Երևանը՝ զբոսաշրջության և համագործակցության համաշխարհային համաժողովի մասնակից
Օրեր առաջ Պեկինում անցկացվեց «Քաղաքների զբոսաշրջության համաշխարհային ֆեդերացիայի» (WTCF) առցանց համաժողովը՝ «Զբոսաշրջության համագործակցություն և զարգացում» թեմայով: Երևանը միջազգային կառույցին անդամակցում է 2018 թվականից:
Առցանց համաժողովին մասնակցել է ավելի քան 7000 ներկայացուցիչ աշխարհի տարբեր երկրներից, այդ թվում՝ Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի և տուրիզմի վարչության տուրիզմի բաժինը: COVID-19-ի պայմաններում քաղաքային զբոսաշրջությունը վերականգնելու և խթանելու նպատակով քաղաքների համար հրապարակվել է գործողությունների ուղեցույց: Առանցքային դրույթներից էր համաճարակային կանխարգելման և զբոսաշրջության վերականգնման ոլորտում միջազգային համագործակցության ընդլայնումը:
Հաշվի առնելով համավարակի բացասական ազդեցությունը անդամ քաղաքների տնտեսությունների վրա՝ ֆեդերացիայի որոշմամբ Երևանն ու մյուս քաղաքներն ազատվել են 2020 թվականի համար նախատեսված անդամավճարից:

Ереван принял участие во Всемирной конференции по сотрудничеству и развитию туризма
На днях в Пекине состоялась видео-конференция на тему «Сотрудничество и развитие туризма», организованная «Всемирной федерацией туристических городов» (WTCF). Ереван является членом международной организации с 2018-го года.
В видео-конференции приняло участие более 7000 представителей разных стран, в том числе, отдел туризма управления культуры и туризма мэрии Еревана. С целью восстановления и развития туризма в условиях COVID-19 было издано руководство, содержащее план мероприятий по преодолению этой проблемы. Одним из ключевых аспектов было расширение международного сотрудничества в сфере предупреждения распространения эпидемии и восстановления туризма.
Учитывая отрицательное воздействие пандемии на экономику городов-членов ВФТГ, федерацией было принято решение об освобождении Еревана и других городов от членского взноса, предусмотренного за 2020г.