Երևանի քաղաքապետի պարգևներ ու պատվավոր կոչումներ՝ Ուսուցչի օրվա առթիվ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանի հետ միասին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում նախօրեին ներկա է գտնվել Ուսուցչի օրվան նվիրված տոնական միջոցառմանը: Ներկաներին ուղղված ողջույնի իր խոսքում քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը շնորհավորել է մանկավարժներին մասնագիտական տոնի առթիվ՝ մաղթելով նրանց քաջառողջություն, ընտանեկան ու անձնական երջանկություն և իրենց կրթած ու դաստիարակած սաներով մշտապես հպարտանալու բազում առիթներ:
«Այն առաքելությունը, որ ստանձնել և պատվով կատարում եք դուք, վստա՛հ եղեք, որ միայն խոսքերով կամ պարգևներով չէ, որ գնահատվում է: Յուրաքանչյուր մանկավարժի աշխատանքը բոլորիս կողմից գնահատվում է ամեն օր, քանի որ միշտ ձեզ է վերապահված եղել ապագա լավ ու հայրենասեր սերունդներ կրթելու և դաստիարակելու սուրբ գործը: Եվ ես համոզված եմ, որ կրթական այն համակարգը, որը ստեղծել ենք նաև ձե՛ր նվիրված աշխատանքի շնորհիվ, ներկա ու գալիք սերունդների համար կապահովի այնպիսի կրթություն, որը կնպաստի մեր երկրի շարունակական զարգացմանն ու հզորացմանը: Նաև վստա՛հ եղեք, որ մեր պետությունը շարունակելու է միշտ խրախուսել բոլոր այն մասնագետներին, ովքեր նվիրումով են կատարում իրենց աշխատանքը: Շնորհակալ եմ, որ դուք կաք և անկեղծ նվիրումով դաստիարակում ու կրթում եք մեր սերունդներին», - նշել է Տարոն Մարգարյանը:
Հարկ է նշել, որ Երևանի քաղաքապետի կարգադրությամբ արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ մայրաքաղաքում կազմակերպվում է Երևան քաղաքի տարվա լավագույն տնօրենի, ուսուցչի և դաստիարակի մրցույթ, որի արդյունքներով հաղթողներին դիպլոմները հանձնել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը: Ըստ այդմ, 2016-2017 ուսումնական տարվա «Երևան քաղաքի տարվա լավագույն տնօրեն» անվանակարգում մրցանակի է արժանացել Լ. Միրիջանյանի անվան համար 155 հիմնական դպրոցի տնօրեն Լուսինե Դանիելյանը, «Երևան քաղաքի տարվա լավագույն ուսուցիչ» անվանակարգում՝ համար 99 միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի և գրականության ուսուցիչ Կարեն Ասատրյանը, իսկ «Երևան քաղաքի տարվա լավագույն դաստիարակ» անվանակարգում էլ՝ համար 56 մանկապարտեզի դաստիարակ Կարինե Պետոյանը:
Մասնագիտական տոնի առիթով կազմակերպված տոնական միջոցառման շրջանակում Ուսուցչի օրվա առթիվ, կրթության բնագավառում ներդրած նշանակալի ավանդի և ակնառու հաջողությունների համար «Երևան քաղաքի պատվավոր մանկավարժ» հուշամեդալներով են պարգևատրվել Երևանի համար 23 մանկապարտեզի դաստիարակ Մարիամ Ահարոնյանը և Ա. Միկոյանի անվան համար 166 հիմնական դպրոցի պատմության ուսուցիչ Թամարա Խաչատրյանը: Երևանի Վ. Համբարձումյանի անվան համար 12 հիմնական դպրոցի տնօրեն Վլադիմիր Ստեփանյանն էլ պարգևատրվել է Երևանի քաղաքապետի ոսկե մեդալով:
Ուսուցչի օրվան նվիրված տոնական միջոցառումն ուղեկցվել է համերգային ծրագրով, որի շրջանակում իրենց յուրօրինակ կատարումներով մանկավարժներին շնորհավորել են մայրաքաղաքի մշակութային ու հանրակրթական օջախների տաղանդաշատ սաները:

Награды и почетные звания от мэра Еревана по случаю Дня учителя
Мэр Еревана Тарон Маргарян и министр образования и науки РА Левон Мкртчян в концертном зале Арам Хачатурян присутствовали на праздничном мероприятии, посвященном Дню учителя.
В своей приветственной речи мэр Еревана Тарон Маргарян поздравил педагогов с профессиональным праздником, пожелав им крепкого здоровья, семейного и личного счастья и множества поводов гордиться своими воспитанниками.
«Будьте уверены, что миссию, которую вы взяли на себя и выполняете с честью, оценивается не только словами или наградами. Работу каждого педагога мы ценим каждый день, поскольку всегда именно на вас было возложено дело по обучению и патриотическому воспитанию поколений. И я уверен, что система образования, которую мы создали благодаря также и вашей преданной работе, обеспечит нынешнее и будущие поколение знаниями, которые послужат развитию и процветанию нашей страны. Будьте уверены, что наше государство и впредь будет поощрять всех тех специалистов, которые с преданностью выполняют свою работу. Спасибо, что Вы есть и с искренней преданностью воспитываете и обучаете поколения»,-отметил Тарон Маргарян.
Стоит отметить, что по распоряжению мэра Еревана, уже второй год подряд в столице был организован конкурс за звание лучшего директора, учителя и воспитателя года города Ереван. Дипломы победителям конкурса вручил мэр Тарон Маргарян. Награды в номинации «Лучший директор города Ереван» за 2016-2017 учебный год удостоилась директор основной школы №155 имени Л. Мириджаняна Лусине Даниелян, в номинации «Лучший учитель города Ереван»-учитель армянского языка и литературы средней школы №99 Карен Асатрян. В номинации «Лучший воспитатель города Ереван» награды удостоилась воспитательница детского сада №56 Карине Петросян.
В рамках праздничного мероприятия, организованного по случаю профессионального праздника, по случаю Дня учителя, за вклад в сферу образования и значимые достижения медалями «Почётный педагог города Ереван» были награждены воспитательница детского сада №23 Мариам Агаронян и учительница истории основной школы №166 имени А. Микояна Тамара Хачатрян. Директор основной школы №12 имени В. Амбарцумяна Владимир Степанян награжден золотой медалью мэра Еревана.
Праздничное мероприятие, посвященное Дню учителя, сопровождалось концертной программой, в рамках которой своими выступлениями педагогов поздравили талантливые воспитанники культурных и образовательных центров столицы.