Մարության. «էրեբունի-Երևան»-ի բյուջեի շուրջ 80%-ը կտրամադրվի «Մհեր Մկրտչյան» արտիստական և «Պատանի հանդիսատեսի» թատրոնների վերանորոգմանը
02.09.2020
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն այցելել է Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության թատրոններ, ծանոթացել խնդիրներին, վերանորոգման ու վերազինման աշխատանքներին:
Հրաչյա Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոնի շուրջ 300 հոգու համար նախատեսված դահլիճը շուտով հանդիսատեսին կներկայանա ավելի հարմարավետ՝ նորոգված, օդափոխության նոր համակարգով, նոր բազկաթոռներով և լուսաձայնային նոր հնարավորություններով: Հայաստանի թատրոններում նման նորարարական տեխնիկա առաջին անգամ է տեղադրվում:
Վերջին անգամ դրամատիկական թատրոնը նորոգվել էր շուրջ 20 տարի առաջ: Գրեթե նույնքան ժամանակ չեն նորոգվել նաև համայնքային մյուս երկու թատրոնները:
«Չնայած որ քաղաքն ունի բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք օր առաջ պետք է լուծենք, երբևիցե չպետք է մոռանանք արվեստի մասին: Առանց արվեստի մեր քաղաքը կյանք չունի: Մենք՝ որպես քաղաքային իշխանություն, պետք է ապահովենք հարմարավետությունը թատրոնների աշխատակազմերի ու նաև հանդիսատեսի համար: Հենց դրա համար պարոն Վիրաբյանի հետ մշակեցինք ծրագիր՝ սկսելու մշակութային կենտրոնների վերանորոգումը: Սկսեցինք դրամատիկականից: Հատկացվեց 157 մլն դրամ: Մրցույթի արդյունքում 25 մլն դրամ տնտեսում ենք ունեցել: Աշխատանքներն այս պահին գրեթե ավարտված են: Թատրոնը տեսքի է եկել՝ նստարանները, առաստաղը: Ամենակարևորներից էր տեխնիկական ապահովումը՝ լույսերը, ձայնը, ինչը հեշտացնում է կոլեկտիվի աշխատանքն, ու կարողանում ես փոխանցել հանդիսատեսին այն, ինչ մտածել ես» ,-ընդգծել է Հայկ Մարությանը:
«Պատանի հանդիսատեսի» և «Մհեր Մկրտչյան» արտիստական թատրոններ այցի ընթացքում քաղաքապետին ներկայացվեցին հիմնական խնդիրները. շենքերը կարիք ունեն ընդհանուր վերանորոգման, օդափոխության անցկացման, գույքի թարմացման, տեխնիկական արդիականացման: Թատրոնների նորոգումը քաղաքապետարանը նախատեսել էր առաջիկա տարիներին, սակայն քաղաքապետ Հայկ Մարությանի նախաձեռնությամբ, աշխատանքները կմեկնարկեն արդեն այս տարի: Դրա համար հատկացվել է «Էրեբունի-Երևան» տոնակատարության համար նախատեսված բյուջեի շուրջ 80 տոկոսը:
«Այն վիճակում են մեր օջախները, որ ուղղակի չենք կարող չսկսել վերանորոգումը: Այս տարի հայտնի պատճառներով որոշում ենք կայացրել «էրեբունի-Երևան» տոնակատարությունը նշել շատ համեստ, այդտեղ կունենանք տնտեսում, իսկ, քանի որ, «էրեբունի-Երևան»-ն ինքնին մշակութային միջոցառում է, մենք այդ տնտեսումը, որը կկազմի մոտավորապես 150 մլն դրամ, կներդնենք մշակույթի ոլորտում և կվերանորոգենք համայնքային երկու՝ «Պատանի հանդիսատեսի» և «Մհեր Մկրտչյան արտիստական թատրոնները»,- նշել է քաղաքապետը:
Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող թատրոնների նորոգման համար առաջիկայում կպատրաստվեն նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը:

Около 80% бюджета, предусмотренного на празднество «Эребуни-Ереван» будет направлено на ремонт артистического театра «Мгер Мкртчян» и «Театра юного зрителя»
02.09.2020
Мэр Еревана Айк Марутян посетил театры, находящиеся в ведомстве мэрии Еревана, ознакомился с проблемами, а также с процессом ремонта и переоснащения.
Зал драматического театра им. Грачьи Гапланяна, предусмотренный для 300 зрителей, станет более комфортабельным: здесь осуществлен ремонт, установлены новая система вентиляции, новые кресла, а также новая свето-звуковая система. В театрах Армении подобная инновационная техника устанавливается впервые.
В последний раз в драматическом театре проводился ремонт около 20 лет назад. Почти столько же лет не обновлялись и другие муниципальные театры.
«Несмотря на то, что у города скопилось много проблем, требующих срочного решения, никогда нельзя забывать об искусстве. Без искусства жизнь в нашем городе замирает. Городские власти должны обеспечить удобства в театрах как для персонала, так и для зрителей. Поэтому вместе с господином Вирабяном мы разработали программу по ремонту культурных центров. Начали с драматического театра. Было выделено 157 миллионов драмов. В результате конкурса нам удалось сэкономить 25 миллионов драмов. В данный момент работы почти завершены. Театр обрел новый вид, и, что наиболее важно, новое техническое обеспечение, так как это облегчает работу коллектива и дает возможность передать зрителю то, что задумал»,-подчеркнул Айк Марутян.
В ходе визита в «Театр юного зрителя» и артистический театр «Мгер Мкртчян» мэру были представлены основные проблемы, скопившиеся в театрах: здания требуют общего ремонта, проведения системы вентиляции, обновления инвентаря, технической модернизации. Мэрия планировала осуществить ремонт в театрах в ближайшие годы, однако, по инициативе Айка Марутяна, работы будут начаты уже в этом году. С этой целью решено выделить около 80% бюджета, предусмотренного на празднование дня города.
«Наши театры в таком состоянии, что просто невозможно не начать ремонт. В этом году, по известным причинам, мы решили отметить «Эребуни-Ереван» скромно, и, поскольку этот праздник сам по себе – культурное мероприятие, мы вложим сэкономленные на празднике средства, что составит около 150 миллионов драмов, в сферу культуры и отремонтируем два муниципальных театра - «ТЮЗ» и артистический театр «Мгер Мкртчян»,-отметил мэр.
Для ремонта ведомственных театров Еревана в дальнейшем будут подготовлены проектно-сметные документы.