Շահագործման է հանձնվել Արամի և Բուզանդի փողոցների միջև ընկած ճանապարհահատվածը
Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին զեկուցվել է, որ մայրաքաղաքի երթևեկը բեռնաթափելու նպատակով վարչական շրջաններում շարունակվում են շրջանցիկ ճանապարհահատվածները վերակառուցելու և նորերը բացելու աշխատանքները: Մասնավորապես, նշվել է, որ ընթացքում է Սարալանջի փողոցը Տիգրան Մեծի պողոտային կապող նոր ճանապարհի շինարարությունը և երկաթգծի նախկին կամուրջը հետիոտնային վերգետնյա անցումի վերակառուցելու գործընթացը: Զեկուցվել է նաև, որ ավարտվել և շահագործման է հանձնվել Տերյան փողոցի շարունակությունը հանդիսացող Արամի և Բուզանդի փողոցների միջև ընկած ճանապարհահատվածը: Այն ապահովվել է արտաքին լուսավորությամբ, կահավորվել ճանապարհային համապատասխան նշաններով, վերակառուցվել է նաև կոյուղատար համակարգը: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է ներկայացնել առաջարկներ նոր ճանապարհահատվածների վերաբերյալ և այդ ուղղությամբ ձեռնարկել համապատասխան քայլեր:
«Փոքր կենտրոնի բեռնաթափման տեսանկյունից՝ այս ճանապարհահատվածի շահագործումն իսկապես անհրաժեշտություն էր, որի շնորհիվ զուգահեռ փողոցների որոշակի բեռնաթափումն արդեն իսկ զգալի է: Սակայն մայրաքաղաքում կան այլ ճանապարհահատվածներ ևս, որոնք բացելու դեպքում երթևեկությունը մայրաքաղաքում էապես կբեռնաթափվի: Նման օրինակներ մենք արդեն ունենք. Աջափնյակ վարչական շրջանում՝ Հալաբյան-Աբելյան փողոցների խաչմերուկի վերաբացումը, այժմ նաև աշխատանքներ են տարվում Նոր Նորքի 9-րդ զանգվածից դեպի 8-րդ զանգված տանող հատվածում: Քննարկեք և համապատասխան առաջարկներ ներկայացրեք նաև այլ հատվածներում նոր ճանապարհների վերակառուցման ուղղությամբ»,-ընդգծել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության կրթական և մշակութային հաստատությունների վերանորոգման աշխատանքների ընթացքի հետ կապված զեկուցվել է, որ որոշ կազմակերպություններ խախտել են պայմանագրով սահմանված ժամկետները, և աշխատանքներն առայժմ ավարտված չեն: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է համապատասխան քայլեր ձեռնարկել՝ վարչարարության իրականացման ուղղությամբ:
Ապօրինի շինարարությունների և հողազավթումների կանխման ու դրանց հետևանքների վերացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների հետ կապված՝ քաղաքաշինության և հողի վերահսկողության վարչության պետը զեկուցել է, որ իրականացված հսկողության շնորհիվ հայտնաբերվել է ապօրինության 10 դեպք, նախկինում արձանագրված 7 դեպքի մասով էլ կազմակերպվել են քանդման աշխատանքներ: Քաղաքապետը վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարել է աշխուժացնել աշխատակազմի կողմից կատարվող աշխատանքներն ու գործընթացը պահել անմիջական հսկողության տակ:
«Չնայած իրականացվող մեծածավալ աշխատանքներին, այդուամենայնիվ, այս ոլորտում մեր անելիքները դեռ շատ են և այդ նպատակով պետք է որոշակիորեն փոփոխենք մեր աշխատակարգը: Եվ այստեղ մեծ անելիք ունեն վարչական շրջանների ղեկավարներն ու նրանց աշխատակազմերի պատասխանատուները, որպեսզի կարողանանք ընդհանրապես բացառել ապօրինի շինարարություններն ու հողազավթումները»,-ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Մայրաքաղաքի փողոցներում մեքենաների ապօրինի առևտուրը բացառելու նպատակով իրականացված աշխատանքների մասով զեկուցվել է, որ ճանապարհային ոստիկանության հետ համատեղ ձեռնարկված միջոցառումներով նախորդ մեկ ամսվա ընթացքում 180 ավտոմեքենաներից հանվել են վաճառքի մասին գրառումները և այդ ուղղությամբ շարունակվում են տարվել համապատասխան աշխատանքներ: Բացի այդ, նաև զեկուցվել է, որ մայթերին ավտոմեքենաների կայանման 19 դեպք է գրանցվել, որոնց մասով կազմվել են վարչական արձանագրություններ:
Հասարակական տրանսպորտի սպասարկման որակի նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու մասով էլ զեկուցվել է, որ այդ աշխատանքներին ներգրավվել ու օրվա տարբեր ժամերին ստուգայցեր են կազմակերպել նաև Նոր Նորք և Աջափնյակ վարչական շրջանների ղեկվարների աշխատակազմերի ներկայացուցիչները: Տրանսպորտային 130 միջոցներում կատարված ուսումնասիրություններով հայտնաբերված խախտումների ուղղությամբ ձեռնարկվել են անհրաժեշտ քայլեր: Քաղաքապետը հանձնարարել է շարունակել աշխատանքները և գործընթացը պահել մշտական հսկողության ներքո:
Հեղեղատար համակարգերի մաքրման աշխատանքների ընթացքի հետ կապված զեկուցվել է, որ նախորդ շաբաթ մաքրվել է 325 անձրևընդունիչ:
Առևտրի և սպասարկումների վարչության պետը զեկուցել է, որ բացօթյա ապօրինի առևտուրը կանխարգելելու նպատակով սահմանված հսկողությամբ հայտնաբերվել է 5 դեպք, որոնց մասով կազմվել են վարչական արձանագրություններ:
Անդրադառնալով ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության հետ համատեղ առևտրի և հանրային սննդի օբյեկտներում իրականացված ստուգայցերին՝ զեկուցվել է, որ ուսումնասիրությամբ հայտնաբերված խախտումներով մի շարք տնտեսվարողներ ենթարկվել են վարչական պատասխանատվության: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է շարունակել աշխատանքներն ու ստուգայցերի արդունքները պարբերաբար ներկայացնել հանրությանը:

Сдана в эксплуатацию дорога между улицами Арами и Бузанда.
Во время очередного рабочего совещания мэру Еревана Тарону Маргаряну было доложено, что для облегчения трафика в столице в административных районах продолжаются перестройки и открытия новых объездных дорог.
В частности было отмечено, что в процессе строительство новой дороги, которая свяжет улицу Сараланджи с проспектом Тигран Мец и перестройка бывшего железнодорожного моста в надземный пешеходных переход.
Также было доложено, что уже сдана в эксплуатацию дорога находившейся между улицами Арами и Бузанда. Улица обеспечена наружным освещением, поставлены соответствующие дорожные знаки, восстановлена также система канализации.
Мэр Тарон Маргарян поручил представить предложения о новых дорогах и принять соответствующие меры в этом направлении.
«С точки зрения разгрузки трафика в малом центре эксплуатация этой дороги действительно была необходима, и на параллельных улицах результат уже значительно ощутим. Но в столице есть и другие дороги, при открытии которых трафик в столице значительно облегчится. Подобные примеры у нас уже имеются: перекрёсток улиц Алабян-Абелян в административном районе Ачапняк, сейчас также ведутся работы на территории ведущей из 9-го к 8-му микрорайону Нор Норка. Обсудите и представьте соответствующие предложения для реконструкции новых дорог также на других территориях»,- подчеркнул мэр Тарон Маргарян.
В связи с ходом ремонтных работ в образовательных и культурных учреждениях, подведомственных мэрии было доложено, что некоторые организации нарушили условия срока, и работы ещё не завершены. Мэр Тарон Маргарян поручил предпринять соответствующие административные меры.
О работах исключения случаев незаконного строительства и устранения их последствий было доложено, что в результате проделанных мероприятий было обнаружено 10 случаев незаконного строительства, также были организованы работы по сносу в связи с ранее обнаруженными 7-и случаями. Мэр поручил руководителям административных районов активизировать работы аппарата и держать процесс под непосредственным контролем.
«Несмотря на проделанные крупномасштабные мероприятия, в этой области у нас есть ещё много дел и с этой целю мы должны изменить рабочий порядок. Много работ должно быть проделано руководителями и сотрудниками административных районов, чтобы мы смогли полностью исключить случаи незаконного строительства и захвата земельных участков»,- отметил Тарон Маргарян.
О проделанных работах для исключения случаев незаконной продажи автомобилей на улицах столицы было доложено, что благодаря мероприятиям, которые были проведены совместно с дорожной полицией, за прошедший месяц на 180 машинах были удалены надписи о продаже, и в этом направлении продолжаются соответствующие работы.
Кроме того, также было доложено, что было зафиксировано 19 случаев парковки на тротуарах и были составлены протоколы об административных нарушениях.
Представители аппаратов административных районов Нор Норк и Ачапняк вовлечены в процесс проверок и проводят инспекции в разное время суток, следя за качеством услуг общественного транспорта.
Во время проверки в 130 транспортных средствах были обнаружены нарушения и предприняты необходимые меры.
Мэр поручил продолжить работы и держать процесс под постоянным наблюдением.
Начальник управления торговли и обслуживания доложил, что было зафиксировано 5 случаев незаконной уличной торговли и были составлены протоколы об административных нарушениях.
Касаясь проверок, которые проводились с государственной службой безопасности пищевых продуктов министерства сельского хозяйства было доложено, что было обнаружены нарушения и некоторые предприниматели были подвергнуты административной ответственности.
Мэр Еревана Тарон Маргарян поручил продолжить работы и результаты проверок представить общественности.