Երևանի քաղաքապետարանը՝ Երևանի մանուկներին
Երևանի քաղաքապետարանի և «Հայ մայրեր» բարեգործական հասարակական կազմակերպության համատեղ նախաձեռնության՝ «Երևանի մանուկներին» ծրագրի երրորդ՝ վերջին փուլն է մեկնարկել։ Մանկական ուղեղային կաթվածով հաշմանդամ 17 երեխաներ հիպոթերապիայի, հիդրոթերապիայի մեկական ամիս տևած փուլերից հետո ևս մեկ ամիս մասնակցելու են արտթերապիայի, որի ընթացքում երեխաներն աշխատելու են ավազով ու կավով։
«Երբ մեկնարկում էինք նախագիծը, նման արդյունք անգամ չէինք էլ կանխատեսել. ծրագիրը սպասվածից ավելի օգտակար ու հաջողված եղավ։ Անվճար թերապիաները ոչ միայն ֆինանսական օգնություն էին այս երեխաներին միայնակ մեծացնող մայրերի համար, այլեւ ծրագիրն ամբողջությամբ նաև հոգեբանական մեծ օգնություն էր մայրերի համար։ Քաղաքապետարանի այս ծրագրի շնորհիվ մայրերը հոգեբանական շատ խնդիրներ հաղթահարեցին և գործնականում համոզվեցին, որ իրենք այս երեխաների մասին հոգ տանելու դժվար առօրյայում միայնակ չեն։ Հրաշալի ծրագիր էր»,- նշել է «Հայ մայրեր» բարեգործական հասարակական կազմակերպության հիմնադիր նախագահ Նարինե Մանուկյանը։
Ծրագրի արտթերապիայի փուլն անցկացվում է «Հայ մայրեր» կազմակերպության գրասենյակում, որը կրում է «Երազի տուն» անվանումը։ Երևանի քաղաքապետի օգնական Սամվել Մերթարջյանը ծրագրի ավարտական փուլի մեկնարկի օրն այցելել է շահառուներին և հայտնել ծրագրի շարունակելիության մասին։
«Ամփոփելով արդյունքները, զրուցելով մայրերի հետ եւ մասնագետների հետ քննարկելով՝ մենք գնահատեցինք ծրագրին հաջորդ տարի ևս աջակցելու կարևորությունը։ Եվ քանի որ նման ծրագրերը ևս Երևանի քաղաքապետի ուշադրության կենտրոնում են, հաջորդ տարի ծրագիրն առավել ընդգրկուն կլինի»,-նշել է քաղաքապետի օգնականը։
Սամվել Մերթարջյանը «Երազի տուն» այցելած փոքրիկներին նաև «Էրեբունի-Երևան 2796» տոնակատարության խորհրդանշական իրերով փաթեթներ է նվիրել։

Мэрия Еревана - детям Еревана
Стартовал 3-ий, последний этап программы «Детям Еревана», которую совместно организовали мэрия Еревана и благотворительная общественная организация «Армянские матери». 17 детей с церебральным параличом после месячного курса химиотерапии и гидротерапии, ещё один месяц получат курс арт-терапии, в ходе которого дети будут работать с песком и глиной.
«Когда начинали проект мы не ожидали такого результата. Программа оказалась более успешной и полезной, чем ожидалась. Бесплатные терапии для одиноких матерей были не только финансовой поддержкой, но и программа в целом для них была большой психологической помощью. Благодаря этой программе мэрии, матери преодолели множество психологических проблем и убедились в том, что они не одиноки. Это была чудесная программа»,-отметила руководитель благотворительной общественной организации «Армянские матери» Наринэ Манукян.
Курс арт-терапии под названием «Дом мечты» проводится в офисе организации «Армянские матери». Помощник мэра Еревана Самвел Мертарджян в день заключительного этапа программы посетил бенефициаров и сообщил, что программа продолжится и в дальнейшем.
«Подводя итоги программы, мы побеседовали с матерями и обсудили со специалистами важность поддержки программы в следующем году. И поскольку такие программы также находятся в центре внимания мэрии Еревана, в будущем году программа будет более объёмной»,- отметил помощник мэра.
Самвел Мертарджян подарил детям, которые посещали «Дом мечты» пакеты с символическими подарками «Эребуни-Ереван 2796».