Երևանի քաղաքապետարանն ախտահանում է քաղաքային տրանսպորտը
Երևանի քաղաքապետի հանձնարարությամբ, ՀՀ առողջապահության նախարարության ցուցումով ախտահանվում է քաղաքապետարանի ենթակայության տակ գտնվող հանրային տրանսպորտը: Այսօրվանից սկսած ախտահանման աշխատանքներ կիրականացվեն ամեն օր՝ յուրաքանչյուր հերթափոխից հետո: Ընդհանուր առմամբ ամեն օր կախտահանվի շուրջ 150 ավտոբուս, 40 տրոլեյբուս և մետրոյի 30 վագոն:
«Քաղաքապետի անմիջական հսկողության ներքո է ողջ գործընթացը: Յուրաքանչյուր աշխատանք անմիջապես զեկուցվում է: Ախտահանման աշխատանքները կիրականացվեն այնքան ժամանակ, որքան կպահանջվի առողջապահության նախարարի համապատասխան ցուցումով: Այս պահին մենք ավտոբուսների հավաքակայանում ենք: Նույն մոտեցմամբ կախտահանվեն նաև տրոլեյբուսները և մետրոյի վագոնները։ Հասարակական տրանսպորտը սպասարկող մասնավոր ընկերություններին ևս ուղարկվել են առողջապահության նախարարի ցուցումները, և հորդորել ենք, որպեսզի նրանք ևս իրականացնեն նմանատիպ աշխատանքներ»,- նշում է Երևանի քաղաքապետարանի տրանսպորտի վարչության պետի ժ/պ Էդգար Գալստյանը:
Հասարակական տրանսպորտը ախտահանվում է ժամանակակից տեխնիկական միջոցներով և հատուկ նյութով: Աշխատանքներն իրականացվում են «Ախտահանման կենտրոն» ՓԲԸ կողմից:
«Ախտահանումն իրականացվում է ամենաառաջադեմ ֆրանսիական սուրֆանիոզ հատուկ նյութով, որը բարձր արդյունավետությամբ է ազդում բոլոր վիրուսների վրա: Առավոտյան ուղևորները կարող են հանգիստ օգտվել հասարակական տրանսպորտից: Նույն նյութը կիրառվում է նաև աշխարհի տարբեր երկրներում»,- նշում է «Ախտահանման կենտրոն» ՓԲԸ տնօրեն Մելս Պողոսյանը:
Կեսգիշերից հետո աշխատանքները կմեկնարկեն նաև Երևանի մետրոպոլիտենում: Մասնագիտացված հատուկ խմբերը կշրջեն բոլոր կայարաններում և արդեն առավոտյան մետրոն ևս ախտահանված ու պատրաստ կլինի շահագործման:

Мэрия Еревана проводит дезинфекцию городского транспорта
По поручению мэра Еревана и директиве министерства здравоохранения РА, осуществляется дезинфекция городского транспорта, находящегося в ведомстве мэрии. С сегодняшнего дня дезинфекция будет проводиться ежедневно после каждой смены. В общей сложности, ежедневно будет продезинфицировано 150 автобусов, 40 троллейбусов и 30 вагонов.
«Весь процесс находится под непосредственным контролем мэра. Дезинфекция будет проводиться до тех пор, пока этого требует показание министра здравоохранения. Частным компаниям, обслуживающим общественный транспорт, также посланы директивы министерства, и мы призвали их осуществить соответствующие действия»,- отметил и/о начальника управления транспорта мэрии Еревана Эдгар Галстян.
Процесс дезинфекции проводится современным дезинфицирующим средством Сурфаниоз, которое применяется в других странах и действует на все виды вирусов. Работы осуществляются ЗАО «Центр дезинфекции».
После полуночи начнется дезинфекция вагонов метро. Специализированные группы работников проведут дезинфекцию внутри вагонов, и к утру вагоны будут готовы к работе.