Սանկտ Պետերբուրգի դպրոցների շրջանավարտների «Ալ առագաստներ» տոնահանդեսին մասնակցել են նաև երևանցի դպրոցականներ
29.06.2016
Երևանի քաղաքապետարանի և Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության 2015-2020թթ. համագործակցության շրջանակներում, երկրորդ տարին անընդմեջ, երևանցի դպրոցականները մասնակցել են Սանկտ Պետերբուրգի դպրոցների շրջանավարտների «Ալ առագաստներ» տոնահանդեսին: Հունիսի 21-ից 26-ը ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաք այցելած Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության համար 8, 128 և 130 հիմնական դպրոցների 23 աշակերտներն ու պատվիրակության ղեկավար, հ. 128 դպրոցի մաթեմատիկայի ուսուցչուհի Ռիտա Ավետիսյանը Երևան են վերադարձել երեկ ուշ երեկոյան`Սանկտ Պետերբուրգ–Երևան ուղիղ չվերթով:
Ի դեպ, հ. 128 դպրոցից մեկնած աշակերտների և մանկավարժի ուղևորության ծախսերը հոգացել է դպրոցի նախկին շրջանավարտ, ռուսաստանաբնակ հայ գործարար Արմեն Սիմոնյանը: Սանկտպետերբուրգյան օրերի մասին երեխաներն իրենց հարուստ տպավորություններն են ներկայացրել օդանավակայան նրանց դիմավորելու եկած ծնողներին և քաղաքապետարանի աշխատակազմի հանրակրթության վարչության պետ Գայանե Սողոմոնյանին: Շրջանավարտների տոնահանդեսին մասնակցելուց բացի, երևանցի աշակերտների համար կազմակերպվել է զբոսաշրջային ճանաչողական ծրագիր, որի ընթացքում նրանք այցելել են Սանկտ-Պետերբուրգի մի շարք տեսարժան վայրեր ու մշակութային օջախներ, ինչպես նաև կապեր հաստատել տեղի դպրոցների իրենց հասակակիցների հետ:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա ապրիլին էլ երկու քաղաքների կրթության ոլորտում փոխգործակցությունն ամրապնդելու և ընդլայնելու նպատակով Երևան էր ժամանել Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության կրթության կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Իրինա Ասլանյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի անդամներն այցելել էին մայրաքաղաքի դպրոցներ և տեղում ծանոթացել կրթական գործընթացի կազմակերպմանը: Հյուրերը եղել էին նաև ներառական կրթություն իրականացնող դպրոցներում, ներկա գտնվել որպես պարտադիր առարկա ուսուցանվող շախմատի դասերի անցկացմանը, մասնակցել դպրոցականների և ուսուցիչների հետ հանդիպում-քննարկումներին: Երևանի և Սանկտ Պետերբուրգի համագործակցության ծրագրով նմանատիպ փոխայցերը կլինեն շարունակական:

Школьники из Еревана приняли участие в празднике выпускников школ Санкт-Петербурга «Алые паруса»
В рамках программы сотрудничества на 2015-2020гг. между мэрией Еревана и правительством Санкт-Петербурга, уже второй год подряд, школьники из Еревана принимают участие в празднике выпускников школ Санкт-Петербурга «Алые паруса». Вчера поздно вечером в Ереван вернулись ученики муниципальных основных школ № 8, № 128 и №130 и руководитель делегации–учительница математики школы №128 Рита Аветисян, посетившие северную столицу РФ с 21-го по 26-е июня.
Отметим, что транспортные расходы учеников и учительницы школы № 128 оплатил бывший выпускник школы, армянский бизнесмен Армен Симонян. Своими впечатлениями школьники поделились с родителями и начальником управления общего образования аппарата мэрии Еревана Гаяне Согомонян, которые встретили их в аэропорту. Помимо участия в празднике выпускников, для школьников из Еревана была организована ознакомительная программа, в рамках которой они посетили ряд достопримечательностей и культурных центров Санкт-Петербурга.
Напомним, что в апреле этого года Ереван посетила делегация, возглавляемая заместителем председателя Комитета по образованию администрации Санкт-Петербурга Ириной Асланян, с целью укрепления и расширения сотрудничества двух городов в сфере образования. В ходе визита члены делегации посетили столичные школы и ознакомились с организацией учебного процесса. Гости побывали также в инклюзивной школе.
В рамках программы сотрудничества мэрии Еревана и правительства Санкт-Петербурга подобные взаимные визиты будут носить продолжительный характер.