Հանդիսավորությամբ բացվել է «Կայարանի շուկան»
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցի և պաշտոնատար այլ անձանց հետ ներկա է գտնվել «Կայարանի շուկայի» բացման հանդիսավոր արարողությանը: Այն կառուցվել է «Սասունցի Դավիթ» կայարանի հարևանությամբ նախկինում գործող շուկայի տեղում, որը շուրջ 20 տարի համարվում էր Երևանում գործող գյուղմթերքի ամենամատչելի շուկան: «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ տնօրենի ուղեկցությամբ Երևանի քաղաքապետը շրջել և ծանոթացել է շուկայի պայմաններին, զրուցել գյուղմթերք վաճառողների, ինչպես նաև գնորդների հետ: Օգտվելով առիթից՝ ինչպես վաճառողները, այնպես էլ գնորդներն իրենց գոհունակությունն են հայտնել շուկայում ստեղծված հարմարավետ պայմանների համար: Տարոն Մարգարյանին ներկայացնելով կատարած աշխատանքը՝ Վիկտոր Ռեբեցը նշել է, որ շուկան հիմնովին կառուցվել է եվրոպական չափանիշներին համապատասխան, նաև ընդգծել է, որ դա լրացուցիչ որևէ ազդեցություն չի կարող ունենալ վաճառվող գյուղմթերքի գների թանկացման վրա: Ընդհանուր առմամբ կատարվել է շուրջ 800 մլն դրամի ներդրում, ապահովվել են հիմնական 250 աշխատատեղեր, որոնք կավելանան շուկայի ընդլայնման հետ մեկտեղ: Նաև նշվել է, որ այս շուկան Երևանում միակն է, որը ձմռանը ջեռուցվում է, նաև ունի ջեռուցվող հատակ, իսկ ամռան ամիսներին՝ կհովացվի: Շուկայի պատերն էլ կառուցված են այնպիսի շինանյութով, որը -40-ից +40 Ցելսիուս ջերմաստիճանում ապահովում է աշխատանքային անհրաժեշտ պայմաններ: Բացի այդ, կարևորվել է նաև երկաթգծի առկայությունը, ինչը անմիջական և ամենօրյա կապ է ապահովում Արարատի և Արմավիրի մարզի գյուղացիների համար, ովքեր իրենց բերքը առավելագույն թարմությամբ հասցնում են անմիջապես շուկա, ինչով և պայմանավորվում է «Կայարանի շուկայում» գյուղմթերքի վաճառքի անհամեմատ ցածր գինն ու թարմությունը: Տարվա եղանակով պայմանավորված, շուրջ 400-600 գյուղացիների համար բերքի ամենօրյա իրացման նպատակով, ըստ էության, ստեղծված է առևտրային հարթակ:
Կարևորելով շուկայի գործունեությունը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ քաղաքապետարանը ողջունում է նմանատիպ նախաձեռնություններն ու նաև, ելնելով բնակիչների պահանջարկից, հատկացրել ու պատրաստ է մայրաքաղաքի վարչական շրջաններում համապատասխան նոր տարածքներ ևս հատկացնել գյուղմթերքի շուկաների կազմակերպման համար:
«Սա քաղաքապետարանի և մասնավոր հատվածի միջև համագործակցության հերթական լավ օրինակներից մեկն է: Մենք ողջունում և խրախուսում ենք նմանատիպ նախաձեռնությունները: Ինքներդ եք տեսնում, թե ինչպիսի պայմաններ են ստեղծված, և մենք աշխատելու ենք, որ մայրաքաղաքի բոլոր շուկաներում ունենանք թե՛ վաճառողի և թե՛ գնորդի համար այսպիսի հարմարավետ պայմաններ: Սա ոչ միայն գյուղացիների համար առանց միջնորդի իրենց արտադրանքը վաճառելու լավ հնարավորություն է, այլև մայրաքաղաքի բնակչությանն է հնարավորություն ընձեռում առավել մատչելի գներով ձեռք բերելու գյուղացիական արտադրության սննդամթերքը: Բացի այդ, նաև շատ ուրախալի է, որ այստեղ ստեղծված է մոտ 300 հիմնական աշխատատեղ և որ այն դեռևս ավելանալու միտում ունի: Իսկ որ դա սոցիալական կարևոր նշանակություն ունի, կասկածից վեր է»,- շեշտել է քաղաքապետը:
Շուրջ 5000 քմ տարածք զբաղեցնող շուկան բաղկացած է մեծածախ և մանրածախ առևտրի համար նախատեսված սրահներից: Մեծածախ առևտուրն իրականացվելու է գիշերային ժամերին, որտեղից կարող են գնումներ կատարել ցանկացող բոլոր քաղաքացիները, իսկ առավոտյան ժամերից սկսած մինչև երեկոյան ժամը 8-ը գործում է մանրածախ հիմնական շուկան, որտեղ վաճառք են իրականացնում ինչպես վերավաճառողները, այնպես էլ այն գյուղացիները, ովքեր չեն հասցրել գիշերն իրացնել իրենց բերքը, կամ պարզապես ցանկանում են անմիջապես իրենք վաճառել այն:
Այնուհետ, չմերժելով «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ տնօրենի հրավերը, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը շրջել է Երևանի կայարանի վերանորոգված շենքում, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին: Քաղաքապետն այցելել է նաև կայարանի շենքում գործող Հայաստանի երկաթուղու թանգարան, ծանոթացել հայկական երկաթուղու պատմության մասին պատմող ցուցանմուշներին: «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին Երևանի և հայկական երկաթուղու խորհրդանիշներով հուշամեդալ է հանձնել:

В Ереване состоялось торжественное открытие нового рынка
Мэр Еревана Тарон Маргарян вместе с генеральным директором ЗАО «ЮКЖД» Виктором Ребецом и другими должностными лицами присутствовал на торжественной церемонии открытия рынка, который был построен на месте старого рынка на привокзальной площади и который около 20 лет считался самым доступным рынком сельскохозяйственных продуктов в Ереване.
В сопровождении директора ЗАО «ЮКЖД» Виктора Ребеца, мэр Еревана прошёлся и ознакомился с условиями рынка, побеседовал с продавцами сельскохозяйственных продуктов и покупателями. Пользуясь случаем как продавцы, так и покупатели выразили своё удовлетворение за созданные благоприятные условия. Представляя Тарону Маргаряну проделанную работу, Виктор Ребец отметил, что рынок полностью был построен по европейским стандартам, а также отметил, что этот факт никак не может повлиять на повышение цен продаваемых сельскохозяйственных продуктов. В общей сложности, было инвестировано около 800 млн драмов и было обеспечено 250 основных рабочих мест. Он также отметил, что в Ереване это единственный рынок, который зимой будет отапливаться, а в летние месяцы будет охлаждаться. Стены рынка были построены из строительного материала, который обеспечивает необходимые условия для работы при температуре от -40 до + 40 градусов по Цельсию.
Подчёркивая важность деятельности рынка, мэр Тарон Маргарян отметил, что мэрия Еревана приветствует подобные инициативы и готова в административных районах столицы предоставлять соответствующие новые территории для организации сельскохозяйственных рынков.
«Это ещё один хороший пример сотрудничества мэрии и частного сектора. Мы приветствуем такие инициативы. Вы сами видите, какие условия созданы, и мы будем стараться, чтобы во всех рынках столицы были обеспечены комфортные условия для продавцов и покупателей. Это не только хорошая возможность для сельчан продавать свою продукцию без посредников, а также даёт возможность жителям столицы покупать сельскохозяйственные продукты питания по доступным ценам. Кроме того, было обеспечено около 300 рабочих мест, число которых будет расти в дальнейшем. И несомненно это имеет важную социальную значимость»,- отметил мэр Еревана.
Мэр Еревана Тарон Маргарян принял приглашение директора ЗАО «ЮКЖД» Виктора Ребеца и прошёлся по отремонтированному зданию железнодорожного вокзала, ознакомился с условиями. Мэр Еревана также побывал в Железнодорожном музее Армении, ознакомились с историей железной дороги.
Директор ЗАО «ЮКЖД» Виктор Ребец вручил мэру Еревана Тарону Маргаряну памятную медаль с символами Еревана и армянской железной дороги.