Հանձնարարվել է ակտիվացնել կանաչապատման ուղղությամբ աշխատանքները
Երևանի քաղաքապետարանի 2014 թվականի շինբարեկարգման ծրագրերով մայրաքաղաքում շարունակվում են փողոցների, բակային տարածքների և մայթերի հիմնանորոգման և ընթացիկ նորոգման աշխատանքները: Այս մասին Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին զեկուցվել է աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ: Քաղաքապետը պատասխանատուներին հանձնարարել է ակտիվացնել ասֆալտապատման աշխատանքները՝ հսկողություն սահմանելով պատշաճ որակի ապահովման նկատմամբ:
Անդրադառնալով ապօրինի առևտրի կանխարգելման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին` առևտրի և սպասարկումների վարչության պետը զեկուցել է, որ իրականացված հսկողության շնորհիվ նախորդ շաբաթ հայտնաբերված 9 դեպքի մասով կազմվել են վարչական արձանագրություններ: Քաղաքապետը վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարել է խստացնել այս ուղղությամբ աշխատանքներն ու բացօթյա ապօրինի առևտուրը բացառելու նպատակով շուրջօրյա հսկողություն իրականացնել:
Մայրաքաղաքում ընթացող կանաչապատման աշխատանքների մասով զեկուցվել է, որ շարունակվում են ծաղիկների համալրման, ծառերի բուժման, խոտհնձնի, ինչպես նաև ոռոգման աշխատանքները: Նշվել է նաև, որ վարչական շրջաններում ոռոգումը կազմակերպվում է ինչպես ցերեկային, այնպես էլ գիշերային ժամերին: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է առավել ակտիվացնել կանաչապատման ու ծաղկապատման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները. «Կանաչապատման գործընթացը պահանջում է մշտական հետևողականություն և խնամք, հետևաբար հսկողությունն այս ուղղությամբ ևս պետք է լինի անընդհատ: Այս տարի մենք ավելի քան 20 կմ ընդլայնեցինք ոռոգման ցանցը: Սա կարևոր ձեռքբերում է կանաչապատման աշխատանքների կազմակերպման տեսանկյունից և, ըստ այդմ, ենթադրվում է, որ մեծ ուշադրություն պետք է հատկացվի կանաչ տարածքների, մասնավորապես, սիզամարգերի ստեղծմանն ու պահպանմանը: Իրականացված աշխատանքներն առայժմ գոհացուցիչ չեն, և ցանկալի արդյունքի հասնելու համար եղեք ավելի խիստ և պահանջկոտ: Կանաչապատման ընկերությունների ղեկավարներից բացի, վարչական շրջանների պատասխանատուները նույնպես անելիքներ ունեն այս հարցում: Անձամբ պետք է լինել տեղերում և հետևել, թե ինչպես են կազմակերպվում աշխատանքները», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Երևանի քաղաքապետարանի համապատասխան ստորաբաժանումներում և վարչական շրջանների ղեկավարների աշխատակազմերում գործող «թեժ գծերի» հեռախոսահամարներով ստացվող հեռախոսազանգերի և դրանց տրվող պատասխանների հետ կապված՝ վերահսկողության վարչության պետը զեկուցել է, որ նախորդ շաբաթ ստացվել է, համապատասխանաբար, 179 և 100 հեռախոսազանգ: Ընդհանուր առմամբ լուծում է ստացել 201 հարց, մյուս հարցերն էլ ընթացքի մեջ են:
Առողջապահության վարչության պետը զեկուցել է, որ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հանձնարարությամբ շարունակական հսկողություն է իրականացվում առողջապահական հաստատությունների աշխատանքների պատշաճ կազմակերպման ուղղությամբ: Զեկուցվել է նաև, որ նախորդ շաբաթ համաբուժարաններ դիմողների թիվը կազմել է 34227: «Շտապբուժօգնության» ծառայությունում գրանցվել է 4361 կանչ: Ծնունդների թիվը մայրաքաղաքում կազմել է 508 երեխա, որից՝ 247 տղա, 261 աղջիկ:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է նախապատրաստական աշխատանքներ տանել «Երևանյան ամառ» միջոցառումների ծրագրով օգոստոսի 1-ից 15-ը բուժօգնության անվճար ակցիայի կազմակերպման և բարձր մակարդակով անցկացման ուղղությամբ:
Խորհրդակցության ավարտին շարունակվել է ըստ ոլորտների քաղաքապետարանի կառուցվածքային որոշ ստորաբաժանումների 2014 թվականի առաջին կիսամյակում կատարված աշխատանքների հաշվետվությունների ներկայացումը՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատության կտրվածքով:
Քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը ներկայացրել է հանրակրթության, մշակույթի և տուրիզմի, սպորտի, ինչպես նաև ընտանիքի, կանանց և երեխաների իրավունքների պաշտպանության բնագավառում կատարված աշխատանքները:
Քաղաքապետի տեղակալ Դավիթ Օհանյանն էլ ներկայացրել է առողջապահության, առևտրի և սպասարկումների, արտաքին ձևավորման և գովազդի, ինչպես նաև «Երևան քաղաքի կառավարման տեխնոլոգիաների կենտրոն» ՓԲԸ-ի կողմից իրականացված աշխատանքների հաշվետվությունը:
Արտաքին կապերի, մասնավորապես, Երևանի և քույր ու գործընկեր քաղաքների հետ համագործակցության բնագավառում կատարված աշխատանքների կիսամյակային հաշվետվություններն էլ ներկայացրել է քաղաքապետի գլխավոր խորհրդական Վանո Վարդանյանը:

Поручено активизировать работы по озеленению столицы
В рамках программ строительства и благоустройства 2014г. мэрии Еревана в столице продолжаются работы по капитальному ремонту улиц, дворовых территорий и тротуаров. Об этом мэру Еревана Тарону Маргаряну было доложено во время очередного рабочего совещания. Мэр поручил ответственным лицам активизировать работы по укладке асфальта, обеспечивая должное качество.
Касаясь работ по предотвращению незаконной уличной торговли, начальник управления торговли и услуг доложил, что в результате осуществляемого контроля на прошлой неделе было выявлено 9 случаев нарушения закона, в связи с чем были составлены административные акты. Мэр поручил руководителям административных районов усилить работы и установить контроль с целью исключения уличной торговли.
В связи с работами по озеленению столицы было доложено, что работы по посадке цветов, лечению деревьев продолжаются: ''Процесс озеленения требует постоянного внимания и заботы, следовательно, контроль в этом направлении также должен быть постоянным. В этом году мы расширили оросительную сеть на 20км. Это важное достижение с точки зрения организации работ по озеленению, необходимо также уделить особое внимание созданию и сохранению зеленых террриторий. В настоящее время результат работ не удовлетворяющий, и для достижения желаемого результата необходимо быть более строгими и требовательными'',- подчеркнул Тарон Маргарян.
В связи с телефонными звонками, получаемыми по номерам ''горячих линий'', действующих в соответствующих подразделениях мэрии Еревана и аппаратах руководителей административных районов, начальник контрольного управления доложил, что на прошлой неделе было получено, соответственно, 179 и 100 звонков.
В общей сложности решение получил 201 вопрос, остальные вопросы находятся в процессе.
Начальник управления здравоохранения доложил, что по поручению мэра Еревана Тарона Маргаряна осуществляется контроль за должной организацией работ в здравоохранительных учреждениях. На прошлой неделе в поликлиники обратилось 34227 человек. В столице родилось 508 детей, 247 – мальчиков, 261 – девочка.
Мэр Тарон Маргарян поручил вести подготовительные работы по организации с 1 по 15 августа бесплатной акции медицинской помощи в рамках программы ''Ереванское лето''.
Заместитель мэра Арам Сукиасян представил работы, осуществленные в сферах образования, культуры и туризма, спорта, а также в сфере защиты прав семьи, женщин и детей.
Заместитель мэра Давид Оганян представил работы, осуществленные в сферах здравоохранения, торговли и услуг, внешнего оформления и рекламы, а также отчет работ, осуществленных ЗАО ''Центр технологий управления городом Ереван''.
Отчеты работ, проделанных в сфере внешних связей, в частности, в рамках сотрудничества Еревана с городами-побратимами и партнерами представил главный советник мэра Вано Варданян.