Ավարտվել է Երևանի պատանի շախմատիստների առաջնությունը
Երևանի քաղաքապետ, Երևանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Տարոն Մարգարյանը Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի տնօրեն Սմբատ Լպուտյանի հետ ներկա է գտնվել Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանն անցկացված Երևանի 8-16 տարեկան պատանիների առաջնության փակման հանդիսավոր արարողությանը:
Շնորհավորելով Երևանի 2014թ. պատանիների շախմատի առաջնության մասնակիցներին՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նորանոր հաջողություններ ու ձեռքբերումներ է մաղթել նրանց. «Անկախ նրանից, թե ձեզանից յուրաքանչյուրն ինչպիսի արդյունք է արձանագրել այս առաջնությունում, ես ուզում եմ շնորհավորել բոլորիդ, քանի որ նման պատասխանատու առաջնությանը մասնակցելու իրավունք նվաճելն արդեն իսկ հաղթանակ է: Այս առաջնությունը կարևոր է նաև նրանով, որ հաղթողները Հայաստանի առաջնության կիսաեզրափակչի մասնակցության իրավունք են ստանում, ինչն արդեն իսկ դեպի մեծ շախմատ տանող ճանապարհի լուրջ քայլ է: Ուրախալի է, որ առաջնությունը տարեցտարի ավելի ընդգրկուն է դառնում ու գնալով ավելանում է մասնակիցների թիվը: Պետք է նշեմ, որ այս մարզաձևի զարգացման ու տարածման ուղղությամբ այսօր լուրջ քայլեր են ձեռնարկվում: Երևանում մենք արդեն ունենք 3 շախմատի դպրոց, այս տարի դրանց թիվը կավելանա ևս 5-ով: Եվ որ ամենակարևորն է, այս դպրոցները շախմատասեր փոքրիկների համար գործում են անվճար: Ես վստահ եմ, որ դուք, անկախ այսօրվա արդյունքներից, շարունակելու եք առավել նվիրված աշխատել ու մարզվել և ինչպիսի մրցաշարերի էլ որ մասնակցեք, միշտ բարձր եք պահելու Երևանի պատիվը»,- ընդգծել է քաղաքապետը: Տարոն Մարգարյանը նաև վստահեցրել է, որ Երևանի շախմատի ֆեդերացիան, ինչպես նաև Երևանի քաղաքապետարանը միշտ նրանց կողքին են լինելու և պատրաստ են անել հնարավորը՝ երևանյան մարզիկների հաջողություններն ամրապնդելու և նորանոր հաջողությունների հասնելուն աջակցելու ուղղությամբ:
Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի տնօրեն Սմբատ Լպուտյանն իր հերթին, շնորհավորելով առաջնության մասնակիցներին, շնորհակալություն է հայտնել Երևանի քաղաքապետ, Երևանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Տարոն Մարգարյանին մայրաքաղաքում մարզաձևի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման հարցում դրսևորած հստակ ու նպատակային քայլերի համար. «Երևանն օրեցօր դառնում է շատ ավելի շախմատային քաղաք, ինչը հենց Երևանի քաղաքապետի, այժմ նաև՝ Երևանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահի շնորհիվ է: Շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ, պարոն քաղաքապետ, որ ստանձնել եք այս կարևոր առաքելությունը և վստահ եմ, որ Ձեր հետևողական աշխատանքի շնորհիվ առաջիկայում մենք նորանոր հաջողություններ կգրանցենք շախմատում»,- ընդգծել է Սմբատ Լպուտյանը:
Երևան քաղաքի շախմատի 2014թ. պատանիների առաջնության մրցանակակիրներին Երևանի քաղաքապետը պարգևատրել է գավաթներով ու մեդալներով: Առաջնության հաղթողներն, ի դեպ, իրավունք են ստացել մասնակցելու Հայաստանի պատանիների առաջնության կիսաեզրափակիչ մրցաշարին:

Завершился чемпионат юных шахматистов Еревана
Мэр Еревана, президент Шахматной федерации Еревана Тарон Маргарян вместе с директором Шахматной академии Армении Смбатом Лпутяном присутствовал на торжественной церемонии закрытия чемпионата по шахматам среди юниоров в возрасте от 8 до 16 лет, которая проходила в доме шахмат имени Тиграна Петросяна.
Поздравив участников чемпионата Еревана 2014г., мэр Тарон Маргарян пожелал им новых успехов и достижений: ''Хочу поздравить всех вас, независимо от того какие результаты вы показали на этом турнире, потому что ваше участие в этом ответственном соревновании уже победа. Победители этого турнира получат право на участие в полуфинале чемпионата Армении, что является серьезным шагом на пути к большой шахматной карьере. Меня радует тот факт, что этот чемпионат обретает все большую популярности, а число участников увеличивается с каждым годом. Должен отметить, что сегодня предпринимаются серьезные шаги по развитию и распространению этого вида спорта. В Ереване мы уже имеем 3 шахматные школы, в этом году будет построено еще 5 школ. И, что самое главное, эти школы действуют бесплатно. Уверен, что вы продолжите преданно работать, тренироваться и высоко держать честь Еревана во всех соревнованиях'',- подчеркнул мэр.
Тарон Маргарян также заверил, что Шахматная федерация Еревана, а также мэрия Еревана готовы поддержать ереванских спортсменов.
Директор Шахматной академии Армении Смбат Лпутян в свою очередь, поздравив участников чемпионата, поблагодарил мэра Еревана, президента Шахматной федерации Еревана Тарона Маргаряна за успешную реализацию программ развития спорта в столице: "Благодарю Вас, господин мэр, за то, что вы взяли на себя эту важную миссию и уверен, что благодаря Вашей последовательной работе мы в ближайшее время зарегистрируем значительные достижения'',- подчеркнул Смбат Лпутян.
Мэр Еревана наградил победителей молодежного чемпионата  города Еревана 2014г. кубками и медалями. Победители чемпионата, кстати, получили право на участие в полуфинале молодежного чемпионата Армении.