Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն աշխատանքային շրջայց է կատարել Դավթաշեն վարչական շրջանում
Երևանի քաղաքապետարանի 2016 թվականի ծրագրերով մայրաքաղաքում շարունակվող շինբարեկարգման աշխատանքներին Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հետևել է Դավթաշեն վարչական շրջանում: Աշխատանքային այցի շրջանակում, վարչական շրջանի ղեկավարի ուղեկցությամբ, քաղաքապետը նախ այցելել է «Երևանի հանդբոլի և խաղային այլ մարզաձևերի մասնագիտացված մանկապատանեկան մարզադպրոց», որը հիմնանորոգվում է: Քաղաքապետին ներկայացնելով աշխատանքների ընթացքը՝ պատասխանատուները նշել են, որ, ներքին հարդարմանը զուգահեռ, ծրագրի շրջանակում նորերով են փոխարինվում դռներն ու պատուհանները, նորոգվում է տանիքը, իրականացվում են նաև օդափոխության և ջեռուցման համակարգերի տեղադրման, սանհանգույցների հիմնանորոգման և կահավորման աշխատանքներ:
Առանձնակի կարևորելով Երևանում մարզական կյանքի աշխուժացմանն ուղղված ծրագրերը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ քաղաքապետարանի ենթակայության մարզադպրոցների հիմնանորոգման ծրագրերի նպատակը ևս առողջ սերունդ ունենալն ու տարբեր մարզաձևերի զարգացումն ու տարածումն է:
«Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության մարզադպրոցները գտնվում են մեր ուշադրության կենտրոնում, և վերջին երկու տարիներին մարզական այդ օջախների պայմանների բարելավման ուղղությամբ զգալի ծրագրեր ենք իրականացնում: Մարզադպրոցներն իսկապես գտնվում էին անմխիթար վիճակում, ինչը տասնամյակների կուտակված խնդիր էր, և մենք սկսեցինք հետզհետե լուծումներ տալ դրանց: Հիմնանորոգման աշխատանքներին զուգահեռ՝ մենք նաև գույքի թարմացման խնդիր ենք դրել ու համայնքային բյուջեում այդ մասով ևս միջոցներ ենք նախատեսել: Եվ վստահեցնում եմ, որ այս ծրագիրը նույնպես կլինի շարունակական այնքան ժամանակ, մինչև լիարժեքորեն լուծենք մարզադպրոցների թե՛ հիմնանորոգման և թե՛ մարզական գույքով համալրման աշխատանքները: Արդյունքում կունենանք ամբողջությամբ հիմնանորոգված, ջեռուցմամբ ապահովված ու կահավորված մարզադպրոցներ: Մարզադպրոցների պատասխանատուների առջև էլ հստակ խնդիր ենք դրել, որպեսզի հետևողական աշխատանք տանեն տարբեր մարզաձևերի զարգացման և պատանիների ու երիտասարդների շրջանում առողջ ապրելակերպի խթանման ուղղությամբ», - ընդգծել է քաղաքապետը:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Դավթաշեն վարչական շրջանի ղեկավարի ուղեկցությամբ այցելել է նաև Տիգրան Պետրոսյան փողոցի վերջնամասից դեպի Դավթաշենի 2-րդ թաղամաս տանող ավտոճանապարհի շինհրապարակ, ծանոթացել ճանապարհի լայնացման և բարեկարգման աշխատանքներին: Քաղաքապետին զեկուցվել է, որ ծրագրի իրականացման շնորհիվ հնարավորություն կընձեռվի Դավթաշենի 2-րդ թաղամասի վերին հատվածից դեպի Եղվարդի խճուղի և Տիգրան Պետրոսյանի փողոց տանող տարածքը դարձնել ժամանակակից չափորոշիչներին համապատասխան ճանապարհային հանգույց: Քաղաքապետը պատասխանատուներին հանձնարարել է մշտական հսկողություն իրականացնել աշխատանքների որակի ապահովման ուղղությամբ և գործն ավարտել նախատեսված ժամկետում:
Ամփոփելով շրջայցի արդյունքները՝ Երևանի քաղաքապետն առանձնակի կարևորել է համայնքային ծրագրերով իրականցվող աշխատանքներում բնակիչների ակտիվ մասնակցությունը:
«Դավթաշենն, ընդհանուր առմամբ, խնամված վարչական շրջան է, բայց, անշուշտ, անելիքներ դեռ կան: Հատկանշական է, որ թե՛ Դավթաշենում և թե՛ մյուս վարչական շրջաններում, հատկապես վերջին տարիներին, համայնքային ծրագրերի իրականացման հարցում բավականին ակտիվ է նաև մեր համաքաղաքացիների մասնակցությունը, ինչն իսկապես անչափ կարևոր է և ողջունելի մեզ համար: Երևանը բոլորիս մեծ տունն է, և մենք միասին պետք է կառուցենք մեր քաղաքն ու դարձնենք այն առավել հարմարվետ», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:

Мэр Еревана Тарон Маргарян побывал с рабочим визитом в административном районе Давташен
В ходе рабочего визита в административный район Давташен, мэр Тарон Маргарян наблюдал за работами по строительству и благоустройству, реализуемыми по программам 2016 года мэрии Еревана. В сопровождении руководителя административного района, мэр посетил ереванскую специализированную детско-юношескую спортивную школу по гандболу и другим игровым видами спорта, в которой проводятся работы по капитальному ремонту. Представив мэру ход работ, ответственные лица доложили, что наряду с работами по внутреннему оформлению, заменяются двери и окна, ремонтируется крыша, проводится монтаж систем отопления и вентиляции.
Подчеркнув особую важность программ, направленных на активизацию спортивной жизни в столице, мэр Тарон Маргарян подчеркнул, что целью программы по капитальному ремонту муниципальных спортивных школ является развитие и популяризация разных видов спорта.
«Муниципальные спортивные школы находятся в центре нашего постоянного внимания, и за последние 2 года мы реализовали многочисленные программы по улучшению условий спортивных школ. Спортивные школы находились в заброшенном состоянии в течение десятка лет, и мы начали постепенно решать эти проблемы. Параллельно с работами по капитальному ремонту мы обновляем также инвентарь. Заверяю вас, что эта программа также продолжится до тех пор, пока полностью не будет решена проблема капитального ремонта и оснащения спортивным инвентарем спортивных школ. Перед ответственными лицами спортивных школ мы поставили конкретную задачу - проводить последовательную работу по пропаганде здорового образа жизни среди молодежи и развитию различных видов спорта»,- подчеркнул мэр столицы.
В сопровождении руководителя административного района Давташен, мэр Тарон Маргарян побывал на строительной площадке новой автодороги, ведущей от улицы Тиграна Петросяна ко 2-му микрорайону Давташена. Мэр поручил ответственным лицам установить постоянный контроль над качеством выполняемых работ и завершить их в установленные сроки.
Подводя итоги рабочего визита, мэр Еревана придал важность активному участию граждан в работах, реализуемых по городским программам.
«Давташен, в общем, ухоженный административный район, однако нам предстоит еще многое сделать. Стоит отметить, что как в Давташене, так и в других административных районах особенно в последние годы участие наших сограждан в реализации городских программ довольно активное, что действительно очень важно. Ереван наш дом, и мы вместе должны строить наш город и сделать его более удобным»,-подчеркнул Тарон Маргарян.