Հայկ Մարությանը հանդիսավոր երդմնակալությամբ ստանձնել է Երևանի քաղաքապետի լիազորությունները
Հոկտեմբերի 13-ին հրավիրված Երևանի ավագանու հանդիսավոր նիստում տեղի է ունեցել Երևանի նորընտիր քաղաքապետ Հայկ Մարությանի երդմնակալության արարողությունը։ «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի 47-րդ հոդվածի համաձայն՝ Երևանի քաղաքապետն իր լիազորությունները ստանձնում է ընտրվելուց հետո, օրենքով սահմանված կարգով, երրորդ օրացուցային օրը հրավիրված ավագանու նիստում` Երևանի բնակիչներին տրված երդմամբ:
Նույն օրենքի համաձայն՝ ավագանու նիստը վարել է Երևանի ավագանու ամենատարեց անդամ Լիլիթ Պիպոյանը։ Երդմնակալության արարողությանը ներկա են գտնվել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին 2-րդ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, քաղաքական և մշակութային գործիչներ։
Հայաստանի երրորդ հանրապետության 12-րդ (Երևանի 55-րդ) քաղաքապետ Հայկ Մարությանը երդվել է քաղաքապետի լիազորություններն իրականացնելու ընթացքում պահպանել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը, օրենքները, Երևանի ավագանու որոշումները, ազնվորեն և բարեխղճորեն կատարել Երևանի քաղաքապետի լիազորությունները, ծառայել Երևանի բարգավաճմանը, գործել ի բարօրություն նրա բնակիչների:
Այնուհետ Երևանի պատվավոր քաղաքացի, կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը և Երևանի ավագանու անդամ Արթուր Իսպիրյանը Երևանի քաղաքապետի խորհրդանիշ լանջաշղթան հանձնել են նորընտիր քաղաքապետ Հայկ Մարությանին։
Ներկաներին ուղղված իր խոսքում Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը շնորհակալություն է հայտնել երևանցիներին վստահության համար և ընդգծել, որ համատեղ ուժերով հետզհետե լուծումներ են ստանալու բնակիչների բարձրացրած բոլոր խնդիրները:
«Հուզմունքս մեծ է, պատասխանատվության զգացումը՝ հսկայական: Ես կանգնած եմ այստեղ, որովհետև այդպես է որոշել մեր ժողովուրդը: Եվ այսպիսի որոշումներ կայացնելու իրավունքը Հայաստանի քաղաքացիները վաստակել են իրենց իսկ կողմից կատարված թավշյա հեղափոխության շնորհիվ: Եվ այս ընտրությունների ժամանակ Երևանի բնակիչները իրացրեցին իրենց իրավունքը, կայացրեցին իրենց որոշումը և պատվիրակեցին ավագանու 65 անդամներին այստեղ: Ես մեկ առ մեկ հիշում եմ այն հանձնարարությունները, որոնք տալիս էին մեզ Երևանի բնակիչները: Վերականգնել Երևանը, մաքրել, կանաչապատել, դարձնել հասանելի ամեն մի վայր, ապահովել անվտանգությունը, կառուցել, գեղեցկացնել, զարգացնել և ամենակարևորը՝ այս ամենը իրականացնելուց՝ գործել արդարության սկզբունքով: Ուզում եմ վստահեցնել ձեզ, սիրելի երևանցիներ, հենց այդպես էլ լինելու է, որովհետև իր քաղաքն ու երկիրը սիրող մարդը այլ կերպ չի կարող անել: Իսկ ես սիրում եմ մեր Երևանը, ես խենթանում եմ մեր քաղաքի համար: Սիրում եմ առավոտյան նոր ջրված փողոցների թարմ հոտը, աշխատանքի և դասերի շտապող Երևանը, ընդմիջման ժամերին քաղցած աշխույժ Երևանը, աշխատանքից տուն գնալու ճանապարհին հոգնած, բայց և գոհ Երևանը, երեկոյան բակերում և սրճարաններում օրվա կատարվածը քննարկող Երևանը, այգիներում սիրահարված զույգերով և հրաշք մանուկների ծիծաղով լցվող Երևանը, ուշ գիշերին գինովցած երևանցիների բռնած երգն ու զրույցը: Այո՛, սա մեր Երևանն է, հրաշք քաղաք, հրաշք ճարտարապետությամբ, հրաշք պատմությամբ և հրաշք մարդկանցով: Եվ այսքանից հետո՝ ո՞վ պետք է լինի այն մարդը, որ դավաճանի այս ամենին: Սիրելի երևանցիներ, շնորհակալ եմ ձեր վստահության համար: Ես համաձայն եմ ամեն բառի հետ, որը հնչեց երդման ժամանակ և վստահեցնում եմ, որ սա ոչ թե ուղղակի արարողակարգային ընթերցում էր, այլ իրական երդում ձեր և Աստծո առաջ»,- նշել է քաղաքապետը:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ողջույնի իր խոսքում շնորհավորել է Երևանի նորընտիր քաղաքապետ Հայկ Մարությանին և Երևանի ավագանու անդամներին, մաղթել արդյունավետ աշխատանք՝ երևանցիներին, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին, հայ ժողովրդին և Հայաստանի Հանրապետությանը ծառայելու գործում: Վարչապետ Փաշինյանը մասնավորապես նշել է.
«Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո նախագահ,
Վեհափառ Տեր,
Ավագանու հարգելի անդամներ,
Սիրելի հյուրեր,
Հարգելի քաղաքապետ՝ սիրելի Հայկ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս այսօրվա իրադարձության կապակցությամբ: Ճիշտ նշեցիք պարոն քաղաքապետ՝ այսօրվա իրադարձության առանցքային իմաստն այն է, որ ՀՀ քաղաքացիներն են կայացրել որոշում, թե ով պետք է լինի Երևանի քաղաքապետ: Իհարկե, կա պնդում, որ որոշում կայացնելու պահին ՀՀ քաղաքացիների տրամադրությունը եղել է շատ բարձր, բայց դա կապ չունի. այո, մի անգամ ընտրության ժամանակ տրամադրությունը բարձր կլինի, մի անգամ ոչ այդքան բարձր, երրորդ անգամ՝ սովորական, չորրորդ անգամ՝ աշխատանքային, ընտրությունների ժամանակ մի անգամ եղանակը վատ կլինի, մի անգամ լավ, միջազգային և տարածաշրջանային իրավիճակը մի անգամ այսպիսին կլինի, մի անգամ այլ կերպ, բայց դա կապ չունի, առանցքային իմաստն այն է, որ որոշում կայացնող սուբյեկտը և որոշում կայացնելու ազատությունը, ժողովրդի կամարտահայտման ազատությունը երբեք կասկածի տակ այլևս չպետք է դրվի: Կարևորը ոչ թե տրամադրությունն է, այլ թե ով է որոշում կայացնող սուբյեկտը: Եվ որոշում կայացնող սուբյեկտն է և լինելու են Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին, ընտրողները: Սա մի ավանդույթ է, որ Հայաստանում գոյություն ունի և հիմնադրված է անշրջելիորեն:
Երևանը հզոր քաղաք է, և երբեմն կարելի է հուզվել այդ հզորության ներգործության ներքո: Եվ ես ուզում եմ այսօր հատկապես հիշատակել Երևանի այսօրվա պատկերի հիմնական բովանդակության ստեղծողներից մեկին, առանցքային ստեղծողին՝ Ալեքսանդր Թամանյանին, ով իսկապես իր գործով մի նոր էջ բացեց մեր ժողովրդի պատմության մեջ, որն, ըստ էության, ճակատագրի բերումով, համենայն դեպս մեր հայրենիքի այս հատվածում, հայտնվել էր քաղաքային կյանքի և քաղաքային մշակույթի կորստի եզրին: Ալեքսանդր Թամանյանն իր գործընկերների հետ մեծ վերածնունդ ապահովեց մեր ժողովրդի համար: Ընդհանրապես, եթե ինձ հարցնեն թե ովքեր են այն առանցքային մարդիկ, որոնք կերտել են մեր ժամանակակից կերպարը, այն քաղաքացու կերպարը, ովքեր դուրս եկան հրապարակ և ասացին, որ տերն են մեր երկրի և հայրենիքի, ես երեք անուն կտայի՝ Կոմիտաս, Թումանյան և Թամանյան: Եվ ես ուզում եմ, որ այսօր մեր հարգանքի տուրքը մատուցենք, մեր խոնարհումը բերենք մեր ազգի, մեր ինքնության այս երեք հզոր հենասյուներին:
Ո՞րն է ժողովրդի լիազորությունն ունեցող մարդկանց հիմնական առաքելությունը որևէ կարգավիճակում. ամենակարևոր առաքելությունը մարդկանց չխաբելն է, մարդկանց հետ ազնիվ լինելը, որովհետև սխալ է ենթադրել, որ մենք, Երևանի քաղաքապետը, ավագանին սխալներ թույլ չենք տալու, բացարձակապես, մեզնից ոչ մեկը կատարյալ չէ, և մենք ամեն պահի կարող ենք սխալվել, բայց շատ կարևոր է մարդկանց չխաբելը: Շատ կարևոր է, թե ինչու է տեղի ունեցել այդ սխալը, նրա համա՞ր, որովհետև մենք հակված ենք եղել կամ հակված ենք մարդկանց խաբել, թե ուղղակի սխալվել ենք, որովհետև մարդը սխալական է: Եվ մեր ամենակարևոր առաքելությունն է մարդկանց ոչ մի բանում չխաբելը, մարդկանց առաջ կանգնելու, նրանց աչքերի մեջ ուղիղ նայելու իրավունքը չկորցնելը, ավելին ասեմ, սխալվելուց հետո ներողություն խնդրելու իրավունքը պահպանելը, ուժը ունենալը, կարևորությունը գնահատելը: Մնացածը տեխնիկական հարցեր են, որոնք կլուծվեն, կշտկվեն:
Ես ուզում եմ խոսել Նոր Երևանի, նոր մայրաքաղաքի կերպարի մասին: Երևանն, այո, հայության մայրաքաղաքն է, և ինչո՞ւ ենք մենք այդպես ասում. ոչ միայն այն պատճառով, որ Երևանը հայության մայրաքաղաքն է, այլև այն պատճառով, որ Երևանում ապրում են հայության բոլոր շերտերը ներկայացնող մարդիկ՝ մեր պատմական հայրենիքի բոլոր գավառները, բնակավայրերը, այսօրվա մեր Հայաստանի բոլոր մարզերը, գյուղերը ներկայացնող մարդիկ, մեր սփյուռքի բոլոր շերտերը ներկայացնող մարդիկ:
Երևանը երկար պատմություն ունի, որի ընթացքում մարդկային որոշակի կերպարներ դոմինանտ են եղել մեր քաղաքում: Ես չգիտեմ ինչպես է դա որոշվել, բայց մեծ խորհրդանիշ կա նրանում, որ քաղաքապետի խորհրդանիշը հանդիսացող լանջաշղթան քաղաքապետին հանձնեցին Տիգրան Մանսուրյանը և Արթուր Իսպիրյանը: Ուզում եմ հուսալ և հավատալ, որ սա Նոր Հայաստանի մեր ուղերձն է նոր մայրաքաղաքի, քաղաքացու դոմինանտ տեսակի վերաբերյալ, որովհետև մենք պատկերցնում ենք, որ Նոր Հայաստանում, Նոր Երևանում էտալոնը պետք է լինեն նրանք, ովքեր հարգալից են ուրիշների նկատմամբ, հարգալից են օրենքի նկատմամբ, հարգալից են կրթության նկատմամբ, առանցքային են համարում կրթությունը, ուրիշներին հարգելու ընդունակությունը, իրենք իրենց հարգելու ընդունակությունը, երկիրը, պետությունը և օրենքը հարգելու ընդունակությունը:
Եվ անկեղծ ասած վերջերս հաճախ հիշում եմ Տիգրան Մանսուրյանին, հիշում եմ նրա մասին գրված մի հոդված. երբ նա ինչ-որ մի տեղ հերթական մրցանակն էր ստացել՝ այն ներառել էր դրամական պարգև, ու Տիգրան Մանսուրյանը, վերադառնալով Հայաստան, գնացել էր Հարկային պետական ծառայություն և նշել, որ եկամուտ է ստացել, որի մասին տեղյակ չէ ծառայությունը և հետաքրքրվել, թե ո՞րքան եկամտահարկ պետք է վճարի: Հույս ունեմ, որ սա է Նոր Հայաստանի քաղաքացու կերպարը, որը ոչ թե մտածում է ինչ անի, որպեսզի հարկ չվճարի, այլ հակառակը:
Այսօր մենք պետք է երաշխավորենք, որ մեր կառավարությունում, Երևանի քաղաքապետարանում գողեր չկան, մարդիկ չկան, ովքեր գողանում են ժողովրդի վճարած հարկերը: Ժողովուրդը պետք է համոզված լինի, որ իր տված հարկերը չեն գողանում: Այո, դեռևս անարդյունավետ օգտագործման դեպքեր կան, դա դեռ ճանապարհ է, որ մենք պետք է անցնենք, այդ խնդիրը պետք է լուծենք, բայց յուրաքանչյուր քաղաքացի իր վճարած ամեն կոպեկին պետք է վերաբերվի այնպես, ինչպես այն բանի, որ այդ գումարը դնում է իր տան այն դարակի մեջ, որը նախատեսված է ընտանիքի կարիքների համար:
Մեր քաղաքական թիմին ուղղված ամենամեծ դիտողությունն այն է, որ այն շատ երիատասարդ է: Ես չգիտեմ, թե դա երբ է առավելություն կամ թերություն համարվում, բայց և ես շատ կարևոր եմ համարում, որ այս երիտասարդների ներկայությունը որևէ կերպ չմեկնաբանվի որպես ավելի տարիքով մարդկանց վաստակի, ընդունակությունների, կարողությունների ժխտում կամ դրժում: Եվ մենք հասկանում ենք, որ եթե նույնիսկ այդպիսի ընկալում կա, ուրեմն դա մեր բացթողումն է, սխալն է, և մենք պետք է նաև ամեն ինչ անենք, որպեսզի եթե կա այդպիսի պատկերացում, այն շտկվի և հանկարծ որևէ կերպ չստացվի, թե Հայաստանում եկել է մի փուլ, երբ ինչ-որ տարիքից հետո մարդիկ համարվում են, որ նրանք պետք է որևէ բան չանեն կամ որևէ աշխատանք չունենան: Ես ուզում եմ այստեղից իմ գնահատանքն ու խոնարհումը բերել մեր երկրի բոլոր այն քաղաքացիերին, ովքեր քարը քարի վրա են դրել և երկար տարիներ ստեղծել, կառուցել են Երևանը: Դրանք ճարտարապետներ են, շինարարներ, կառավարիչեր, մանագետներ, ուղղակի մարդիկ են, և ես ուզում եմ խոնարհվել նրանցից յուրաքանչյուրի առաջ և ասել, որ մենք ոչ միայն չենք թերագնահատում նրանց վաստակը, այլև մեզ պարտավորված ենք զգում, որպեսզի այդ հնարավորությունը, այդ պոտենցիալը բավարար ձևով, բավարար չափով ներգրավվի մեր երկրի ապագան կառուցելու գործում: Եվ ուզում եմ ասել նաև, որ քաղաքական իմաստով մենք պետք է առաջնորդվենք նախկինում որևէ ներգրավվածություն ունեցած մարդկանց չմերժելու սկզբունքով, մերժելը ես անվանում եմ քաղաքական ռասիզմ: Մենք չպետք է թույլ տանք Հայաստանում քաղաքական ռասիզմի գոյությունը:
Երևանի ավագանու ընտրությունները համապետական իմաստով կարևոր նշանակություն ունեցան, որովհետև դրանք սկիզբ դրեցին Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու պրոցեսին: Եվ ահա այս գործընթացներում մենք միանշնակ պետք է նոր իրողություն ստեղծենք, երբ յուրաքանչյուր մարդու պոտենցիալ՝ անկախ տարիքից, անկախ նույնիսկ նախկինում ունեցած ներգավվածության տեղից, չափից, բայց, իհարկե, կապված բովանդակությունից, մենք պետք է կարողանանք հնարավորինս շատ մարդկանց ներգրավել մեր ընդհանուր գործի կայացմանը: Մենք երազել ենք և եկել է այդ երազանքն իրականություն դարձնելու ժամանակը: Եվ մենք հրավիրում ենք բոլոր նրանց, ովքեր երազել են, երազում են և պատրաստ են մեր համազգային երազանքներն իրականություն դարձնելու գործին նվիրվել, մենք բոլոր այդ մարդկանց հրավիրում ենք համագործակցության:
Այս համատեքստում, ուզում եմ ասել, որ, իհարկե, շատ մեծ քաղաքական բանավեճեր, հակասություններ կան և դրանց պատճառները ձեզ հայտնի են, բայց կրկին մենք չպետք է առաջնորդվենք ու չենք առաջնորդվում հինը, նախկինը ժխտելու, ջնջելու, քանդելու, ավիրելու մղումով:
Երբ ասվեց, որ քաղաքապետի երդման ստորագրված տեքստը կհանձնվի Երևանի պատմության թանգարանին՝ մտածում էի, որ, այո, մենք պետք է նաև դա ասենք, որ տեսեք՝ այս ընթացքում ստեղծվել են պետական ավանդույթներ, որոնք լավ ավանդույթներ են և մարդիկ աշխատել են դրանց վրա, մտածել են, թե ինչպես պետք է լինի այս ամենը, արարողակարգը: Դրանք աշխատանքի արդյունք են, արժեքներ են: Երբեք չենք ասել, թե Երրորդ Հանրապետության պատմության ողջ ընթացքում կամ վերջին 20- 25 տարում երկրում արժեքներ չեն ստեղծվել: Երբ մենք մեղադրանքներ ենք հնչեցնում՝ դա չի նշանակում, թե ժխտում ենք այն արժեքները, որոնք ստեղծվել են, այդ թվում՝ իշխանությունների կողմից, ընդդիմությունների կողմից, քաղաքացիների կողմից, քաղաքացիական հասարակության կողմից: Մեր խնդիրը հետևյալն է՝ նոր էջ բացել մեր ժողովրդի պատմության մեջ, որտեղ իսկապես տեղի կունենա ազգային միասնություն, իսկապես տեղի կունենա համաձայնություն, ինչը չի նշանակում, որ բոլորն ամեն ինչի հետ համաձայն են և միակարծիք: Այն ընդամենը նշանակում է, որ բոլորը համաձայն են մի քանի առանցքային կետերի շուրջ, որ Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին, որ Հայաստանի Հանրապետությունում բոլորը հավասար են օրենքի առաջ, որ Հայաստանի Հանրապետությունում չպետք է լինեն արտոնյալներ, որ Հայաստանի Հանրապետությունում չպետք է լինի կոռուպցիա, որ Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքացին պետք է լինի հարգված: Մեր քաղաքացիների ամենակարևոր պահանջը խաբված և անարգված չլինելն է, և մեր ամենամեծ առաքելությունը եղել է, կա և կշարունակի մնալ մեր երկրի քաղաքացիներին ներշնչել վստահություն սեփական ուժերի նկատմամբ, օգնել, որ մեր երկրի քաղաքացիները ոտքի կանգնեն, ուղղեն իրենց մեջքը, ինչն արդեն իսկ արել են և հպարտ, ազատ ու երջանիկ պետք է քայլեն դեպի մեր ժողովրդի համազգային երազանքների իրականացում:
Հարգելի պարոն Մարության,
Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ և մաղթում ձեզ արդյունավետ աշխատանք՝ երևանցիներին, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին, հայ ժողովրդին և Հայաստանի Հանրապետությանը ծառայելու գործում: Ուրեմն, ի գործ, ի գործ, ի գործ»:

Айк Марутян принял присягу и вступил в должность мэра Еревана
На торжественном заседании Совета старейшин Еревана, созванном 13 октября, состоялась церемония инаугурации новоизбранного мэра Еревана Айка Марутяна. Согласно первой части статьи 47 закона РА «О местном самоуправлении в городе Ереван», мэр Еревана вступает в свои полномочия в утвержденном законом порядке – принятием присяги на заседании Совета старейшин, созванном на третий календарный день после избрания.
Согласно тому же закону, заседание Совета старейшин Еревана открыла самый старший по возрасту член Совета Лилит Пипоян. На церемонии инаугурации присутствовали президент Республики Армения Армен Саргсян, премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, католикос всех армян Гарегин Второй, председатель Высшего судебного совета Гагик Арутюнян, председатель Конституционного суда РА Грайр Товмасян, высокопоставленные официальные лица, политики и деятели культуры.
12-й мэр Третьей Республики Армения Айк Марутян (55-й Еревана) дал клятву при исполнении своих полномочий соблюдать Конституцию РА, законы РА, решения Совета старейшин Еревана, честно и добросовестно исполнять полномочия мэра Еревана, служить процветанию города, работать на благо его жителей.
Затем почетный гражданин Еревана, композитор Тигран Мансурян и член Совета старейшин Артур Испирян вручили нагрудную цепь мэра новоизбранному мэру Айку Марутяну.
В своей речи мэр Еревана Айк Марутян выразил благодарность ереванцам за доверие и подчеркнул, что совместными усилиями постепенно будут решаться все поднятые жителями проблемы.
«Мое волнение велико, а чувство ответственности огромно. Я здесь, потому что так решил наш народ. Право принятия подобного решения граждане Армении заслужили благодаря свершенной ими бархатной революции. И на этих выборах жители Еревана воспользовались своим правом, приняли свое решение и делегировали 65 членов Совета старейшин в мэрию Еревана. Я помню каждое поручение, данное нам жителями Еревана. Восстановить Ереван, очистить, озеленить, сделать доступным каждый уголок города, обеспечить безопасность, благоустроить, украсить, развить и, самое главное - сделать все это следуя принципу справедливости. Дорогие ереванцы, хочу вас заверить, что именно так и будет, поскольку любящий свой город и свою страну человек не может поступить по другому. А я люблю наш Ереван, я схожу по нему с ума. Мне нравится свежий запах вымытых ранним утром улиц, спешащий на работу и занятия Ереван, оживленный во время рабочих перерывов Ереван, уставший, но довольно возвращающийся с работы домой Ереван, город, обсуждающий происходящее за день во дворах и кафе, Ереван, где в парках гуляют влюбленные пары и слышится смех чудесных детей, песни и беседы подвыпивших ереванцев, которые можно услышать поздно вечером. Да, это наш Ереван - чудесный город, с чудесной архитектурой, чудесной историей и замечательными людьми. И после всего этого, кем должен быть тот человек, который смог бы предать все это? Дорогие ереванцы, я благодарен вам за ваше доверие. Я согласен с каждым словом, сказанным во время клятвы, и я заверяю вас, что это истинная клятва, данная перед вами и Богом»,-отметил мэр.
В своей приветственной речи премьер-министр РА Никол Пашинян поздравил новоизбранного мэра Еревана Айка Марутяна и членов Совета старейшин Еревана, пожелав им продуктивной работы в деле служения ереванцам, гражданам Республики Армения, армянскому народу и Республике Армения.
В своем выступлении премьер-министр Пашинян, в частности, отметил:
“Многоуважаемый президент Республики Армения,
Ваше Святейшество,
Дорогие члены Совета старейшин,
Дорогие гости,
Уважаемый мэр, дорогой Айк,
Поздравляю всех нас в связи с сегодняшним событием. Вы правильно отметили, господин мэр, что ключевым значением сегодняшнего события является то, что граждане Армении сами приняли решение, кто должен быть мэром Еревана. Конечно, есть утверждение, что настроение граждан Армении на момент принятия решения было очень высоким, но это не имеет значения. Да, один раз настроение будет высоким, в другой раз - не таким высоким, в третий раз - обычным, в четвертый раз - рабочим, во время выборов погода один раз будет плохой, в другой раз - хорошей, международная и региональная ситуация один раз будет такой, а в другой раз - другой, но все это не имеет значения. Ключевым моментом является то, что принимающий решение субъект и свобода принятия решения, свобода выражения воли народа отныне никогда не должны подвергаться сомнению. Важно не настроение, а то, кто принимает решение. И принимающим решения субъектом является и будет являться гражданин Республики Армения, избиратели. Это традиция, которая существует в Армении, и она уже необратима.
Ереван - мощный город, и эта мощь иногда может растрогать. И я хочу особо упомянуть одного из главных создателей сегодняшнего образа Еревана, ключевого создателя - Александра Таманяна, который своим делом действительно открыл новую страницу в истории нашего народа, который, по сути, волей судьбы, по крайней мере в этой части нашей родины, был на грани утраты городской жизни и городской культуры. Александр Таманян вместе со своими коллегами обеспечил великое возрождение для нашего народа. Вообще, если меня спросят, кто ключевые люди, которые сформировали наш современный образ, образ граждан, которые вышли на площадь и сказали, что являются хозяевами нашей страны и родины, я назову три имени: Комитас, Туманян и Таманян. И я хочу, чтобы мы сегодня воздали дань уважения, поклонились перед памятью этих трех могущественных столпов нашей идентичности.
Какова основная миссия людей, которые уполномочены народом в каком-либо статусе? Самая важная миссия - не вводить людей в заблуждение, быть честными с людьми, потому что ошибочно полагать, что мы, мэр Еревана или Совет старейшин, не допустим ошибок, абсолютно нет, никто из нас не совершенен, и мы можем ошибаться в любой момент, но очень важно не обманывать людей. Очень важно, почему эта ошибка произошла, потому что мы склонны были обманывать людей или просто ошиблись, потому что человеку свойственно ошибаться. И наша самая важная миссия - не обманывать людей ни в чем, стоять перед людьми, не терять права смотреть людям прямо в глаза, более того, сохранить право извиниться после совершения ошибки, иметь силу, ценить важность этого права. Остальное - технические вопросы, которые будут решены и исправлены.
Я хочу поговорить о Новом Ереване, об образе новой столицы. Да, Ереван - столица армян, и почему мы так говорим? Не только потому, что Ереван является столицей армян, но и потому, что в Ереване живут люди, представляющие все слои армян, всех областей нашей исторической родины, всех населенных пунктов, всех регионов нашей нынешней Армении, всех деревень, все слои нашей диаспоры.
Ереван имеет долгую историю, в ходе которой в нашем городе доминировали некоторые фигуры. Я не знаю, как это было решено, но есть большая символика в том, что именно Тигран Мансурян и Артур Испирян передали мэру символ мэра города. Я хочу надеяться и верить, что это наше послание Новой Армении к новой столице о доминирующем образе граждан новой столицы, потому что мы представляем, что в Новой Армении, в Новом Ереване эталоном должны быть те, кто с уважением относится к другим людям, кто уважает закон, уважает образование, считает ключевыми образование, способность уважать других, способность уважать самих себя, способность уважать страну, государство и закон.
И, честно говоря, в последнее время я часто вспоминаю Тиграна Мансуряна, вспоминаю статью о нем: когда он получил где-то очередную награду, она включала денежное вознаграждение, и Тигран Мансурян, вернувшись в Армению, пошел в Государственную налоговую службу и сказал, что получил доход, о которой в службе не знают, и спросил, сколько должен заплатить налог на прибыль. Надеюсь, это образ гражданина Новой Армении, который думает не о том, как скрыть налоги, а наоборот.
Сегодня мы должны заверить, что в нашем правительстве, в нашей мэрии Еревана нет воров, нет людей, которые крадут уплаченные народом налоги. Люди должны быть убеждены, что их налоги не крадутся. Да, все еще есть случаи неэффективного использования средств, это путь, который мы должны пройти, должны решить эту проблему, но каждый гражданин должен относиться к уплаченной каждой копейке так же, как к тому, как он кладет эти деньги в ящик, который предназначен для семейных нужд.
Самое большое замечание нашей нашей политической команде заключается в том, что она очень молода. Я не знаю, когда это привилегия или когда недостаток, но я считаю очень важным, чтобы присутствие этих молодых людей не интерпретировалось как отказ от заслуг, способностей и возможностей зрелых людей. И мы понимаем, что даже если есть такое восприятие, то это наше упущение, наша ошибка, и мы должны делать все, чтобы его исправить, и чтобы вдруг не получилось, что в Армении наступил этап, когда считается, что после определенного возраста люди не должны ничего делать или иметь какую-либо работу.
Я хочу выразить свою признательность и поклониться перед всеми гражданами нашей страны, которые клали камень на камень и много лет строили Ереван. Это архитекторы, строители, менеджеры, специалисты и просто люди, и я хочу поклониться перед каждым из них и сказать, что мы не только не недооцениваем их заслуги, но и чувствуем себя обязанными сделать так, чтобы эта возможность, этот потенциал в достаточной степени использовался в построении будущего нашей страны. И я также хочу сказать, что в политическом смысле мы должны руководствоваться принципом не отказывать тем людям, которые ранее имели какое-либо участие, и я называю это политическим расизмом. Мы не должны допускать существования политического расизма в Армении.
Выборы в Совет старейшин Еревана были важны в общегосударственном смысле, так как они дали начало процессу проведения внеочередных парламентских выборов. И в этот процессе мы однозначно должны создать новую реальность, когда используется потенциал каждого человека, независимо от возраста, независимо от предыдущего участия, но, конечно же, с учетом содержания, мы должны быть в состоянии привлечь больше людей к выполнению нашего общего дела. Мы мечтали, и настало время осуществления этой мечты. И мы приглашаем всех, кто мечтал, мечтает и готов посвятить себя достижению наших национальных желаний, мы приглашаем всех этих людей к сотрудничеству.
В этом контексте я хочу сказать, что, конечно, есть очень большие политические дебаты, противоречия, и их причины вам известны, но мы снова не должны руководствоваться и не руководствуемся отрицанием, уничтожением старого, прошлого.
Когда было сказано, что текст присяги мэра буден передан в Музей истории Еревана, я подумал, что да, мы должны также сказать, что за это время были сформированы государственные традиции, которые являются добрыми традициями, и люди работали над ними, думали, как все это должно происходить, создавали протокол.
Это результат работы, это ценности. Мы никогда не говорили, что в истории Третьей Республики или в последние 20-25 лет в стране не было создано никаких ценностей. Когда мы озвучиваем обвинения, это не означает, что мы отрицаем ценности, созданные властями, оппозицией, гражданами, гражданским обществом.
Наша задача - открыть новую страницу в истории нашей страны, где действительно будет национальное единство, будет солидарность, которая не означает, что все соглашаются со всем, а просто означает, что все согласны с несколькими ключевыми пунктами, согласно которым в Республике Армения власть принадлежит народу, что все люди в Республике Армения равны перед законом, что в Республике Армения не должно быть привилегированных людей, что в Республике Армения не должно быть коррупции, в Республике Армения граждан должны уважать.
Самое важное требование наших граждан - не быть обманутыми и оскорбленными, и нашей самой большой миссией было и остается внушение нашим гражданам веры в свои силы, помощь нашим гражданам встать на ноги, выпрямить спину, что они уже сделали, и гордо, свободно и счастливо идти к реализации национальных мечтаний.
Уважаемый господин Марутян,
Уважаемые члены Совета старейшин,
Еще раз поздравляю Вас и желаю эффективной работы в служении жителям Еревана, гражданам Республики Армения, армянскому народу и Республике Армения. Итак, за дело, за дело, за дело!”