Մարտի 1-ի հուշարձանը մարմին է ստանում
2008 թվականի մարտի 1-ի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանը կամաց-կամաց մարմին է ստանում: Առայժմ քանդակագործ Ալբերտ Վարդանյանը կերտում է նախնական կավե օրինակը:
«Գիպսային աշխատանքներից հետո աշխատանքը կգնա ձուլարան՝ Եկատիրինբուրգ: Քանդակն ամբողջությամբ բրոնզից է լինելու, կլինեն նաև քարային լուծումներ»,-ասում է արվեստագետը:
Նախագիծն իրականացվում է Կառավարության նախաձեռնությամբ և ֆինանսավորմամբ: Երևանի քաղաքապետարանն ամիսներ առաջ բաց մրցույթ էր անցկացրել:
Հուշարձանը նախատեսվում է տեղադրել Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ փողոցի՝ Բեյրութի փողոցից Զաքյան փողոց ձգվող ցանկապատի հենապատերի միջնամասում. Երևանի ավագանու առաջիկա նիստում վերջնական որոշում կկայացվի:
Մինչ այդ ավագանու անդամները հանդիպել են հեղինակին, հետաքրքրվել աշխատանքի ընթացքով:
«Հուշարձանը արտացոլում է այն հույսն ու հեռանկարը, որ նման իրավիճակները պետք է այլևս չկրկնվեն»,-նշում է Երևանի ավագանու անդամ Գրիգորի Երիցյանը:
«Անհանգստությունը, ցավը, մարդկային փնտրտուքը, մարտիմեկյան իրադարձությունների ձայներն ու բոլոր զգացողությունները փոխանցում է հուշարձանը»,-նշում է Երևանի ավագանու անդամ Սաթենիկ Մկրտչյանը:
Հեղինակը հիշեցնում է՝ կոնկրետ նմանություններ մի փնտրեք, արվեստը սիմվոլիզմ է:
Մասնագիտական կարծիքներից զատ, նախագծին դեռ տարեսկզբին ծանոթացել ու հավանություն էին տվել նաև մարտի 1-ի զոհերի հարազատները:
Ալբերտ Վարդանյանն արվեստանոցում է անցկացնում օրվա մեծ մասը՝ հուշարձանը մարտի 1-ին իր տեղում տեսնելու համար:

Памятник, посвященный событиям 1-го марта, обретает форму
Памятник, посвященный жертвам событий 1-го марта 2008-го года, постепенно обретает форму. В настоящий момент скульптор Альберт Варданян работает над предварительной глиняной моделью.
«После завершения гипсовых работ, скульптура будет отправлена в литейный цех в Екатеринбурге. Скульптура будет отлита из бронзы, будут также решения из камня»,- отметил скульптор. Проект осуществляется по инициативе Правительства и при государственном финансировании. Несколько месяцев назад мэрия Еревана провела открытый конкурс. Памятник предусматривается установить на ул. Св. Григора Лусаворича, между опорными стенами ограды, протянутой от улицы Беирута то улицы Закян. На ближайшем заседании Совета старейшин будет принято окончательное решение.
Члены Совета старейшин встретились с автором памятника, поинтересовались процессом.
Памятник передает все эмоции, боль, стремления и надежды, через которые людям пришлось пройти в те дни.