Քննարկվել են ներառական կրթությանն առնչվող հարցեր
Ներառական կրթության հարցեր են քննարկվել Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանի և Էստոնիայից ժամանած կրթական ոլորտի մի խումբ փորձագետների հանդիպման ժամանակ։ Ութ մասնագետներից բաղկացած պատվիրակությունը, որի կազմում են Էստոնիայի կրթության և արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչներ և նեղ մասնագետներ, գլխավորում է Էստոնիայի «ՍՕՍ մանկական գյուղեր»-ի տնօրեն Մարգուս Օրոն։
Ողջունելով հյուրերին՝ Երևանի քաղաքապետի տեղակալը հույս է հայտնել, որ այցը և նախատեսված թրեյնինգը մեծապես օգտակար կլինեն Երևանի հանրակրթական դպրոցներում ներառական կրթության ներդրման զարգացման գործում։
«Մեր մտահոգությունները նույնական են։ Երևանի քաղաքապետարանը, ի դեմս հանրակրթության վարչության, ջատագովն է ներառական կրթության ներդրման ու զարգացման, ինչը մեծ նշանակություն ունի մեզ համար. հետևաբար հետաքրքրված ենք ձեր փորձառությամբ և այն առաջարկություններով, որոնք այս օրերին քննարկումների արդյունքում կձևավորվեն։ Վերջին շրջանում մեծ աճ ենք արձանագրել մշակութային ու մարզական միջոցառումներում ներառական կրթության շահառու երեխաների մասնակցության առումով, ինչը նրանց համար նախևառաջ հոգեբանական մեծ ներազդեցություն ունի, և դա քաղաքապետարանի ծրագրային նախաձեռնություններից է»,- նշել է Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը։
Երևանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետ Գայանե Սողոմոնյանը ներկայացրել է Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության դպրոցներում և մանկապարտեզներում ներառական կրթության ներկայիս վիճակը՝ նշելով, որ 44 դպրոցներ և 6 մանկապարտեզներ են հարմարեցված ներառական կրթության առաջնային պայմաններին. ներգրավվել են սոցիալական մանկավարժներ, այդ դպրոցներն ապահովված են թեքահարթակներով, նշված դպրոցներում ներառական կրթության շահառու 1600 երեխա է սովորում։
Մասնագիտական խմբի ղեկավար Մարգուս Օրոն նշել է, որ իրենց փորձը ներառում է Էստոնիայի հարևան եվրոպական երկրների ձեռքբերումները այս բնագավառում և ադապտացվել է հետխորհրդային կրթական միասնական համակարգը ևս հաշվի առնելով։
«Մենք հաղորդելու ենք մեր փորձը՝ ինչպես երեխայի շուրջ ստեղծել այն համակարգը, շղթան, որը կաջակցի յուրաքանչյուր երեխայի անհատապես, այդպիսով կնպաստի ներառական կրթության ներդրման բարելավմանն առհասարակ»,- նշել է Մարգուս Օրոն։
Ներառական կրթության ոլորտում էստոնական փորձով հետաքրքված են նաև Վրաստանը, Բելառուսը, Ուկրաինան։ Երևանում երկօրյա սեմինարին մասնակցելու են հայաստանցի 30 մասնագետներ:

Oбсуждены вопросы, связанные с инклюзивным образованием.
В ходе встречи заместителя мэра Арама Сукиасяна с группой экспертов сферы образования из Эстонии были обсуждены вопросы инклюзивного образования. Делегацию из восьми экспертов, в составе которой представители министерства иностранных дел и образования Эстонии, возглавляет директор «СОС детские деревни» Маргус Орон.
Поприветствовав гостей, заместитель мэра Еревана выразил надежду, что визит и предусмотренные трейнинги будут весьма полезным в развитие инклюзивного образования в общеобразовательных школах.
«Наши проблемы идентичны. Мэрия Еревана вместе с управлением общего образования, поддерживает внедрение и развитие инклюзивного образования, которое имеет большое значение для нас, следовательно, мы заинтересованы вашим опытом и предложениями, которые образуются в результате обсуждений. В последнее время в спортивных и культурных мероприятиях увеличилось число участников, которые получают инклюзивное образование. В первую очередь для них это имеет психологическое воздействие и это одна из программных инициатив мэрии»,- отметил заместитель мэра Еревана Арам Сукиасян.
Начальник управления общего образования Гаяне Согомонян представила текущую ситуацию инклюзивного образования в школах и детских садах подведомственных мэрии, отметив, что 44 школы и 6 детских садов адаптированы к условиям инклюзивного образования. В программу вовлечены социальные педагоги, школы обеспечены пандусами, в этих школах учатся 1600 детей.
Руководитель специальной группы Маргус Орон подчеркнул, что их опыт включает достижения европейских стран в этой области и адаптирован учитывая также постсоветскую систему образования.
«Мы передадим наш опыт- создать вокруг ребёнка ту систему, ту цепь, которая будет помогать каждому ребёнку индивидуально, тем самым будет способствовать улучшению реализации инклюзивного образования в целом»,- отметил Маргус Орон.
Эстонским опытом в области инклюзивного образования также заинтересованы Грузия, Белоруссия, Украина. На двухдневном семинаре будут участвовать 30 армянских специалистов.