«Երևանն ունի մեծ պատմություն, բայց նաև պետք է ունենա հզոր ներկա ու ապագա». Հայկ Մարության
«Էրեբունի-Երևան 2801» պաշտոնական միջոցառումն ու գալա համերգը կայացավ Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի դահլիճում:
Երեկոյին ներկա էին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ տիկնոջ հետ, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Կաթողիկոսը, ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն ու Երևանի քաղաքապետը՝ տիկնանց հետ, Երևանի ավագանու անդամներ, պաշտոնատար այլ անձինք, հյուրեր:
Միջոցառման ընթացքում քաղաքապետ Հայկ Մարությանը մեկ անգամ ևս շնորհավորելով քաղաքի տոնի առթիվ, ամփոփել է քաղաքային վարչակազմի գործունեության մեկ տարին և համառոտ ներկայացրել տարբեր ոլորտներում իրականացված աշխատանքներն ու առաջիկա ծրագրերը:
Խոսելով կրթական ոլորտի, մասնավորապես մանկապարտեզների մասին, քաղաքապետն ընդգծել է, որ ապրիլից բոլոր մանկապարտեզների աշխատակիցների աշխատավարձը բարձրացել է 20%-ով: Մոտ 6500 քմ օտարված տարածքներն էլ վերադարձվել են նախակրթարաններին,  և դրա հաշվին շուրջ 1000 երեխա ավելի կարող է հաճախել մանկապարտեզ: Մանկապարտեզներում գործում է նաև հերթագրման էլեկտրոնային համակարգ:
«Սա նշանակում է, որ հերթագրումը թափանցիկ է և ոչ ոք չի կարող առաջ գցել իր հերթը: Ինչպես և բոլորը, այնպես էլ ես իմ երեխային, որն այսօր 2 տարեկան է, հերթագրել եմ, որպեսզի տարիքը լրանալուց հետո կարողանա հաճախել մանկապարտեզ»,-նշել է Հայկ Մարությանը:
Քաղաքապետը նաև հավելել է, որ պոլիկլինիկաներում ևս ներդրվել է էլեկտրոնային հերթագրում և քաղաքացիներն այսօր կարող են տնից զանգով հերթագրվել և   նախընտրած օրն ու ժամին այցելել բժշկի:
Նշվել է, որ բյուջեի սեփական մուտքերը 2018-ի համեմատ 2019-ին շուրջ 50%-ով ավելացել են՝ կազմելով 10 մլրդ դրամ:
«Մեր խոստումը ուղիղ ժողովրդավարության և հանրային բյուջեի մասին իրականացրել ենք: Այսօր արդեն գործում է https://activecitizen.yerevan.am/ կայքը: Դրա համար քաղաքային իշխանությունը տրամադրել է 500 մլն դրամ: Մուտք գործելով այդ կայք՝ յուրաքանչյուր երևանցի կարող էր առաջարկել իր նախագիծը, որի համար  կքվեարկեն հենց երևանցիները, և լավագույն ու  ամենաշատ ձայները հավաքած նախագծերը կիրականացվեն»,-նշել է Մարությանը:
Քաղաքապետը ներկայացրել է, որ պատմական և ճարտարապետական նշանակություն ունեցող շենքերի վրայից ապամոնտաժվում են գովազդները:
«2019 թվականին տրամադրվել է ավելի շատ շինթույլտվություն, նախագծման թույլտվություն և ավարտական ակտ, քան նախորդ առնվազն 3 տարիներին:  Ասֆալտապատել ենք 600 հազար քմ ճանապարհ, տնտեսումների հաշվին մինչև տարեվերջ կասֆալտապատվի ևս 100 հազար քմ»:
Քաղաքի կանաչապատման մասին խոսելով՝ քաղաքապետը նշել է, որ ստեղծվում է նոր համակարգ. Երևանը կունենա իր հիմնարկը, որն էլ կզբաղվի այդ աշխատանքներով:
Արդեն ավարտված է  20 վերելակի պիլոտային ծրագրի մրցույթը:  Աշխատանքները շուտով կմեկնարկեն: Պատրաստ է նաև տրանսպորտային նոր ցանցի ֆինանսական մոդելը: Մետրոյի նոր կայարանի հետ կապված էլ ներդրողի հետ կա էսքիզային նախագիծ, սկսվել են հաշվարկային աշխատանքներ:
«Ուզում եմ խոսել նաև թափառող կենդանիների խնդրից: Մեր թիմը հայտարարեց, որ այլևս կենդանիների սպանդ տեղի չի ունենալու և ստեղծվեց կենդանիների վնասազերծման ՀՈԱԿ-ը, որը միանգամից գործի անցավ ու համալրվեց լավագույն մասնագետներով: Այս պահին արդեն ստերջացրել ենք 2000 շուն: Սա մեծ արդյունք է: Մի քանի տարի անց այս խնդիրը լուծված կլինի»,-ասել է քաղաքապետը:
Խոսելով աղբահանության մասին քաղաքապետն ընդգծել է.
«Գիտեք, որ այսուհետ Երևան քաղաքի աղբահանությունն իրականացնում է մեր քաղաքային հիմնարկը, որն այս պահին ունի ավելի քան 50 մեքենա, ձեռք ենք բերում նաև ձնամաքրման մեքենաներ, փոշեկուլներ, որպեսզի քաղաքը աղբի հետ կապված խնդիր չունենա: Այստեղ պետք է շնորհակալություն հայտնեմ մեր բնակիչներին՝ խնդրի լուծմանը համբերատար սպասելու համար»,-ընդգծել է Հայկ Մարությանը:
Քաղաքապետը շնորհակալություն է հայտնել նաև քաղաքապետարանի աշխատակազմին և ավագանու անդամներին՝ միասնական աշխատանքի համար, ինչպես նաև՝ կառավարությանը և վարչապետին՝ աջակցության համար:
Այնուհետև քաղաքապետը խոսել է քաղաքի ապագայի խնդիրներից։
«Այսօր աշխատավայրում ձեռքիս այս տարվա պաստառներն էին, որոնցում պատկերված են Երևանի տարբեր վայրերը՝ Օպերան, Կասկադը, Կայարանը, Մայր Հայաստանը, Մատենադարանը: Հասկացա, որ մեր պաստառներում չկա պատկերված մի վայր, որ մենք կառուցել ենք վերջին 25 տարում: Կարծում եմ՝ եկել է ժամանակը, որ մենք սկսենք այդ աշխատանքը: Մեր քաղաքն ունի ահռելի մեծ պատմություն, բայց նաև պետք է ունենա հզոր ներկա ու ապագա: Շնորհավորում եմ քեզ՛, Երևա՛ն» ,-նշել է քաղաքապետը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ևս հանդես է եկել շնորհավորական խոսքով, որում մասնավորապես, նշել է.
«Սա իսկապես հրաշալի տոն է բոլորիս համար և սա տոն է, որն արդեն շատ երկար տարիներ ուղեկցում է մեզ: «Էրեբունի-Երևան» տոնակատարությունը, Երևանի հոբելյանը մեր ժողովրդի ամենասիրելի տոներից մեկն է, և երևի սխալված չեմ լինի ասել, որ Երևանը մեր ամենասիրելի քաղաքն է: Սա ունի շատ կոնկրետ պատճառ, որովհետև Երևանի ամեն շենքի ամեն քար իր մեջ ներառում է, պարունակում է մեր ազգային երազանքների մի կտոր: Մենք բոլորս սիրում ենք Երևանը և Երևանը սիրում է մեզ: Այս է պատճառը, որ մենք ուր էլ գնանք, ուր էլ լինենք՝ մեր առաջին ձգտումն ու ցանկությունն է՝ վերադառնալ այստեղ, վերադառնալ մայրաքաղաք, վերադառնալ Երևան, վերադառնալ և կրկին քայլել այն ճանապարհով, որ սկսվել է դեռևս 2801 տարի առաջ և դեռ պետք է շարունակվի հազարամյակներ»,-ընդգծել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Երեկոյի ընթացքում Հովհաննես Չեքիջյանի ղեկավարած Ազգային ակադեմիական երգչախումբն ու Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի գլխավորությամբ, հանդես են եկել համատեղ համերգային ծրագրով: Երաժշտացանկում ներկայացվել են Խաչատրյանի, Բաբաջանյանի, Մանսուրյանի և այլ ստեղծագործողների  երկերը։

Айк Марутян: У Еревана великая история, но должно быть и мощное настоящее и будущее
Официальное мероприятие празднества «Эребуни-Ереван 2801» и гала-концерт состоялись в Национальном академическом театре оперы и балета им.Спендиаряна.
На вечере присутствовали премьер-министр РА Никол Пашинян с супругой, Его Святейшество Католикос Всех Армян Гарегин Второй, председатель НС РА Арарат Мирзоян и мэр Еревана со своими супругами, члены Совета старейшин, должностные лица, гости.
В ходе мероприятия поздравив присутствующих с днем города, мэр Айк Марутян представил проведенные за последний год в городе в различных сферах работы и предстоящие программы.
Коснувшись сферы образования, в частности темы детских садов, мэр подчеркнул, что с апреля зарплата всех сотрудников муниципальных детских садов повысилась на 20%. Почти 6500кв/м отчужденных территорий были возвращены дошкольным учреждениям, и в результате еще около 1000 детей могут посещать детские сады. Запущен также сайт для записи детей в детсады.
«Это означает, что регистрация прозрачна, и никто не может обойти очередь. Как и все остальные, я записал своего 2-летнего ребенка, чтобы по достижении определенного возраста он мог посещать детский сад», - отметил Айк Марутян.
По словам мэра столицы, в муниципальных поликлиниках также внедряется система электронной записи на прием. Программа предоставляет гражданам возможность не выходя из дома позвонить и записаться на прием к терапевту в удобный для посетителя день и час.
Было также отмечено, что по сравнению с 2018г. собственные доходы бюджета выросли на 50% и составляют 10млрд. драмов.
«По этой части мы сдержали свое обещание. Сегодня функционирует сайт activecitizen.yerevan.am. Для этого городские власти выделили 500млн драмов. На сайте граждане могут представить свои проекты. Отбор предложенных проектов будет осуществляться гражданами путем голосования. Проекты, набравшие большее количество голосов, будут реализованы»,-отметил Марутян.
По словам мэра, в столице демонтируются рекламные щиты, размещенные на зданиях, представляющих культурно-историческую ценность.
«В 2019 году было выдано больше разрешений на строительство и проектирование, чем как минимум 3 года назад. Мы заасфальтировали 600 000 кв/м дорог, и к концу года будут заасфальтированы еще 100 000 кв/м».
Говоря об озеленении города, мэр отметил, что создается новая система. У Еревана будет свое ведомство, которое будет заниматься этими работами.
Подведены итоги тендера на приобретение новой партии лифтов. В рамках первого пилотного этапа, в столице будет заменено 20 лифтов.
Готова также финансовая модель новой транспортной сети города. Готов также эскизный проект с инвестором в отношении новой станции метро, расчетные работы уже начались.
«Я также хочу поговорить о проблеме бездомных животных. Наша команда объявила, что не будет больше уничтожения животных, и была создана общественная организация по их обезвреживанию, которая немедленно приступила к делу. На данный момент уже стерилизовано 2000 собак. Это хороший результат. Через несколько лет эта проблема будет решена», - отметил мэр.
Говоря об утилизации и вывозе мусора, мэр подчеркнул: «Вы знаете, что отныне вывоз мусора осуществляет городское учреждение, у которого на данный момент более 50 автомобилей. Мы приобретаем также снегоочистительные машины, пылесосы, чтобы в городе не было проблем с мусором. Хочу поблагодарить наших жителей за то, что они терпеливо ждали решения этой проблемы», - подчеркнул Айк Марутян.
Мэр поблагодарил также сотрудников мэрии и Совета старейшин за совместную работу, а также правительство и премьер-министра за их поддержку.
«Сегодня я держал в руках буклеты, на которых изображены Оперный театр, Каскад, Вокзал, монумент Мать-Армения, Матенадаран. Я понял, что на этих буклетах нет такого объекта, который был бы построен за последние 25 лет. Я думаю, что настало время начать эту работу. У нашего города великая история, но он также должен иметь мощное настоящее и будущее. С праздником, Ереван».
Премьер-министр РА Никол Пашинян также выступил с речью, в которой, в частности, отметил:
«Сегодня действительно замечательный праздник для всех нас, это праздник, который сопровождает нас на протяжении многих лет. Празднование Эребуни-Ереван, день города - один из самых любимых праздников нашего народа, и я не ошибусь, если скажу, что Ереван - наш самый любимый город. Это имеет вполне конкретную причину, потому что каждый камень каждого здания в Ереване содержит часть наших национальных мечтаний. Мы все любим Ереван, а Ереван любит нас. Вот почему, где бы мы ни были, наше первое стремление и желание - вернуться сюда, вернуться в столицу, вернуться в Ереван, вернуться и снова идти по пути, который начался 2801 год назад и будет продолжаться тысячелетиями», - подчеркнул Никол Пашинян.
В ходе вечернего мероприятия выступили Национальный академический хор под руководством Ованнеса Чекиджяна и Государственный симфонический оркестр Армении под управлением дирижера Сергея Смбатяна. В программе были произведения Хачатуряна, Бабаджаняна, Мансуряна.