Երևանում նախորդ տարվա համեմատ 2 մլրդ 186 մլն դրամով ավելի եկամուտ է հավաքվել
«Սանիթեք» ընկերությունը հրաժարվել է քաղաքապետարանին տրամադրել առևտրային բոլոր այն տարածքների ցանկը, որտեղ վճարովի հիմունքներով իրականացրել է աղբահանություն: Աշխատանքնային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ ներկայում այդ կազմակերպություններն արտադրական աղբը դատարկում են քաղաքային աղբարկղեր, հաճախ նաև հարակից տարածքներ, որի իրավունքն ըստ էության չունեն: «Սանիթեք» ընկերությունն արդեն վեցերորդ օրն է՝ Երևան համայնքի ամբողջ տարածքում չի կատարում աղբահանություն իրականացնելու իր պայմանագրային պարտավորությունը:
Տիգրան Մանսուրյանի 80-ամյա հոբելյանի առթիվ Երևանի մետրոպոլիտենի կայարաններում սեպտեմբերի 1-13-ը կհնչեն մաեստրոյի ստեղծագործությունները:
«Թափառող կենդանիների վնասազերծման կենտրոն» ՀՈԱԿ-ի տնօրենը զեկուցել է, որ նախորդ շաբաթվա ընթացքում պատվաստվել, ստերջացվել և համարակալվել է 98 շուն, որից չորսն ի պահ են վերցրել կենդանասերները:
Շինարարական հրապարակների ոչ պատշաճ կազմակերպման համար նախորդ շաբաթ կազմվել է 29 արձանագրություն: Քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հանձնարարել է ուժեղացնել հսկողությունն ու միջոցներ ձեռնարկել շինհրապարակները կահավորելու և անվտանգության կանոններն ապահովելու նպատակով: «Գործողությունները պետք է ոչ միայն պատժիչ, այլև կանխարգելիչ բնույթ կրեն»,- նշել է քաղաքապետը:
Էրեբունի վարչական շրջանի 34 փողոցներում իրականացվում են արտաքին լուսավորության համակարգի արդիականացման աշխատանքներ: «Երքաղլույս» ընկերության տնօրենը զեկուցել է, որ Քանաքեռ-Զեյթուն և Ավան վարչական շրջաններում ավարտվել է արտաքին լուսավորության ցանցի մալուխային տնտեսության գույքագրումը: Արդյունքում ընդհանուր առմամբ մեկ ամսվա կտրվածքով 1 մլն 300 հազար դրամով ավելացել են ընկերության մուտքերը: Տարվա կտրվածքով այս ցուցանիշը կկազմի 15 մլն 600 հազար դրամ:
Ամփոփվել են 2019թ. հունվար-օգոստոս ամիսների պլանային և հավաքագրված ցուցանիշների կատարողականները. Երևանի սեփական եկամուտների մասով բյուջեի կատարողականը կազմել է 103.6%: Փաստացի գանձված գումարն, ի դեպ, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելի է 2 մլրդ 186 մլն դրամով: Քաղաքապետը վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարել է ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում պահել եկամուտների գանձման գործընթացը:
Հանրակրթության վարչության պետը զեկուցել է, որ 2019-2020 ուսումնական տարում առաջին դասարան է հաճախել 11 հազար 860 աշակերտ:

По сравнению с прошедшим годом сбор доходов увеличился на 2 миллиарда 186 миллионов драмов
Компания «Санитек» отказалась предоставить мэрии список всех тех коммерческих территорий, где вывоз мусора осуществлялся на платной основе. В ходе очередного рабочего совещания было доложено, что на данный момент производственный мусор этих организаций выбрасывается в городские мусорные контейнеры, часто на близлежащих участках, на что они, фактически, не имеют права. Компания «Санитек» уже шесть дней не выполняет свои контрактные обязательства по вывозу мусора на всей территории Еревана.
По случаю 80-летия Тиграна Мансуряна, с 1-го по 13-е сентября музыка маэстро будет звучать на станциях Ереванского метрополитена.
Директор ГНКО «Центр нейтрализации бродячих животных» доложил, что за прошедшую неделю были проведены вакцинация, стерилизация и чипование 98 собак, 4 из которых приютили любители животных.
За ненадлежащую организацию строительных площадок за прошлую неделю было составлено 29 протоколов. Мэр Айк Марутян поручил усилить контроль и принять меры с целью обеспечения правил безопасности. «Действия должны носить не только взыскательный, но и превентивный характер»,-отметил мэр.
На 34 улицах административного района Эребуни ведутся работыпо модернизации системы наружного освещения. Директор компании «Еркахлуйс» доложил, что в административных районах Канакер-Зейтун и Аван завершена инвентаризация кабельного хозяствайсети наружного освещения. В результате,поступления компании за месяц в общей сложности возросли на 1 миллион 300 тысяч драмов. За год этот показатель составит 15 миллионов 600 тысяч драмов.
Обобщены результаты плановых и собранных показателей за период с января по август 2019 г. По части сбора собственных доходов Еревана исполнение бюджета составило 103.6%. Фактическая сумма сбора увеличилась на 2 миллиарда 186 миллионов драмов по сравнению с тем же периодом предыдущего года. Мэр поручил руководителям административных районов держать процесс сбора доходов по ежедневным контролем.
Начальник управления общего образования доложила, что в учебном году 2019-2020гг. в первый класс поступило 11 тысяч 860 учеников.