Քննարկվել են Երևանի և Բուխարեստի միջև փոխգործակցության ընդլայնմանն առնչվող հարցեր
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի Պետական հանձնաժողովի 5-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով Երևան այցելած Ռումինիայում ՀՀ դեսպան Համլետ Գասպարյանի և Ռումինիայում Հայոց միության նախագահ, սենատոր Վարուժան Ոսկանյանի հետ: Առանձնակի կարևորելով դեռևս 2013թ.-ին Երևանի և Բուխարեստի միջև ստորագրված մտադրությունների հուշագիրը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, նշել է, որ այսօր համագործակցության լայն հնարավորություններ և հեռանկարներ կան ինչպես տեղական ինքնակառավարման ոլորտում փորձի փոխանակման, այնպես էլ քաղաքային տնտեսության տարբեր բնագավառներում արդյունավետ փոխգործակցություն ծավալելու համար:
«Մենք բաց ենք և պատրաստակամ խորացնելու փոխշահավետ համագործակցությունը Բուխարեստի հետ: Ըստ այդմ, հայ–ռումինական հարաբերությունների զարգացման համատեքստում մենք կարևորում ենք Հայաստանի Հանրապետությունում Ռումինիայի, ինչպես նաև Ռումինիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանի դերը: Համոզված եմ, որ նաև Ձեր աջակցության շնորհիվ երկուստեք գործակցությունն իսկապես կլինի արդյունավետ ու հաջողված քաղաքային տնտեսությանն առնչվող ամենատարբեր ոլորտներում», - նշել է Տարոն Մարգարյանը՝ առանձնակի շնորհակալություն հայտնելով նաև Ռումինիայում Հայոց միության նախագահ, սենատոր Վարուժան Ոսկանյանին հայանպաստ գործունեության համար:
Շնորհակալություն հայտնելով քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին ջերմ ընդունելության համար՝ Ռումինիայում ՀՀ դեսպան Համլետ Գասպարյանը նշել է, որ իր լիազորությունների շրջանակում պատրաստակամ է աջակցելու և օժանդակելու երկուստեք կապերի ամրապնդմանն ու խորացմանն ուղղված բոլոր նախաձեռնություններին և ծրագրերին:
«Վստահեցնում եմ, պարոն քաղաքապետ, որ կանեմ հնարավորը երկու երկրների մայրաքաղաքների միջև բազմոլորտ համագործակցությանը նոր թափ հաղորդելու համար: Ռումինիայի հայ համայնքն իսկապես ծանրակշիռ դերակատարում ունի և նույնպես շահագրգիռ է երկու երկրների քաղաքների սերտ համագործակցության հարցում»,- ընդգծել է Համլետ Գասպարյանը:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նաև իր ջերմ ողջույններն է փոխանցել գործընկերոջը՝ Բուխարեստի քաղաքապետ Սորին Միրչեա Օպրեսկուին:

Обсуждены вопросы, связанные с расширением сотрудничества между Ереваном и городами Румынии
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с послом РА в Румынии Гамлетом Гаспаряном и председателем Союза армян Румынии, сенатором Варужаном Восканяном, которые прибыли в Ереван для участия в 5-ом заседании Государственной комиссии по координации мероприятий, посвящённых 100-летней годовщине Геноцида армян. Придавая особую важность подписанному ещё в 2013 году протоколу о намерениях, мэр Тарон Маргарян отметил, что сегодня имеются широкие возможности и перспективы для сотрудничества как в сфере обмена опытом, так и в разных сферах городского хозяйства.
«Мы открыты и готовы углублять взаимовыгодное сотрудничество с Бухарестом. Следовательно, в контексте развития армяно-румынских отношений, мы придаём важность роли посла Румынии в РА, и посла РА в Румынии. Уверен, что благодаря также и вашей поддержке, двустороннее сотрудничество действительно станет эффективным и успешным в разных сферах городского хозяйства»,- отметил Тарон Маргарян.
Поблагодарив мэра Тарона Маргаряна за тёплый приём, посол РА в Румынии Гамлет Гаспарян отметил, что в рамках своих полномочий готов содействовать всем инициативам и программам , которые направлены на укрепление и углубление двусторонних связей.
«Уверяю вас, господин мэр, что я сделаю все возможное для многостороннего развития сотрудничества между городами двух стран. Армянская община Румынии действительно играет весомую роль и также заинтересована в вопросе тесного сотрудничества городов двух стран»,- подчеркнул Гамлет Гаспарян.
Мэр Тарон Маргарян также просил передать свои тёплые приветствия своему коллеге- мэру Бухареста Сорину Мирчеа Опреску.