Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Մարտին Պետցոլդի հետ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Մարտին Պետցոլդի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելը: Համառոտ կերպով ներկայացնելով Երևանի կառավարման համակարգն ու առաջնահերթությունները՝ քաղաքապետը նշել է, որ այսօր Երևանի զարգացման ծրագրերով հստակ քայլեր են ձեռնարկվում քաղաքային կառավարման տարբեր ոլորտներում զարգացումներ ապահովելու ուղղությամբ: «Հաշվի առնելով, որ Երևան քաղաքի կառավարման բարձրագույն մարմինը Երևանի ավագանին է, որն ընտրվում է երևանցիների կողմից, կառավարման մեր քաղաքականությունն էլ, ըստ այդմ, հենվում է բնակիչների հետ սերտորեն համագործակցելու և բարձրացվող խնդիրներին հետզհետե լուծում տալու վրա: Երևան քաղաքի զարգացման քառամյա ծրագիրն էլ, մեծ հաշվով, նաև մշակվել է երևանցիների կողմից հրատապ դիտարկվող խնդիրներին լուծում տալու առաջնահերթությամբ, ընդ որում, հաշվի է առնվել հատկապես այն հանգամանքը, որ Երևանում առկա բազում խնդիրներ տասնամյակների պատմություն ունեն»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը՝ հավելելով, որ դրան զուգահեռ նաև իրականացվում են ընթացիկ և հեռանկարային ծրագրեր, որոնք կապահովեն մայրաքաղաքի համաչափ զարգացումը:
Անդրադառնալով միջազգային համագործակցությանը՝ քաղաքապետը առանձնացրել է նաև այն ոլորտները, որոնց շրջանակում Երևանի քաղաքապետարանն այսօր արդյունավետ փոխգործակցություն է իրականացնում գործընկեր քաղաքների հետ: «Մայրաքաղաքի արդյունավետ կառավարման հարցում մենք կարևորում ենք նաև միջազգային փորձի փոխանակումը: Այս տեսանկյունից, անշուշտ, շատ կարևոր է նաև գործընկեր քաղաքների հետ արդյունավետ փոխգործակցության խթանումը: Երևանը տարեցտարի ընդլայնում է համագործակցության շրջանակներն ու, ըստ այդմ, պարոն Պետցոլդ, ակնկալում եմ, որ նաև Ձեր և պարոն դեսպանի գործուն աջակցությամբ գործընկերային կապեր կհաստատենք Երևանի և Գերմանիայի քաղաքների միջև», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը՝ հավելելով, որ այսօր համագործակցության մեծ հնարավորություններ և հեռանկարներ կան ինչպես տեղական ինքնակառավարման ոլորտում փորձի փոխանակման, այնպես էլ քաղաքային տնտեսության տարբեր բնագավառներում:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Մարտին Պետցոլդն իր հերթին համոզմունք է հայտնել, որ ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելի հետ միասին կանի հնարավորը, որպեսզի առաջիկայում Երևանի և գերմանական քաղաքների միջև հարաբերություններն ավելի սերտ ու գործնական դառնան: «Երևանում գտնվելն իսկապես հաճելի է, և պետք է խոստովանեմ, պարոն քաղաքապետ, որ արդեն հասցրել եմ հաճելիորեն զարմանալ Երևանի գրավիչ արտաքին տեսքով ու զարգացման տեմպերով: Այն ծրագրերն ու աշխատանքները, որոնց իրականացմանը ականատես եղա այստեղ, արդեն իսկ խոսուն վկայությունն են այն բանի, որ այսօր կան բոլոր նախադրյալները երկկողմ ծրագրերի իրականացման և փորձի փոխանակման համար: Եվ վստահեցնում եմ Ձեզ, որ իմ կողմից կանեմ հնարավորը գերմանական քաղաքների և Երևանի միջև գործընկերային համագործակցություն ձևավորելու ուղղությամբ»,-նշել է Մարտին Պետցոլդը:
Հանդիպմանը ներկա ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելը ևս ողջունել է գերմանական քաղաքների հետ գործընկերային սերտ կապեր հաստատելու Երևանի քաղաքապետի դիրքորոշումը և իր հերթին վստահեցրել, որ իր լիազորությունների շրջանակում կնպաստի հնարավորին կարճ ժամանակում այդ հարաբերությունները ձևավորելուն և զարգացնելուն:
Հանդիպման վերջում քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը բաց և պատրաստակամ է փոխշահավետ համագործակցություն ծավալելու գերմանական քաղաքների հետ և իր լիազորությունների շրջանակում օժանդակելու փորձի փոխանակման, ենթակառուցվածքների բարելավման, զբոսաշրջության զարգացման, քաղաքացիների սպասարկման, կառավարման, այդ թվում նաև Երևանում ներդրումային ծրագրերի իրականացման հարցում:

Мэр Тарон Маргарян встретился с депутатом Бундестага Германии Мартином Петцольдом
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с депутатом Бундестага Германии Мартином Петцольдом. На встрече присутствовал также чрезвычайный и полномочный посол Германии в Армении Райнер Морел. Представляя систему управления Ереванa и ее приоритеты, мэр отметил, что сегодня предпринимаются серьезные шаги по обеспечению развития в различных сферах городского управления. ''Учитывая, что высшим органом управления Еревана является Совет старейшин Еревана,  избираемый  жителями столицы, наша политика управления опирается на сотрудничество с жителями и решение проблем, поднятых ими. Четырехлетняя программа развития Еревана также была разработана на основе решения первоочередных проблем ереванцев'',- подчеркнул Тарон Маргарян, добавив, что параллельно с этим, реализуются и другие перспективные программы, которые обеспечивают пропорциональное развитие столицы.
Касаясь международного сотрудничества, мэр выделил те сферы, в рамках которых мэрия Еревана в настоящее время успешно сотрудничает с городами-партнерами. ''В вопросе эффективного управления столицей мы придаем важность также обмену международным опытом. С этой точки зрения, безусловно очень важно взаимодействие с городами-партнерами. Ереван с каждым годом расширяет рамки сотрудничества, и таким образом, господин Петцольд, я ожидаю, что при Вашей поддержке, а также господина посла мы установим партнерские связи между Ереваном и городами Германии'',- подчеркнул Тарон Маргарян, добавив, что сегодня имеются широкие возможности и перспективы для сотрудничества как в сфере обмена опытом, так и в разных сферах городского хозяйства.
Поблагодарив за теплый прием, депутат Бундестага Германии Мартин Петцольд в свою очередь выразил уверенность, что вместе с чрезвычайным и полномочным послом Германии в Армении сделает все возможное, чтобы в ближайшее время отношения между Ереваном и немецкими городами стали более тесными и деловыми. ''Мне дейстительно приятно находится в Ереване, и должен признаться, господин мэр, что я удивлен привлекательностью Еревана и темпами его развития. Уверен, что существуют все предпосылки для реализации двухсторонних программ и обмена опытом. Уверяю Вас, что с моей стороны будет сделано все, чтобы между немецкими городами и Ереваном были установлены партнерские отношения'',- отметил Мартин Петцольд.
Чрезвычайный и полномочный посол Германии в Армении Райнер Морел поприветствовал позицию мэра Еревана  развивать деловые связи с городами Германии и в свою очередь заверил, что в рамках своих полномочий будет способствовать развитию этих отношений.
В конце встречи мэр Тарон Маргарян еще раз подчеркнул, что мэрия Еревана всегда открыта и готова установить взаимовыгодное сотрудничество с немецкими городами и способствовать улучшению инфраструктур, развитию туризма, управлению, а также реализации инвестиционных программ в Ереване.