«Ես նկարում եմ Սանկտ Պետերբուրգը» խորագիրը կրող ցուցահանդես՝ Երևանի քաղաքապետարանում
«Սանկտ Պետերբուրգի օրերը Երևանում» ծրագրի շրջանակում Երևանի քաղաքապետարանի ճեմասրահում բացվել է «Ես նկարում եմ Սանկտ Պետերբուրգը» մանկական նկարչության միջազգային մրցույթում հաղթած երեխաների ստեղծագործությունների ցուցահանդեսը: Ներկայացված շուրջ 40 աշխատանքներին ծանոթացել են նաև Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ու Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոն: Հարկ է նշել, որ ցուցահանդեսում ներկայացված 40 աշխատանքներից 14-ը հայ երեխաների ստեղծագործություններն են, որոնք ԱՊՀ ստեղծման 25-ամյակի տոնակատարությանը նվիրված մանկական միջազգային մրցույթում առանձնացվել են ժյուրիի կողմից: Մրցույթի մասնակից երևանյան մշակութային օջախների սաներն իրենց նկարներում ինքնատիպ մոտեցմամբ են ներկայացրել ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքի առօրյան ու հարուստ մշակույթը:
Լավագույնը ճանաչված աշխատանքների հեղինակները պարգևների են արժանացել Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոյի կողմից, բացի այդ, երեխաները հնարավորություն են ստացել նաև այցելելու Սանկտ Պետերբուրգ:
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ու Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոն, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, նշել են, որ արդեն հասցրել են քննարկել Երևանի և Սանկտ Պետերբուրգի միջև դեռևս երկու տարի առաջ ստորագրված 2015-2020թթ. համագործակցության ծրագրի շրջանակում իրականացվող աշխատանքների ընթացքն ու փաստել են, որ ծրագրում ներառված բոլոր ուղղություններով ընթանում է արդյունավետ աշխատանք՝ զարգացման դրական միտումով: Նրանք նաև արձանագրել են, որ թիմերը սերտորեն աշխատում են միմյանց հետ և ապահովում են համագործակցության ծրագրով նախանշված ուղղություններով արդյունավետ փոխգործակցության ծավալումն ու ամրապնդումը: Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ու Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոյի խոսքով «Սանկտ Պետերբուրգի օրերը Երևանում» ծրագրի շրջանակում ևս թիմերն այս օրերին Երևանում ակտիվ աշխատում են՝ կլոր սեղաններ կազմակերպելով առևտրատնտեսական, տուրիզմի, թանգարանային գործի, առողջապահության, կրթության և այլ ոլորտների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Որպես հաջողված համագործակցության լավագույն օրինակ՝ գործընկերներն առանձնացրել են նաև Երևանի և Սանկտ Պետերբուրգի միջև վերջին տարիներին գրանցված առևտրաշրջանառության ծավալների աճը, որը կարևոր դերակատարում ունի երկու քաղաքների տնտեսության զարգացման համար: Այս մասով կողմերը կարևորել են նաև Սանկտ Պետերբուրգում Երևանի տան կառուցումը, ինչն իր հերթին կնպաստի ոչ միայն առևտրաշրջանառության ծավալների աճին, այլև կարևոր դերակատարում կունենա զբոսաշրջության զարգացման և ներդրումային ծրագրերի իրականացման առումով:

В мэрии Еревана открылась выставка под девизом «Я рисую Санкт-Петербург»
В рамках программы «Дни Санкт-Петербурга в Ереване» в фойе мэрии Еревана открылась выставка работ-победителей международного конкурса детского рисунка «Я рисую Санкт-Петербург». С представленными на выставке 40 рисунками ознакомились также мэр Еревана Тарон Маргарян и губернатор Санкт-Петербурга Георгий Полтавченко. Стоит отметить, что из представленных 40 работ авторами 14 картин являются армянские дети, работы которых выделило жюри международного детского конкурса, посвящённого 25-летию создания Содружества Независимых Государств. Воспитанники центров культуры столицы в своих рисунках своеобразно изобразили повседневную жизнь северной столицы РФ и ее богатую культуру.
Авторов победивших рисунков наградил губернатор Санкт-Петербурга Георгий Полтавченко. Дети также получили возможность посетить Санкт-Петербург.
Отвечая на вопросы журналистов, мэр Еревана Тарон Маргарян и губернатор Санкт-Петербурга Георгий Полтавченко отметили, что уже успели обсудить ход мероприятий, реализуемых в рамках подписанной два года назад между Ереваном и Санкт-Петербургом программы сотрудничества на 2015-2020гг. Стороны отметили, что работы по всем направлениям ведутся эффективным образом. По словам мэра Еревана Тарона Маргаряна и губернатора Санкт-Петербурга Георгия Полтавченко, в рамках программы «Дни Санкт-Петербурга в Ереване» рабочие группы двух сторон работают довольно активно, организовывая заседания круглых столов с участием представителей сфер торговли, туризма музейного дела, здравоохранения и образования.
В качестве лучшего примера успешного сотрудничества стороны выделили рост объема товарооборота между Ереваном и Санкт-Петербургом, который играет важную роль в развитии экономики двух городов. В этом контексте стороны придали также важность строительству Дома Еревана в Санкт-Петербурге, что в свою очередь послужит не только росту объема товарооборота, но и сыграет важную роль в развитии туризма и реализации инвестиционных программ.