Երևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչը մասնակցել է Ստրասբուրգի բարեկամ քաղաքների ակումբի 15-րդ հավաքին
14.11.2017
Նոյեմբերի 7-10-ը Ստրասբուրգի բարեկամ քաղաքների ակումբի (Strasbourg club) 15-րդ հոբելյանական հավաքին մասնակցելու նպատակով Ֆրանսիա է այցելել Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության պետի տեղակալ Միքայել Սահակյանը:
Հարկ է նշել, որ «Strasbourg club»-ին անդամակցում է աշխարհի տարբեր երկրների շուրջ 60 քաղաք: Այս տարի ակումբի աշխատանքների ընթացքում 20 երկրի ավելի քան 30 քաղաքի ներկայացուցիչներ և տասնյակ փորձագետներ քննարկել և լուծումներ են առաջարկել քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում առկա մարտահրավերների վերաբերյալ: Թեմաները, մասնավորապես, վերաբերել են «Կանաչ քաղաք»-ի և «Խելացի քաղաք»-ի ժամանակակից մարտահրավերներին և լուծումներին, ինչպես նաև փախստականների և այլ ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող խնդիրներին:
Ներկայացնելով փախստական դարձած սիրիահայ ընտանիքներին ցուցաբերված աջակցության, ինչպես նաև «Կանաչ քաղաք» գործողությունների ծրագրի վերաբերյալ վերջին տարիներին Երևանում կատարած աշխատանքները՝ Միքայել Սահակյանն ընդգծել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը կարևորում է վերը նշված ուղղություններով ծրագրերի շարունակականության ապահովումը:
Կարևորելով քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտների հարցերի քննարկման և դրանց հնարավոր լուծման համատեքստում այս հարթակի առկայությունը, ինչպես նաև շնորհակալություն հայտնելով Ստրասբուրգի քաղաքապետ Ռոլանդ Ռիեսին հրավերի համար` Միքայել Սահակյանը համոզմունք է հայտնել, որ ստրասբուրգյան ակումբում քննարկվող ծրագրերով հետագայում կիրականացվեն ավելի որոշակի ծրագրեր: Ստրասբուրգի քաղաքապետն իր հերթին ջերմագին ողջույններ է փոխանցել Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին: Երևանի քաղաքապետարանի արտաքին կապերի վարչության պետի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել նաև Ստրասբուրգ ակումբի նախագահ, Ստրասբուրգի փոխքաղաքապետ տիկին Ռաֆիկ Էլմիրնին երկար տարիների համագործակցության համար և Երևանի քաղաքապետի անունից հրավիրել այցելել Երևան: Իր հերթին շնորհակալություն հայտնելով ակումբի աշխատանքներին ակտիվորեն մասնակցելու և հրավերի համար՝ տիկին Էլմիրնին վստահեցրել է, որ անպայման կայցելի Երևան:

Представитель мэрии Еревана принял участие в 15-й конференции Клуба городов-партнеров Страсбурга
С 7-го по 10-е ноября во французском городе Страсбург прошла 15-я юбилейная конференция Kлуба городов-партнеров Страсбурга-«Strasbourg club», в котором принял участие заместитель начальника управления по внешним связям аппарата мэрии Еревана Микаел Саакян.
Стоит отметить, что членами «Strasbourg club» являются около 60 городов из разных стран мира. В ходе конференции представители и эксперты из более 30 городов 20 стран обсуждали вызовы, стоящие перед разными сферами городского хозяйства и предлагали соответствующие решения. Были также представлены программа действий «Зеленый город» и программа «Умный город». Особое внимание было уделено проблемам беженцев.
Представляя реализованные в Ереване за последние годы программы содействия армянским семьям из Сирии, а также программу действий «Зеленый город», Микаел Саакян подчеркнул, что мэрия Еревана придает важность обеспечению продолжительности программ по вышеуказанным направлениям.
Подчеркнув важность проведения конференции, Микаел Саакян выразил благодарность мэру Страсбурга господину Ролану Рису за приглашение. Мэр Страсбурга в свою очередь передал свои приветствия мэру Тарону Маргаряну.
Заместитель начальника управления по внешним связям аппарата мэрии Еревана поблагодарил также президента «Strasbourg club», заместителя мэра Страсбурга Навель Рафик-Эльмрини за многолетнее сотрудничество и от имени мэра Еревана пригласи посетить столицу Армении.
В свою очередь госпожа Навель Рафик-Эльмрини выразила благодарность за активное участие в работах клуба и заверила, что обязательно посетит Ереван.