Կլոր սեղան-քննարկում՝ մշակութային արժեքների պահպանության հիմնախնդիրների շուրջ
«Մոսկվայի օրերը Երևանում» միջոցառումների շրջանակում Մոսկվայի տանը կազմակերպվել է «Մշակութային ժառանգության արժեքների պետական պահպանության մեխանիզմներրը» խորագրով կլոր սեղան: Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ մշակույթի նախարարության և Երևանի քաղաքապետարանի համապատասխան ստորաբաժանումների ղեկավարներ, Մոսկվայի քաղաքապետարանի, ինչպես նաև պատմամշակութային արժեքների պահպանմամբ և վերականգնմամբ զբաղվող մոսկովյան կառույցների ներկայացուցիչներ:
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են մշակութային արժեքների պահպանության հիմնախնդիրներն ու մեխանիզմները: Ռուսական կողմը ներկայացրել է Մոսկվայում վերջին տարիներին պատմամշակութային արժեք ներկայացնող տարբեր շինությունների վերականգնողական աշխատանքները, դրանց ընթացքն ու արդյունքները: Ներկայացվել են նաև խնդրով զբաղվող տարբեր կառույցների հետ փոխգործակցության մեխանիզմները:
Կողմերը հույս են հայտնել, որ կլոր սեղան-քննարկումը լավ հիմք կհանդիսանա հետագա համագործակցության՝ այդ թվում փորձի փոխանակման և համատեղ ծրագրերի իրականացման համար:

Состоялся круглый стол по вопросу защиты культурного наследия
В рамках мероприятий «Дни Москвы в Ереване» в Доме Москвы был организован круглый стол на тему «Механизмы государственной охраны объектов культурного наследия». Во встрече приняли участие руководители соответствующих подразделений министерства культуры РА и мэрии Еревана, представители мэрии Москвы, а также московских структур, занимающихся сохранением и восстановлением исторических и культурных ценностей.
В ходе обсуждений были представлены основные проблемы и механизмы по сохранению культурных ценностей. Российская сторона представила реализованные за последние годы работы по  реставрации различных зданий, представляющих собой историко-культурную ценность.
Стороны выразили надежду,что круглый стол станет хорошей основой для дальнейшего сотрудничества, в том числе для обмена опытом и реализации совместных программ.