Գլխավոր արժեքը քաղաքացին է. քաղաքապետը հանդիպել է բուժհիմնարկների տնօրեններին
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հանդիպել է համայնքային ենթակայության պոլիկլինիկաների և բժշկական կենտրոնների տնօրենների հետ: Քաղաքապետն առանձնակի կարևորել է պատշաճ բուժծառայության մատուցումն ու բնակիչների հանդեպ հոգատար վերաբերմունքը:
«Պետք է բոլոր դրական կողմերը մենք մեզ համար հանենք, բացասականները հասկանանք և տեսնենք, թե ինչպես պետք է շտկենք այդ բացասական կողմերը, որպեսզի արդեն այդ շտկումների միջոցով ավելի լավ արդյունքներ ստանանք: Ես կցանկանայի, որ մենք եղած պայմաններում առավելագույն լավ արդյունք տանք և մեր բնակչության հանդեպ լավ վերաբերմունք ցուցաբերենք»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
2019-ին կրկնապատկվել է բժշկական սարքավորումների ձեռքբերման համար համայնքային բուժհաստատություններին տրամադրվող բյուջեն, ինչն աննախադեպ ցուցանիշ է: 70 մլն դրամի փոխարեն, այս տարի 146 մլն դրամ է հատկացվել այդ նպատակին: Ընթացիկ տարում 150 մլն դրամ էլ նախատեսված է բուժհիմնարկների վերանորոգման համար: Արդեն իսկ կայացած մրցույթներում տնտեսած միջոցների հաշվի Երևանի քաղաքապետի հանձնարարությամբ շուրջ 90 մլն դրամ էլ հատկացվել է շտապբուժօգնության ենթակայանների վերանորոգմանը:
«Ոլորտում համակարգային բարեփոխումներ իրականացնելու համար անհրաժեշտ է ունենալ իրատեսական ու իրագործելի միասնական ծրագիր»,- նկատել է քաղաքապետն ու հավելել, որ ծրագրի իրագործման համար պետք է ցուցաբերվի հետևողական մոտեցում:
«Այստեղ մեկ հարց կա, որը մենք մեզ պետք է տանք. Պատրա՞ստ ենք ծանր աշխատելու, այսինքն՝ մենք մեզ զոհաբերելու, որ 5-10 տարի հետո լավ արդյունք ունենանք: Եթե պատրաստ ենք, մենք ունենալու ենք այդ արդյունքը, եթե աշխատենք այս նույն տեմպով՝ միգուցե և չստանանք: Ես ձեզանից ակնկալում եմ այս մոտեցումը, այլապես մենք չենք կայացնի մեր համայնքում այս համակարգը: Ես նաև կպահանջեմ, որ այն մարդիկ, որոնք չեն ցանկանալու այս ծանր աշխատանքը վերցնել իրենց վրա՝ շուտ հայտնեն դրա մասին»,- նշել է Հայկ Մարությանը:
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Սերգեյ Հարությունյանն իր հերթին նշել է, որ համայնքային բուժհիմնարկների հետ համագործակցված ու ամենօրյա աշխատանքի շնորհիվ արդեն իսկ մի շարք խնդիրների տրվել են արդյունավետ լուծումներ:
«Գլխավոր արժեքը մեզ համար, մեր քաղաքականության մեջ մեր քաղաքացին է: Եվ բուժհաստատություն այցելող քաղաքացին գալիս է ձեր պրոֆեսիոնալ ծառայությունը ստանալու, փրկվելու և բուժվելու համար: Ամենևին տպավորություն չստեղծվի, որ միայն ձեզանից պահանջում ենք, մենք շատ կառուցողական ենք և ցանկացածիդ խնդիրը պատրաստ ենք լսելու: Մենք քաշել ենք «կարմիր» գիծ, որից հետո ուզում ենք, որ ամեն ինչ լինի արդար, հավասար, պաշտպանված, ազնիվ և բխի քաղաքացու շահերից»,- ասել է փոխքաղաքապետը:
Բարձր գնահատելով բժիշկների պատրաստվածությունը՝ քաղաքապետը շնորհակալություն է հայտնել նրանց կարևոր առաքելության համար: Հայկ Մարությանը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ քաղաքապետարանն իր լիազորությունների շրջանակում անելու է հնարավորը` համայնքի առողջապահական ոլորտում համակարգային բարեփոխումներն ըստ առաջնահերթության իրագործելու նպատակով:

Главная ценность – гражданин: мэр встретился с директорами медучреждений
Мэр Еревана Айк Марутян встретился с директорами муниципальных поликлиник и медицинских центров. Мэр придал особую важность предоставлению качественных медицинских услуг и заботливому отношению к жителям.
В 2019 году бюджет, выделяемый на приобретение медицинского оборудования для муниципальных медучреждений удвоился, что является беспрецедентным показателем. В этом году вместо 70 млн. драмов было выделено 146 млн. драмов, еще 150 млн. драмов выделено на ремонт медцентров. По поручению мэра Еревана 90 миллионов драмов будет предоставлено на ремонт подстанций скорой медицинской помощи.
«Есть один вопрос, на который должен ответить каждый из нас-готовы ли мы усердно работать, готовы ли жертвовать собой, чтобы через 5-10 лет достичь хорошего результата? Если мы готовы, у нас будет результат, а если будем работать в том же темпе, возможно, мы его не получим. Я ожидаю от вас такого подхода, в противном случае данный сектор не будет развиваться. Я также требую, чтобы люди, которые не готовы выполнять эту тяжелую работу, заранее сообщили нам об этом»,-отметил Айк Марутян.
Заместитель мэра Еревана Сергей Арутюнян в свою очередь отметил, что благодаря совместной и ежедневной работе с муниципальными медицинскими учреждениями, многие проблемы уже получили эффективное решение.
«Главная ценность для нас и в нашей политике – наш гражданин. Посещающий медицинское учреждение гражданин обращается к вам за профессиональной помощью. Пусть не складывается впечатление, что мы от вас только требуем, мы готовы выстраивать конструктивные отношения и выслушать любую вашу проблему. Впредь все должно быть честно, справедливо и с учетом интересов граждан»,-подчеркнул заместитель мэра.
Высоко оценивая готовность врачей, мэр выразил благодарность за их важную миссию. Айк Марутян еще раз подчеркнул, что в рамках своих полномочий мэрия сделает все возможное для проведения системных реформ в сфере здравоохранения.