Շենքերին արևային համակարգերի տեղադրման ծրագիրը կիրականացվի բնակիչների մասնակցությամբ
«ԵՄ-ն Երևանի համար. Արևային համայնք» ծրագրի ընթացքի մանրամասներն են քննարկվել ծրագրի համակարգող խորհրդի հերթական նիստում:
Նախատեսվում է բազմաբնակարան բնակելի 90 շենքի տանիքներին տեղադրել արևային ֆոտովոլտային համակարգեր, որոնք կապահովեն վերելակների շահագործման, շենքերի մուտքերի բոլոր հարկաբաժինների և բակերի լուսավորության էլեկտրաէներգիայի պահանջարկը: Իսկ տարածքների լուսավորությունը կապահովվի LED լուսատուներով:
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ, ծրագրի համակարգող խորհրդի ղեկավար Հայկ Սարգսյանը նշել է, որ, չնայած ծրագրի ժամանակացույցի որոշակի շեղումներին, աշխատանքներն ակտիվորեն ընթանում են: Նշվել է, որ արդեն իսկ ավարտվել և ամփոփման փուլում է լուսատուների ձեռքբերման մրցույթը:
«Սա քաղաքի համար կարևոր ծրագիր է, որը նաև քաղաքապետարանի ծրագրային առաջնահերթությունների մեջ է և կմնա այնքան ժամանակ, քանի դեռ այն ամբողջությամբ չի իրականացվել: Ծրագրի գործնական փուլին անցնելուց առաջ այժմ ակտիվ բացատրական աշխատանքներ են տարվում բնակիչների հետ, քանի որ համակարգերի տեղադրումը հնարավոր է միայն բնակիչների մեծամասնության համաձայնությամբ ու մասնակցությամբ»,-ընդգծել է Հայկ Սարգսյանը՝ մանրամասնելով, որ շինարարական աշխատանքների համար թույլտվությունները պետք է տրամադրվեն բնակիչների դիմումների հիման վրա:
Հանդիպմանը մասնակցել են Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի միջազգային համագործակցության պատասխանատու Անդրեա Բաջիոլին, CoM-DEP աջակցող խմբի ղեկավար Յան Վանդերսը: Խորհրդի անդամներն իրենց դիտարկումներն են ներկայացրել ծրագրի իրականացման վերաբերյալ և նկատել, որ «ԵՄ-ն Երևանի համար. Արևային համայնք»-ն իր ծավալներով և բնապահպանական նշանակությամբ կարևոր է ոչ միայն մայրաքաղաքի համար:
Ծրագիրն իրականացվում է «Քաղաքապետերի դաշնագիր» նախաձեռնության շրջանակում՝ ԵՄ կողմից տրամադրվելիք դրամաշնորհի միջոցներով:

Программа по установке солнечных систем на крышах зданий будет реализована при участии жителей
В ходе очередного заседания координационного совета программы «ЕС для Еревана: Солнечная община» были обсуждены подробности реализации программы.
Планируется на крышах 90 многоквартирных жилых зданий установить фотовольтные системы, которые обеспечат генерацию электроэнергии, необходимой для энергоснабжения общих помещений зданий (освещение лестничных клеток и дворовых территорий, а также электропотребление лифтов). Освещение данных территорий будет обеспечено светодиодными светильниками (LED).
Заместитель мэра Еревана, руководитель координационного совета Айк Саргсян отметил, что несмотря на некоторые отклонения от графика программы, работа активно продолжается. Уже завершен тендер на приобретение светильников.
«Это очень важная для города программа, которая является также одним из приоритетов столичной мэрии. Перед тем как перейти к практической фазе программы, в настоящее время ведутся разъяснительные работы с жителями, поскольку установка солнечных систем на крышах зданий будет реализована только с согласия и при участии большинства жителей»,-подчеркнул Айк Саргсян, отметив, что разрешения на строительные работы должны предоставляться на основании заявлений жителей.
В заседании принимали участие представитель отдела международной помощи и сотрудничества делегации ЕС в Армении Андреа Баджиоли, руководитель команды поддержки CoM-DeP Ян Ваандерс. Члены совета представили свои замечания по реализации программы, отметив, что своими масштабами и экологической значимостью программа «ЕС для Еревана: Солнечная община» важны не только для столицы.
Стоит отметить, что программа реализовывается за счет предоставляемого ЕС гранта, в рамках инициативы «Пакт мэров».