Երևանը՝ եվրոպական ֆուտբոլի կենտրոն. քաղաքապետն ու ՀՖՖ նախագահը տվեցին UEFA-U19-ի հետհաշվարկի մեկնարկը
05.04.2019
Ֆուտբոլի Եվրոպայի մինչև 19 տարեկանների առաջնությունից 100 օր առաջ Հյուսիսային պողոտայում՝ նորաբաց Եվրոպայի հրապարակում, տրվել է խորհրդանշական ժամացույցի հետհաշվարկի հանդիսավոր մեկնարկը: Այն ազդարարել են Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը և ՀՖՖ նախագահ Արթուր Վանեցյանը: Հուլիսի 14-27-ը Երևանում կհավաքվեն Եվրոպայի մինչև 19 տարեկանների ուժեղագույն հավաքականները: Տարիքային այս խմբի՝ աշխարհամասի գլխավոր տիտղոսի համար 2 շաբաթ կպայքարեն Պորտուգալիայի, Իսպանիայի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Չեխիայի, Իռլանդիայի և Նորվեգիայի հավաքականները: Նրանց, որպես կազմակերպիչ երկիր, կմիանա Հայաստանի ընտրանին:
Կարևորելով մայրաքաղաքում նման կարգի մրցաշարի անցկացումը՝ Հայկ Մարությանը նշել է, որ Երևանի քաղաքապետարանն իր հերթին կանի հնարավորը, որպեսզի մրցաշարն անցնի հավուր պատշաճի:
«Սա մեր երկրի պատմության մեջ երևի թե խոշորագույն սպորտային միջոցառումն է լինելու: Երևանն ու Հայաստանը հուլիս ամսվա ընթացքում դառնալու են իսկապես Եվրոպայի կենտրոնը: Երևանը պատրաստ է ընդունելու մասնակիցներին և զբոսաշրջիկներին»,- նշել է քաղաքապետը:
Քաղաքապետ Հայկ Մարությանն ու ՀՖՖ նախագահ Արթուր Վանեցյանը գնդակներ են նվիրել միջոցառման մասնակիցներին ու անցորդներին:

Ереван станет центром европейского футбола: мэр столицы и президент ФФА дали старт обратному отсчету UEFA-U19
05.04.2019
На площади Европы Северного проспекта за 100 дней до Чемпионата Европы по футболу среди юношей до 19-ти лет, мэр Еревана Айк Марутян и президент ФФА Артур Ванецян дали старт обратному отсчету на символических часах.
Сильнейшие европейские сборные до 19-ти лет соберутся в Ереване с 14-го по 27-е июля. В течение двух недель сборные Португалии, Испании, Франции, Италии, Чехии, Ирландии и Норвегии будут бороться за звание лучшей сборной в этой возрастной категории. В качестве принимающей стороны к ним присоединится сборная Армении.
Подчеркнув важность проведения подобного турнира в столице, Марутян отметил, что мэрия Еревана в свою очередь сделает все возможное, чтобы турнир прошел должным образом.
«Это, наверное, самое большое спортивное событие в истории нашей страны. Ереван и Армения станут центром Европы в июле. Ереван готов принять участников и туристов»,- отметил мэр.