Հանդիսավոր միջոցառում և հանդիպում զինվորների ծնողների հետ` ՀՀ ՊՆ-Երևանի քաղաքապետարան համագործակցության շրջանակում
30.10.2014
Մայրաքաղաքի «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում տեղի է ունեցել հանդիսավոր միջոցառում և հանդիպում ՀՀ Պն 3-րդ բանակային կորպուսի հրամանատար, գնդապետ Օնիկ Գասպարյանի և Երևանից զորակոչված զինվորների, ինչպես նաև նրանց ծնողների հետ: Միջոցառմանը ներկա են գտնվել նաև երևանաբնակ 110 զինվորներ, ովքեր հուլիս և օգոստոս ամիսներին ադրբեջանական զորամիավորումների կողմից հրահրված և հայ-ադրբեջանական սահմանին ծավալված իրադարձությունների ընթացքում մարտական հերթապահություն են իրականացրել հանրապետության հյուսիս-արևելյան տարածքի սահմանամերձ զորամասերում և աչքի ընկել իրենց խիզախ գործողություններով, որի համար կարճաժամկետ արձակուրդ են վաստակել: ՀՀ ՊՆ - Երևանի քաղաքապետարան համագործակցության շրջանակում հանդիսությանը մասնակցել են նաև Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Դավիթ Օհանյանն ու քաղաքապետարանի ղեկավար կազմի այլ ներկայացուցիչներ: Բացման խոսքում ներկաներին ողջունելով Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի անունից՝ Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Դավիթ Օհանյանը նախ հիշատակել է հերոսաբար զոհված զինվորներին և ցավակցել նրանց ընտանիքներին: Քաղաքապետի տեղակալը նշել է, որ Երևանի քաղաքապետի նախաձեռնությունը, ըստ որի ծնողներն ուղևորվում են սահմանամերձ զորամասեր և տեսակցում իրենց զավակներին, շարունակական բնույթ կկրի: Դավիթ Օհանյանը վստահեցրել է, որ Երևանի քաղաքապետարանն այսուհետ ևս հնարավորին սատարելու է բանակ-հասարակություն կապի ամրապնդմանը: ՀՀ Պն 3-րդ բանակային կորպուսի հրամանատար, գնդապետ Օնիկ Գասպարյանն իր ելույթում շնորհակալություն է հայտնել Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին և քաղաքապետարանի ողջ անձնակազմին`ցուցաբերած աջակցության, տարբեր նախաձեռնություններ ու համատեղ ծրագրեր կյանքի կոչելու համար: Գնդապետը նաև երախտիքի խոսք է հղել զինծառայողների ծնողներին` քաջ զավակներ դաստիարակելու համար, և վստահեցրել, որ յուրաքանչյուր սպա զինվորին վերաբերվում է ծնողական հոգատարությամբ: Միջոցառումն ուղեկցվել է ազգագրական երգ ու պարով, զինվորական նվագախմբի ելույթներով: Հանդիսության ընթացքում ցուցադրվել է ՀՀ Պն 3-րդ բանակային կորպուսի ստեղծման ու ներկայի մասին պատմող վավերագրական ֆիլմ, իսկ մարտական հերթապահության ընթացքում աչքի ընկած զինվորների ծնողները պարգևատրվել են շնորհակալագրերով: Երևանի քաղաքապետարանի կողմից ՀՀ ՊՆ 3-րդ բանակային կորպուսին նվիրաբերվել է նաև 4000 կտոր գեղարվեստական գրականություն, որի նմուշները տեղ կգտնեն գնդերի գրադարաններում, ինչպես նաև մարտական հենակետերում `հերթապահությունից ազատ ժամերին ընթերցելու համար:

Торжественное мероприятие и встреча с родителями военнослужащих в рамках сотрудничества мэрии и министерства обороны РА
30.10.2014
В концертном зале Арно Бабаджаняна состоялось торжественное мероприятие и встреча с командиром 3-го армейского корпуса министерства обороны РА, полковником Оником Гаспаряном, военнослужащими, призванными из Еревана, а также с их родителями. На мероприятии также присутствовали 110 солдат, которые осуществляли боевое дежурство в приграничных воинских частях северо-восточный территории республики в июле и августе, во время событий, спровоцированных азербайджанской стороной на армяно-азербайджанской границе. Эти солдаты отличились храбростью , за что им был предоставлен краткосрочный отпуск.
В рамках сотрудничества мэрии и министерства обороны РА, в мероприятии принимали участие также заместитель мэра Еревана Давид Оганян и другие члены руководящего состава мэрии. Заместитель мэра Еревана Давид Оганян поприветствовав присутствующих от имени мэра Еревана Тарона Маргаряна, вспомнил героически погибших солдат и принёс соболезнования их семьям. Заместитель мэра отметил, что инициатива мэрии Еревана, благодаря которой родители получают возможность навестить своих детей в приграничных воинских частях, будет носить продолжительный характер.
Давид Оганян заверил, что отныне мэрия Еревана также по мeре возможностей будет содействовать укреплению связей между армией и обществом. Командир 3-го армейского корпуса министерства обороны РА, полковник Оник Гаспарян выразил благодарность мэру Еревана Тарону Маргаряну и всему персоналу мэрии за проявленное содействие в реализации совместных инициатив и программ.
Полковник также выразил благодарность родителям военнослужащих за воспитание храбрых сыновей и заверил, что каждый офицер относится к солдату с родительской заботой. Мероприятие сопровождалось народными песнями и танцами. В ходе мероприятия был показан документальный фильм, рассказывающий о создании 3-го армейского корпуса. Родителям солдат, отличившимся во время службы, были вручены благодарственные грамоты. От мэрии Еревана 3-ему армейскому корпусу министерства обороны РА было подарено 4000 томов художественной литературы.