտի կազմակերպման մասին է խոսքը, որոնց բարելավման ուղղությամբ մենք պետք է համալիր մոտեցում ցուցաբերենք: Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ արդեն առաջիկայում կկարողանանք կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել այդ ուղղությամբ»,- նշել է Հայկ Մարությանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Վալերի Պեկրեսն իր հերթին ընդգծել է, որ Երևանի հետ հարաբերությունների ամրապնդումն առանձնակի է կարևորված Իլ դը Ֆրանսի շրջանային խորհրդի համար: Նա վստահեցրել է, որ իր հերթին կանի հնարավոր ամեն ինչ՝ նախատեսված պայմանավորվածությունները գործնականում կյանքի կոչելու համար:
«Պարոն քաղաքապետ, դուք հեղափոխություն իրականացրեցիք քաղաքական դաշտում, մենք այսօր հեղափոխություն ենք իրականացնում տրանսպորտի համակարգի բարելավման ուղղությամբ: Համոզված եղեք, որ համատեղ աշխատանքով արդյունավետ լուծումներ կգտնենք մեր բնակիչների համար»,- նշել է Վալերի Պեկրեսը:
Ճանապարհային քարտեզի ստորագրում՝ Երևան քաղաքի և Իլ դը Ֆրանսի շրջանային խորհրդի միջև
Պաշտոնական հանդիպմանը հաջորդել է Երևան քաղաքի և Իլ դը Ֆրանսի շրջանային խորհրդի միջև համագործակցության համաձայնագրի 2018-2021թթ. համար ճանապարհային քարտեզի ստորագրման արարողությունը: Փաստաթուղթը ստորագրել են Հայկ Մարությանը և Վալերի Պեկրեսը:
Մասնավորապես, ըստ փաստաթղթի, փորձի փոխանակման ծրագրեր կիրականացվեն աղբահանության կազմակերպման, քաղաքային տրանսպորտի կառավարման, քաղաքային պլանավորման ոլորտում ընթացակարգերի և կարգավորող գործիքների հմտությունների փոխանակման, ինչպես նաև երկու համայնքների ստարտափ ծրագրերի միջև կապերի խորացման, մշակույթի, կրթության ու մի շարք այլ բնագավառներում:
Ստորագրման արարողությունից հետո իր ունեցած ելույթում Երևանի քաղաքապետը համոզմունք է հայտնել, որ ստորագրված գործողությունների ծրագրի շնորհիվ համատեղ ուժերով նոր որակ կհաղորդվի երկուստեք համագործակցությանը:
«Մեծապես կարևորելով մեր բարեկամական հարաբերությունները՝ ևս մեկ անգամ վերահաստատում եմ Երևանի և Իլ դը Ֆրանսի միջև առկա ջերմ հարաբերություններն էլ ավելի խորացնելու և ամրապնդելու մեր պատրաստակամությունը: Պետք է արձանագրեմ, որ մեր հարաբերություններում առկա բարձր մակարդակին հնարավոր է եղել հասնել նաև Ֆրանսիայում մեր համայնքի անգնահատելի նվիրման շնորհիվ: Համոզված եղեք, որ մենք միշտ պատրաստակամ ենք հստակ ծրագրերի իրականացման համար: Ես վստահ եմ, որ մեր համատեղ ջանքերի շնորհիվ կկարողանանք զարգացնել ու խորացնել երկու քաղաքների միջև հաստատված կապերը»,- նշել է Երևանի քաղաքապետը:
Իլ դը Ֆրանսի շրջանային խորհրդի նախագահն իր խոսքում գոհունակությամբ փաստել է, որ շուրջ քսան տարի առաջ Երևան կատարած իր առաջին այցից հետո զգալի փոփոխություններ է նկատում Հայաստանի մայրաքաղաքում:
«Ակնհայտ է, որ 28 տարվա ընթացքում շատ բան է փոխվել, առավել ևս վերջին մի քանի ամսում: Այդ իսկ պատճառով առավել քան խորհրդանշական եմ համարում այսօրվա ճանապարհային քարտեզի ստորագրումը: Պարոն քաղաքապետ, Դուք, իհարկե, ունեք հստակ տեսլական ձեր մայրաքաղաքի համար, և արդեն իսկ տեղեկացել եմ, որ առաջնահերթ խնդիրներից են տրանսպորտի և աղբահանության ոլորտների բարելավումը: Այդ իսկ պատճառով մենք շատ ենք կարևորում այդ երկու թեմաները, և համոզված եմ, որ կգտնենք արդյունավետ լուծումներ: Երևանն իսկույն արձագանքեց նաև երկու համայնքների ստարտափների ինկուբատորին միանալու առաջարկին, ինչի համար շնորհակալություն եմ հայտնում: Այն շատ մեծ ցանց է և հնարավորություն է տալիս մուտք գործելու համաշխարհային մակարդակի զանազան շուկաներ»,- նշել է Վալերի Պեկրեսն ու առանձնակի կարևորել համագործակցության խորացումը նաև մշակույթի ոլորտում:
Երևանի և Իլ դը Ֆրանս շրջանի միջև բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում ունեցած մեծ ավանդի համար Հայկ Մարությանը Իլ դը Ֆրանսի շրջանային խորհրդի նախագահ Վալերի Պեկրեսին պարգևատրել է Երևանի քաղաքապետի ոսկե մեդալով:

Укреплять дружбу конкретными шагами: в мэрии Еревана подписан меморандум
Мэр Еревана Айк  Марутян встретился с членами делегации, возглавляемой  председателем регионального совета Иль де Франс Валери Пекрес, находящейся в Ереване с 17-го ноября по приглашению мэра столицы. Поприветствовав гостей, мэр выразил уверенность в том, что план действий, который будет подписан между Ереваном и региональным  советом  Иль де Франс,  станет рабочим инструментом  для эффективной  реализации  совместных программ. Мэр Еревана придал важность передовому  опыту  Иль де Франс, в частности в сферах управления  отходами  и организации общественного транспорта, отметив, что в  рамках сотрудничества применение успешного опыта станет возможным и в Ереване.
«Госпожа Пекрес, в подписываемый план действий  включены две важнейшие для Еревана сферы, в частности речь идет об управлении отходами и организации общественного транспорта и   в этом деле нам необходимо применить  комплексный подход. Я убежден, что благодаря совместным усилиям уже в скором времени будут предприняты конкретные шаги в этом направлении»,-отметил Айк Марутян.
Выразив благодарность за прием, Валери Пекрес в свою очередь отметила, что региональный  совет  Иль де Франса придает особую важность укреплению связей с Ереваном. Она заверила, что  в свою очередь сделает все возможное  для   реализации  договоренностей.
«Господин мэр,  вы сделали политическую революцию, мы сегодня осуществляем революцию в совершенствовании транспортной системы. Будьте уверены, что в результате совместной работы мы найдем эффективные решения для жителей»,-отметила Валери Пекрес.
Ереван и региональный совет Иль де Франс  подписали дорожную карту
За официальной встречей  последовала церемония подписания дорожной  карты по сотрудничеству на 2018-2021гг. между Ереваном и региональным советом  Иль де Франс.
Документ подписали Айк Марутян и  Валери Пекрес. Согласно  подписанному документу будут реализованы программы по обмену опытом в области организации переработки отходов, управления  городским  транспортом, а также в сферах культуры и образования.
В своей речи мэр Еревана выразил убежденность в том, что благодаря подписанному плану действий  совместным усилиям двустороннее сотрудничество   перейдет на новый уровень.
«Подчеркивая особую важность  двусторонних дружественных отношений еще раз хочу подтвердить нашу готовность для дальнейшего укрепления и развития отношений между Ереваном и региональным  советом  Иль де Франс. Должен также отметить, что высокий уровень  наших отношений был достигнут также благодаря нашей армянской общине во Франции. Будьте уверены, что мы всегда готовы к реализации конкретных программ. Я убежден в том, что благодаря нашим совместным усилиям  мы сможем развивать и углублять установленные между двумя городами связи»,-отметил мэр Еревана.
Председатель регионального совета Иль де Франс в свою очередь отметила, что после своего первого визита в Ереван прошло примерно 20 лет, и с тех пор в столице Армении произошли значительные перемены.
«Очевидно, что очень многое изменилось, в частности за последние месяцы, и по этой причине подписание дорожной карты для меня символично. Господин мэр, мне известно, что для вашего города приоритетным является вопрос транспорта и переработка отходов. Я убеждена в том, что совместно мы найдем эффективные решения этих проблем. Хочу также выразить свою благодарность за согласие Еревана присоединиться к инкубатору стартапов двух общин. Это очень большая сеть,  обеспечивающая   доступ к рынкам мирового класса»,-отметила Валери Пекрес, придав особую важность углублению сотрудничества в сфере культуры.
За вклад в укрепление дружественных связей между Ереваном и региональным  советом  Иль де Франс, мэр Айк Марутян наградил председателя регионального совета Валери Пекрес Золотой медалью  мэра Еревана.