Երևանի քաղաքապետն աշխատանքային շրջայց է կատարել Աջափնյակ վարչական շրջանում
Աջափնյակ վարչական շրջան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հետևել է քաղաքապետարանի 2016թ. ծրագրերով իրականացվող բարեկարգման աշխատանքների ընթացքին: Վարչական շրջանի ղեկավարի ուղեկցությամբ քաղաքապետը նախ այցելել է Սիլիկյան խճուղուց «Հաղթանակ» թաղամաս տանող ճանապարհի շինհրապարակ: Քաղաքապետին զեկուցվել է, որ Աջափնյակ վարչական շրջանը Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանին կապող, նախկինում անմխիթար վիճակում գտնվող ճանապարհահատվածը հիմնանորոգվում է: Պատասխանատուներն ընդգծել են, որ ծրագիրն իսկապես սպասված էր՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ ճանապարհահատվածը կապում է «Շահումյան 1» և «Շահումյան 2» գերեզմանատներն ու նաև ապահովում դեպի «Սպանդարյան» և «Հաղթանակ» գերեզմանատներ տանող ճանապարհի երթևեկը:
Տարոն Մարգարյանը պատասխանատուներին հանձնարարել է գործն ավարտել նախատեսված ժամկետներում ու մշտական հսկողության տակ պահել աշխատանքների որակը:
«Վերջին 20 տարիների ընթացքում այս ճանապարհահատվածում ընդամենը մասնակի նորոգումներ էին իրականացվել և, իրոք, անմխիթար վիճակում էր այս ճանապարհը: Հարևանությամբ տարբեր գերեզմանատներ են, և ճանապարհի այդ վիճակը բավականին խոչընդոտներ էր ստեղծում այստեղ այցելող մեր համաքաղաքացիների համար: Ըստ այդմ, որպես առաջնահերթություն, այս աշխատանքները ևս ներառեցինք մեր այս տարվա բարեկարգման ծրագրում և, ինչպես տեսնում եք, այն արդեն ընթացքի մեջ է: Աշխատանքների ավարտից հետո այս ճանապարհը կդառնա նաև Աջափնյակ և Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջաններն իրար կապող կարևոր հանգույց, ինչն իր հերթին զգալիորեն կնպաստի Հասրաթյան և Լենինգրադյան փողոցների երթևեկության բեռնաթափմանը», - ընդգծել է քաղաքապետը:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն այցելել է նաև Շիրազի 10 շենքի բակային տարածք, որտեղ ընթանում են բակի բարեկարգման աշխատանքներ: Քաղաքապետին ներկայացնելով աշխատանքների ընթացքը՝ պատասխանատուները նշել են, որ ծրագիրը կյանքի կոչելու համար բակային տարածքից ապամոնտաժվել է 12 մետաղյա և 1 քարե ավտոտնակ:  Բարեկարգման շնորհիվ բակային այս տարածքը կդառնա հանգստի յուրօրինակ կենտրոն՝ կահավորված նստարաններով, զրուցարաններով, ժամանակակից խաղային ատրակցիոններով ու մարզական գույքով: Բնակիչներն իրենց գոհունակությունն ու շնորհակալությունն են հայտնել քաղաքապետին՝ բակերի բարեկարգման ծրագիրը հետևողականորեն շարունակելու համար` ընդգծելով, որ անհամբերությամբ են սպասում աշխատանքների ավարտին ու բարեկարգ բակ ունենալուն: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն էլ մեկ անգամ ևս շեշետել է, որ քաղաքապետարանի ծրագրային բոլոր դրույթներն ուղղված են հարմարավետ ու գրավիչ մայրաքաղաք ունենալուն: Քաղաքապետը նաև շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն բնակիչներին, ովքեր դարձել են քաղաքապետարանի գործընկերն ու իրենց սեփական նախաձեռնությամբ են ազատում զբաղեցրած տարածքները:
«Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր ըմբռնումով են մոտենում բակերի բարեկարգման մեր ծրագրին և հաճախ անգամ իրենց ավտոտնակներից են հրաժարվում՝ բարեկարգ բակ ունենալու համար: Իսկապես լավ ավանդույթ է ձևավորվել. բնակիչների հետ մեր համագործակցված աշխատանքն արդյունավետ է ու հաջողված»,- ընդգծել է քաղաքապետը:

Мэр Еревана побывал с рабочим визитом в административном районе Ачапняк
В рамках рабочего визита в административный район Ачапняк мэр Еревана Тарон Маргарян ознакомился с ходом работ по благоустройству, осуществляемых в рамках программ мэрии, предусмотренных на 2016г. В сопровождении главы административного района мэр побывал на участке, где строится дорога, ведущая от шоссе Силикян к кварталу «Ахтанак». Мэру было доложено, что ранее находящийся в плохом состоянии участок дороги, соединяющий административные районы Ачапняк и Малатия-Себастия, теперь капитально ремонтируется. Ответственные лица подчеркнули, что программа была необходима, особенно учитывая, что данный участок дороги связывает кладбища «Шаумян 1» и «Шаумян 2», а также обеспечивает проезд к кладбищам «Спандарян» и «Ахтанак».
Тарон Маргарян поручил ответственным лицам завершить работы в установленные сроки и держать качество работ под постоянным контролем.
«За последние 20 лет на этом участке проводился только частичный ремонт, и эта дорога действительно находилась в плачевном состоянии. Кладбища находятся по соседству друг с другом, и такое состояние дороги создавало препятствия для сограждан, посещающих эти места. Таким образом, мы включили эти работы в список первоочередных задач по благоустройству, предусмотренных программой текущего года, и как видите, работы уже ведутся. По завершении работ эта дорога станет важным узлом, соединяющим районы Ачапняк и Малатия-Себастия друг с другом, что, в свою очередь, заметно разгрузит транспортное движение на улицах Асратян и Ленинградян»,- подчеркнул мэр.
Мэр Тарон Маргарян также посетил дворовую территорию по адресу улица Шираза,10, где ведутся работы по благоустройству. Представляя мэру процесс работ, ответственные лица отметили, что с целью реализации этой программы во дворе было демонтировано 12 металлических гаражей и один каменный гараж. Благодаря благоустройству эта территория станет своеобразной зоной отдыха со скамейками, беседками, современными игровыми аттракционами и спортивным оборудованием. Жильцы выразили благодарность мэру за последовательную реализацию программы по благоустройству дворов, подчеркнув, что с нетерпением ждут окончания работ.
Мэр Тарон Маргарян еще раз подчеркнул, что все программы мэрии направлены то, чтобы сделать столицу более удобной и привлекательной. Мэр выразил благодарность всем жильцам, которые стали партнерами мэрии и по своей инициативе освобождают занятые участки.
«Хочу выразить благодарность всем нашим согражданам, которые с пониманием относятся к нашим программам по благоустройству и часто даже отказываются от собственных гаражей, для того чтобы двор стал более благоустроенным. Сформировалась добрая традиция: наша координированная работа с жильцами стала эффективной и успешной»,- сказал мэр.