Հետևողական վերահսկողություն մանկապարտեզների սննդի որակի նկատմամբ
Մայրաքաղաքի մանկապարտեզներում սննդի անվտանգության, սննդակարգի, սանիտարահիգիենիկ պայմանների, երեխաների հաճախելիության, ինչպես նաև ուսումնադաստիարակչական աշխատանքների որակն ուսումնասիրելու նպատակով Երևանի քաղաքապետարանի համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից կշարունակվեն անակնկալ ստուգայցերը: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը պատասխանատուներին հանձնարարել է ամենօրյա հսկողություն սահմանել և խստորեն հետևել հատկապես երեխաների սննդի կազմակերպմանը:
«Այս հարցում մեր մշտական հետևողականությունն առանձնակի է կարևորված, ըստ այդմ՝ ակնկալում եմ ձեզանից խստորեն ստուգել հատկապես երեխաներին մատուցվող սննդի համապատասխանությունը սահմանված բոլոր չափորոշիչներին: Անգամ ամենափոքր խախտման արձանագրումն անհետևանք չպետք է մնա: Սա պահանջ է, որին պարտավոր են հետևել անխտիր բոլորը», - ընդգծել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Ամենօրյա հսկողության շարունակականության ապահովման խնդիր է դրվել նաև ապօրինի շինարարությունների և հողազավթումների կանխման, ինչպես նաև դրանց հետևանքների վերացման ուղղությամբ: Զեկուցվել է, որ նախորդ շաբաթվա ընթացքում կասեցվել է հայտնաբերված ապօրինաշինության 4 դեպք, նախկինում հայտնաբերված 3 դեպքերով էլ իրականացվել են քանդման աշխատանքներ: Հանձնարարվել է մշտական հսկողություն սահմանել նաև մայրաքաղաքում շինարարական հրապարակների կազմակերպման համար սահմանված անհրաժեշտ չափորոշիչների պահպանման ուղղությամբ:
Շինբարեկարգման վարչության պետը զեկուցել է, որ տարեկան ծրագրով ընթացքի մեջ են փողոցների ասֆալտապատման, ճաքալցման ու փոսանորոգումների աշխատանքները: Զեկուցվել է նաև, որ 2014թ.-ին նախատեսված 25 հիմնանորոգվող փողոցներից 23-ում աշխատանքներն արդեն ամբողջությամբ ավարտվել են:
Տրանսպորտի վարչության պետը զեկուցել է, որ ի կատարումն Երևանի քաղաքապետի հանձնարարականի՝ խստացվել է հսկողությունը մայրաքաղաքի հասարակական ավտոտրանսպորտային միջոցների շահագործման նկատմամբ: Նախորդ շաբաթ ՃՈ հետ համատեղ իրականացված շրջայցերին մասնակից են դարձել նաև Երևանի ավագանու երեք՝ «Հանրապետական», «Բարգավաճ Հայաստան» և «Բարև Երևան» խմբակցությունների անդամներն ու լրատվամիջոցները: Հանձնարարվել է շարունակել ամենօրյա հսկողությունը հասարակական տրանսպորտի մատուցվող ծառայությունների որակի նկատմամբ:
Ընդառաջելով մարդատար տաքսի ավտոմեքենաներով ուղևորափոխադրումներ իրականացնող վարորդների խնդրանքին՝ մայրաքաղաքում ևս վեց կայանատեղեր են առանձնացվել ու կահավորվել տաքսիների կայանման համար: Զեկուցվել է նաև, որ նոր վայրերը ևս ընտրվել են վարորդների առաջարկությամբ:
Կոմունալ տնտեսության վարչության պետը զեկուցել է, որ շարունակվում են աշխատանքները փողոցները, մայթերը, այգիներն ու պուրակները, ինչպես նաև բակային տարածքները աշնանային տերևաթափից մաքրելու ուղղությամբ: Հանձնարարվել է ակտիվացնել գործընթացն ու հսկողություն սահմանել տերևների այրման դեպքերը բացառելու ուղղությամբ: Ձմռան նախապատրաստական աշխատանքների շրջանակում էլ հանձնարարվել է կոնսերվացնել մայրաքաղաքում գործող բոլոր ցայտաղբյուրները՝ սառեցման հավանականությունը բացառելու համար:
Քաղաքապետարանի ենթակայության ուսումնական, մշակութային ու առողջապահական հաստատություններում հակահրդեհային համակարգերի ուսումնասիրման նպատակով քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է ստեղծել աշխատանքային խումբ, գնահատել ներկա վիճակն ու վերը նշված հաստատություններում անհրաժեշտ պայմանների ապահովման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկել:
Խորհրդակցության ընթացքում Երևանի գլխավոր դիզայները զեկուցել է, որ վերջին շրջանում մայրաքաղաքում հաճախակի են դարձել ձևավոր նստարանների ու աղբամանների կոտրելու դեպքերը: Հասարակական կարգի պահպանության ծառայությանը հանձնարարվել է ոստիկանության հետ համատեղ մշտական հսկողություն իրականացնել քաղաքային գույքի պահպանման ուղղությամբ և բացառել նման դեպքերը:
«Հարազատ քաղաքի բարեկարգ ու ներկայանալի տեսքի պահպանման գործում ոչ պակաս դերակատարում ունի նաև մեր բնակիչների հոգատար ու սրտացավ վերաբերմունքն իրենց բնակավայրի նկատմամբ: Եվ այն ամենն, ինչ արվում է այսօր Երևանում քաղաքապետարանի ծրագրերով, արվում է հենց քաղաքի բնակիչների հարմարավետության ապահովման համար: Ըստ այդմ՝ ակնկալում եմ, որ նման դեպքերում մեր սրտացավ համաքաղաքացիները ևս կունենան իրենց զսպիչ դերակատարումը՝ քաղաքային գույքը վնասողների նկատմամբ»,- ընդգծել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:

Последовательный контроль над качеством продуктов питания в детских садах
Соответствующие подразделения мэрии продолжат проверки в детских садах с целью обеспечения должного качества питания, санитарно-гигиенических условий, контроля за посещаемостью детей, а также изучения качества воспитательных работ. Во время очередного рабочего совещания мэр Еревана Тарон Маргарян поручил ответственным лицам установить ежедневный контроль и строго следить, особенно за организацией детского питания.
«Я ожидаю, что вы будете строго следить особенно за тем, чтобы продукты питания для детей соответствовали всем стандартам. Любое нарушение не должно остаться безнаказанным. Это требование, которому обязаны следовать все без исключения»,- подчеркнул мэр Тарон Маргарян.
Начальник управления по строительству и благоустройству доложил, что по годовой программе продолжаются работы по укладке асфальта и устранению ям и трещин на улицах. Также было доложено, что на 23-х улицах из 25-и, работы по капитальному ремонту полностью завершены.
Начальник управления транспорта доложил, что был ужесточён контроль над эксплуатацией общественного транспорта столицы. Было поручено продолжить ежедневный контроль над качеством услуг общественного транспорта. По просьбам водителей такси в столице были отведены ещё 6 стоянок для парковки такси. Также было доложено, что новые места были выбраны учитывая предложения водителей.
Начальник управления коммунального хозяйства доложил, что продолжаются работы по очистке от листьев улиц, тротуаров, парков и скверов, а также дворовых территорий. Было поручено установить контроль по исключению случаев сжигания листьев. В рамках зимних подготовительных работ было поручено законсервировать все фонтаны столицы, чтобы исключить возможность замерзания.
Мэр Тарон Маргарян также поручил создать рабочую группу для исследования систем пожарной сигнализации в образовательных, культурных и медицинских учреждениях, подведомственных мэрии, оценить состояние и принять меры по обеспечению необходимых условий.
В ходе совещания главный дизайнер Еревана доложил, что в последнее время участились случаи вандализма, в особенности по отношению к скамейкам и урнам. Службе охраны общественного порядка было поручено совместно с полицией осуществлять постоянный контроль за сохранение городского имущества и исключить вышеупомянутые случаи.
«Заботливое отношение наших жителей к столице имеет немаловажное значение в обеспечение благоустроенного и презентабельного образа родного города. И то что сегодня реализуется в столице по программа мэрии Еревана, делается для обеспечения комфорта жителей столицы. Следовательно, я ожидаю, что наши сограждане будут более внимательными и при возможности будут неравнодушными»,- подчеркнул мэр Еревана Тарон Маргарян.