Երևանի քաղաքապետարանն ու Եվրոպական ներդրումային բանկն ընդլայնում են համագործակցության ուղղությունները
14.02.2019
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հանդիպել է Եվրոպական ներդրումային բանկի Հարավային Կովկասի ներկայացուցչության ղեկավար Մացեյ Ժուրայի գլխավորած պատվիրակության հետ: Հանդիպման շրջանակում կողմերն անդրադարձել են համատեղ իրականացվող ծրագրերի ընթացքին, նախանշել առաջիկա անելիքները:
Մասնավորապես, Եվրոպական ներդրումային բանկի աջակցությամբ Երևանի կոշտ թափոնների կառավարման ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է Նուբարաշենի աղբավայրին հարակից տարածքում կառուցել նոր աղբավայր, ինչպես նաև փակել Նուբարաշենի և Աջափնյակի գործող աղբավայրերը: Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրի շրջանակում էլ, որի աջակիցներից է Եվրոպական ներդրումային բանկը, համայնքային շուրջ 48 մանկապարտեզ ամբողջովին կհիմնանորոգվի, իսկ մոտ 100 նախակրթարաններում կիրականացվեն էներգաարդյունավետության միջոցառումներ: Անդրադառնալով կոշտ թափոնների կառավարման ծրագրի իրականացմանը՝ Երևանի քաղաքապետը կարևորել է նաև աղբի տեսակավորման գործընթացի կիրառումը և նշել, որ ոլորտում արդյունքներ գրանցելու համար այս մոտեցումը ևս անհրաժեշտություն է:
Եվրոպական ներդրումային բանկի Հարավային Կովկասի ներկայացուցչության ղեկավար Մացեյ Ժուրան քաղաքապետին համագործակցության մի շարք նոր ծրագրեր է առաջարկել և նշել, որ բանկը պատրաստակամ է ընդլայնել համագործակցության ուղղությունները և օժանդակել Երևանի համար հրատապ խնդիրների լուծմանը: Բանկը պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել նաև տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությունների ու նախագծանախահաշվային ծրագրերի իրականացման հարցում:
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել առաջիկայում հստակեցնել համագործակցության նոր ուղղությունները՝ ծրագրերը գործնական փուլ տեղափոխելու նպատակով:

Мэрия Еревана и Европейский инвестиционный банк расширяют направления сотрудничества
Мэр Еревана Айк Марутян встретился с делегацией, возглавляемой руководителем регионального представительства Европейского инвестиционного банка (EIB) на Южном Кавказе Мачеем Чура. В рамках встречи стороны обратились к процессу реализации совместных программ, наметили направления дальнейшей деятельности.
В частности, при содействии ЕИБ в рамках программы управления твердыми бытовыми отходами Еревана планируется строительство нового мусорного полигона на территории, прилегающей к действующей свалке Нубарашен. Также намечается закрытие мусорных свалок в административных районах Нубарашен и Ачапняк. В рамках программы по повышению энергоэффективности Еревана, поддержку которой оказывает ЕИБ, приблизительно 48 общинных детских садов будут капитально отремонтированы, а в порядка 100 дошкольных учреждениях будут осуществлены мероприятия по повышению энергоэффективности.
Коснувшись программы по управлению твердыми отходами, мэр Еревана подчеркнул важность применения процесса сортировки мусора, отметив, что для достижения результатов в этой сфере данный подход также является необходимостью.
Руководитель регионального представительства Европейского инвестиционного банка (EIB) на Южном Кавказе Мачей Чура предложил мэру новые программы сотрудничества и отметил, что банк готов расширить направления сотрудничества и помочь в решении первоочередных для Еревана проблем. Банк готов оказать также поддержку в проведении технико-экономических исследований и разработке проектно-сметной документации.
Стороны достигли соглашения в ближайшее время уточнить новые направления сотрудничества и перевести программы в практическую стадию.