Քննարկվել են Երևանի «Կանաչ քաղաք» գործողությունների ծրագրի իրականացման մեխանիզմներն ու միջոցառումները
20.10.2017
Երևանի քաղաքապետարանում կազմակերպված երկօրյա սեմինարի ընթացքում քննարկվել են Երևանի «Կանաչ քաղաք» գործողությունների ծրագրի արդյունավետ իրականացման մեխանիզմներն ու միջոցառումները: Ըստ այդմ, ծրագիրը մշակած «Էրնսթ ընդ Յանգ» ընկերության, գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, միջազգային և տեղական փորձագետների կողմից ներկայացվել են շրջակա միջավայրի, տրանսպորտի, էներգախնայողության և էներգաարդյունավետության, արտաքին լուսավորության, արդյունաբերության, թափոնների կառավարման, հողօգտագործման ոլորտներում նախատեսված միջոցառումները, մարտահրավերները և միջազգային լավագույն փորձը:
Ողջունելով ներկաներին՝ աշխատակազմի զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետ Տիգրան Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկին (ՎԶԵԲ)՝ Երևանի «Կանաչ քաղաք» գործողությունների ծրագրի մշակմանը Երևանի քաղաքապետարանին ցուցաբերած աջակցության համար: Վարչության պետը նշել է, որ «Կանաչ քաղաք» գործողությունների ծրագրում ներառված ոլորտային միջնաժամկետ միջոցառումներն արդեն իսկ ներկայացված են Երևանի զարգացման 2018-2022թթ. հնգամյա ծրագրի նախագծում, իսկ կարճաժամկետ միջոցառումները կներառվեն Երևանի զարգացման միամյա ծրագրերում: Տիգրան Սարգսյանը ծրագրի իրագործման հաջողությունը պայմանավորել է նաև բնակչության շրջանում իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմամբ, ինչպես նաև կոնկրետ միջոցառումներին բնակիչների ակտիվ ներգրավվածությամբ:
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի ներկայացուցիչ Ռուդիկ Թադևոսյանն իր հերթին նշել է, որ Երևանի համար մշակված այս ծրագիրը ՎԶԵԲ-ի «Կանաչ քաղաքներ» նախաձեռնության առաջին կիրառությունն է։ Նա բարձր է գնահատել Երևանի քաղաքապետարանի կողմից ծրագրի մշակման համար անհրաժեշտ ելակետային տվյալների հավաքման, ուսումնասիրության ու մշակման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները:
Նշենք նաև, որ Երևանի «Կանաչ քաղաք» գործողությունների ծրագրի վերջին՝ 4-րդ փուլում կիրականացվի մոնիթորինգ, կգնահատվեն արդեն իրականացված աշխատանքների արդյունքներն ու գրանցված առաջընթացը:

Обсуждены механизмы и мероприятия по реализации программы действий «Зеленый город» Еревана
В ходе состоявшегося в мэрии Еревана двухдневного семинара были обсуждены эффективные механизмы и мероприятия по реализации программы действий «Зеленый город» Еревана. Таким образом, представители компании «Эрнст энд Янг» и организаций-партнеров, а также международные и местные эксперты представили намеченные мероприятия в сферах окружающей среды, транспорта, энергосбережения и повышения энергоэффективности, промышленности, управления отходами и землепользования. Участниками семинара были также рассмотрены вызовы и международный опыт.
Поприветствовав присутствующих, начальник управления развития и инвестиционных программ аппарата мэрии Еревана Тигран Саргсян поблагодарил Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) за оказанное мэрии содействие в разработке программы действий «Зеленый город» Еревана. Начальник управления отметил, что включенные в программу действий «Зеленый город» среднесрочные отраслевые мероприятия уже представлены в проекте 5-летей программы развития Еревана на 2018-2022гг., а краткосрочные мероприятия будут включены в годовые программы развития Еревана. Успешную реализацию программы Тигран Саргсян обусловил также повышением уровня осведомленности населения, а также активной вовлеченностью в конкретные программы.
Представитель Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Рудик Тадевосян в свою очередь отметил, что разработанная для Еревана данная программа является первым применением инициативы «Зеленые города». Рудик Тадевосян высоко оценил проделанные мэрией Еревана работы по сбору, обработке и анализу данных, необходимых для программы.
Стоит отметить, что на последнем - 4-ом этапе программы действий «Зеленый город» Еревана, будет проведен мониторинг и оценены результаты проделанных работ.