Համագործակցություն՝ Իրան-Հայաստան բարեկամության միության ծրագրերի շրջանակում
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը հանդիպել է Իրան-Հայաստան բարեկամության միության անդամների հետ: Ողջունելով հյուրերին և ընդգծելով երկու ժողովուրդների միջև ներկայում առկա բարեկամական և գործընկերային հարաբերությունները՝ քաղաքապետի տեղակալը հատկանշել է, որ երկու ժողովուրդների պատմամշակութային հարուստ ժառանգության ընդհանրությունները կարող են լավ հիմք հանդիսանալ և նպաստել համատեղ մշակութային տարբեր ծրագրերի իրականացման համար:
Իրան-Հայաստան բարեկամության միության գործադիր տնօրեն Մուհամմադ Ռեզա Դամավանդին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, համառոտ ներկայացրել է միության կողմից տարվող աշխատանքներն ու մասնավորապես 2015 թվականին Երևանում նախատեսած ծրագրերը և այդ համատեքստում առանձնացրել «Դամավանդ» ֆիլմի ու Հայաստանի մասին պատմող փաստավավերագրական կինոժապավենի նկարահանումները, որոնց մի մասը նախատեսվում է կազմակերպել հենց Երևանում:
Քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը, ողջունելով նախաձեռնությունը, ընդգծել է Երևանի քաղաքապետարանի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու նմանօրինակ նախաձեռնությունների կյանքի կոչմանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև Երևանի և իրանական խոշոր քաղաքների միջև տարբեր ուղղություններով համագործակցության ընդլայնման և զարգացման հնարավորությունները:
«Իրանական քաղաքների, հատկապես Սպահանի հետ Երևանի համագործակցությունը երկար տարիների պատմություն ունի: Կարծում եմ, որ Իրան-Հայաստան բարեկամության միությունն իր հերթին ևս կնպաստի կապերի ամրանդմանը, նաև՝ նոր համատեղ ծրագրերի իրականացմանը: Պետք է նշեմ նաև, որ Երևանի քաղաքապետն անձամբ առանձնահատուկ կարևորում է միջազգային համագործակցության ընդլայնումը»,- ընդգծել է քաղաքապետի տեղակալը:
Արամ Սուքիասյանը միության անդամներին հոկտեմբերին հրավիրել է կրկին այցելել Երևան՝ մասնակցելու «Էրեբունի - Երևան 2796» տոնակատարության միջոցառումներին: Իրան-Հայաստան բարեկամության միության գործադիր տնօրեն Մուհամմադ Ռեզա Դամավանդին շնորհակալություն է հայտնել հրավերի համար և սիրով ընդունել այն:

Сотрудничество в рамках союза дружбы «Иран-Армения»
Заместитель мэра Еревана Арам Сукиасян встретился с членами союза дружбы «Иран-Армения». Поприветствовав гостей и подчеркнув нынешние дружеские и деловые отношения между двумя народами, заместитель мэра отметил, что общность богатого культурного наследия двух народов может послужить основой для реализации совместных культурных программ.
Исполнительный директор «Союза дружбы Иран – Армения» Мохаммадреза Дамаванди поблагодарив за тёплый приём коротко представил работы осуществляемые союзом и в частности проекты предусмотренные в Ереване в 2015 году. В этом контексте исполнительный директор подчеркнул съёмки фильма «Дамаванд» и документальный фильм об Армении, часть съёмок планируется организовать в Ереване.
Заместитель мэра Арам Сукиасян поприветствовал инициативу и подчеркнул готовность мэрии Еревана поддержать осуществление таких программ.
В ходе встречи стороны также обсудили возможности расширения и развития сотрудничества в различных направлениях между Ереваном и крупными городами Ирана.
«С иранскими городами, особенно с Исфахан ом сотрудничество с Ереваном имеет долгую историю. Считаю, что союз дружбы «Иран-Армения» в свою очередь также будет содействовать укреплению связей, а также реализации новых совместных программ. Также должен отметить, что мэр Еревана лично придает особое значение расширению международного сотрудничества»,- подчеркнул заместитель мэра.
Арам Сукиасян пригласил членов союза снова посетит Ереван в октябре для участия в мероприятиях празднеств «Эребуни-Ереван 2796». Исполнительный директор «Союз дружбы Иран–Армения» Мохаммадреза Дамаванди поблагодарил и принял приглашение.