Մայրաքաղաքում բացվել է «Սիթիզեն» մասնագիտությունների մանկական քաղաք
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը կրտսեր որդիների հետ միասին ներկա է գտնվել «Սիթիզեն» մասնագիտությունների մանկական քաղաքի բացման արարողությանը։ Իրական քաղաքի մոդել հանդիսացող ծրագիրն իրականացնողների ուղեկցությամբ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը շրջել է մանկական քաղաքում, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին ու հնարավորություններին, նաև զրուցել է մանկական քաղաքի փոքրիկ քաղաքապետի հետ: Ներկայացնելով նախաձեռնության նպատակը՝ պատասխանատուները նշել են, որ «Սիթիզեն»-ի հիմքում դրված է երեխայի զարգացման համար կարևոր երկու գաղափար՝ կրթություն և զվարճանք։ Կենտրոնը նախատեսված է 4-14 տարեկան երեխաների համար, ովքեր խաղային միջավայրում հնարավորություն կունենան ծանոթանալու 60-ից ավելի մասնագիտությունների, ինչպես նաև ձեռք բերելու նոր գիտելիքներ ու փորձ։ «Սիթիզեն» մանկական քաղաքն ունի իր հրապարակը, փողոցներն ու հաստատությունները, ինչպիսիք են՝ ոստիկանությունը, փրկարար ծառայությունը կամ շոկոլադի ֆաբրիկան։ Նշվել է նաև, որ «Սիթիզեն»-ում երեխաներն ինքնուրույն են որոշում որ հաստատություն այցելել, ինչ մասնագիտությամբ աշխատել և ինչպես վաստակել կամ ծախսել վաստակած գումարը։
Հարկ է նշել, որ երեխաների համար նախատեսված այս նախաձեռնությունը կյանքի է կոչվել աշխարհի տարբեր քաղաքներում, որոնց շարքին միացավ նաև Երևանը՝ դառնալով տարածաշրջանում առայժմ միակը:

В Ереване открылся детский городок профессий CityZen
Мэр Еревана Тарон Маргарян с младшими сыновьями присутствовал на церемонии открытия детского городка профессий CityZen. Мэр прошелся по детскому городу, ознакомился с созданными условиями и возможностями, а также побеседовал с маленьким мэром детского города.
Представляя цель инициативы, ответственные лица отметили, что в основе CityZen заложены две, важные для развития ребенка идеи - обучение и развлечение. Центр предназначен для детей от 4 до 14 лет, которые в игровой обстановке могут познакомиться с более чем 60 профессиями, а также получить новые знания и опыт. Детский городок CityZen имеет свою площадь, улицы и учреждения, такие как полиция, спасательная служба или шоколадная фабрика. Было отмечено, то в CityZen дети сами решают какое учреждение посетить, какую профессию выбрать, как заработать или как потратить заработанные средства.
Стоит отметить, что предназначенная для детей инициатива пользуется популярностью во многих городах мира, к чилу которых присоединился также Ереван, став пока что единственным в регионе.