Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ուղերձը Գիտելիքի, գրի և դպրության օրվա կապակցությամբ
Գրքի ու գիտելիքի հանդեպ խոր հարգանքն ու կրթություն ստանալու ձգտումը մեր ազգային մտածողության ուրույն դրսևորումներից են, և պատահական չէ, որ մեզանում սեպտեմբերի 1-ը` որպես նոր ուսումնական տարվա սկիզբ և գիտելիքի օր, տոնական, ոգևորիչ ու լիահույս է լինում: Այն առանձնահատուկ նշանակություն ունի հատկապես առաջին դասարանցիների համար, ովքեր առաջին անգամ են ոտք դնում դպրոցի կամարներից ներս, որոնց հղում եմ իմ առանձնահատուկ շնորհավորանքը:
Գիտելիքն անգնահատելի արժեք է։ Միայն սովորելով, գիտելիքների լուրջ պաշար ձեռք բերելով հնարավոր կլինի իրականացնել պատանեկան երազանքներից հառնող բարձր նպատակները։ Այս ամենն առավել ևս կարևորվում է ներկայումս, երբ բանիմաց անհատը դառնում է հասարակության շարժիչ ուժը։
Հարգարժա՛ն ուսուցիչներ, կրթված քաղաքացին մեր ազգային արժանապատվության, մեր պետականության պահպանման, մեր երկրի զարգացման ու հզորացման, ազգային անվտանգության ապահովման կարևոր գործոնն է, որի երաշխավորը հանդիսանում եք Դուք։:
Ես լիահույս եմ, որ ուսումնառության տարիները Հայաստանի քաղաքացիների նոր սերնդի համար կդառնան իրենց օժտվածության ու տաղանդի զարգացման, գիտելիքների ու ունակությունների ձեռքբերման պատասխանատու ու կարևոր շրջան, և արդյունքում մեր երկիրը կունենա ավելի հայրենասեր ու կիրթ քաղաքացիներ:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիդ Գիտելիքի, գրի և դպրության օրվա կապակցությամբ, ցանկանում նորանոր հաջողություններ։

Послание мэра Еревана Тарона Маргаряна ко дню Знаний
Глубокое уважение к знаниям и стремление получить образование является уникальным проявлением нашего национального мышления, и не случайно, что для нас 1-ое сентября, начало нового учебного года, проходит празднично и полно надежд. Этот день имеет особенное значение для первоклассников, которые в первый раз идут в школу.
Знание бесценно. Получив образование и знания можно достичь своей цели. Все это очень важно особенно в наши дни, когда знающий человек становится движущей силой общества.
Уважаемые учителя, образованный гражданин является важным фактором нашего национального достоинства, сохранения нашего государства, развития нашей страны и укрепления национальной безопасности, и гарантом всего этого являетесь Вы.
Я надеюсь, что для нового поколения годы учёбы станут важным и ответственным периодом для развития талантов, приобретения знаний и навыков. В результате, граждане нашей страны будут более образованными и патриотичными. Ещё раз поздравляю всех вас с Днём знаний и желаю новых успехов.