ԼՂՀ մայրաքաղաքին նվիրաբերվել է ևս 7 տուֆակերտ հարթաքանդակ
Ստեփանակերտի հիմնադրման 93-րդ տարեդարձին նվիրված տոնական միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Արցախում գտնվող Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Ստեփանակերտի գործընկերոջ հետ միասին ներկա է գտնվել Երևանի Փանոս Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի պետական քոլեջի ուսանողների կողմից պատրաստված և ԼՂՀ մայրաքաղաքին նվիրաբերված տուֆակերտ 7 հարթաքանդակների ներկայացման հանդիսավոր արարողությանը: Հարկ է նշել, որ սույն ծրագիրը կյանքի է կոչվել Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ:
Միջոցառմանը ներկա Երևանի Փանոս Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի պետական քոլեջի տնօրեն Աննա Մնացականյան-Առուշանյանը նշել է, որ դրանցից յուրաքանչյուրն արտացոլում է մանրանկարչական մոտիվներ և առանձնակի խորհուրդ ունի իր մեջ:
Իր և բոլոր ստեփանակերտցիների անունից շնորհակալություն հայտնելով Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին` գեղեցիկ հարթաքանդակները Ստեփանակերտին նվիրելու համար, քաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը վստահեցրել է, որ դրանք, ըստ թեմատիկ առանձնահատկության, կտեղադրվեն ԼՂՀ մայրաքաղաքի տարբեր հատվածներում:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն էլ իր հերթին նկատել է, որ դրանք բոլորը միասին վերցրած, ըստ էության, Ստեփանակերտում Երևանի միասնական ներկայության ևս մեկ գեղեցիկ վկայությունը կդառնան:
Ի դեպ, դեռևս 2014թ. այս նախաձեռնության շրջանակում Արցախի մայրաքաղաքին արդեն իսկ նվիրաբերվել էր ևս 7 տուֆակերտ քանդակ, որոնք իրենց ուրույն տեղն են գտել Ստեփանակերտի տարբեր հատվածներում:

Столице НКР передано в дар еще 7 барельефов, сделанных из туфа
Находящийся в Арцахе для участия в праздничных мероприятиях, приуроченных к 93-летию основания Степанакерта, мэр Еревана Тарон Маргарян вместе с мэром Степанакерта принял участие в торжественной церемонии презентации 7 барельефов, переданных в дар столице НКР от студентов Ереванского государственного художественного колледжа им. Фаноса Терлемезяна. Стоит отметить, что программа реализована при содействии мэрии Еревана.
Директор государственного художественного колледжа им. Фаноса Терлемезяна Анна Манцаканян-Арушанян отметила, что каждый из барельефов сделан в стиле художественной миниатюры и заключает в себе особый смысл.
Выразив благодарность Тарону Маргаряну за красивые барельефы, подаренные Степанакерту, мэр Сурен Григорян заверил, что согласно тематическим особенностям они будут установлены в разных уголках столицы НКР.
Мэр Еревана в свою очередь отметил, что все барельефы, по сути, станут еще одним символом единения Еревана и Степанакерта.
Отметим, что еще в 2014 году столице Арцаха было передано в дар 7 барельефов, сделанных из туфа, которые нашли свое место в разных уголках Степанакерта.