«Սոցիալական ծրագրերը քաղաքապետարանի ծրագրային առաջնահերթություններից են». քաղաքապետ Տարոն Մարգարյան
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանի հետ ներկա է գտնվել Գերմանական կարմիր խաչ կազմակերպության հովանու ներքո Երևանի Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանում գործող «Գթության խոհանոցի» 21-րդ տարեշրջանի հերթական բացմանը: Արդեն 21 տարի գործող ծրագիրը երկրորդ տարին անընդմեջ համաֆինանսավորվում է Երևանի քաղաքապետարանի կողմից: Ողջունելով ներկաներին՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մեկ անգամ ևս վստահեցրել է, որ քաղաքապետարանը միշտ պատրաստակամ է իր լիազորությունների շրջանակում աջակցելու սոցիալական կարևորագույն նշանակություն ունեցող բարեգործական բոլոր նախաձեռնություններին. «Ընդհանրապես, Երևանի քաղաքապետարանի ծրագրերի շարքում առանձնակի կարևորվում են սոցիալական ուղղվածության նպատակային ծրագրերը, որոնք որոշակիորեն կարող են թեթևացնել սոցիալապես անապահով ու խոցելի խմբերի մեր քաղաքացիների բեռը: Եվ, ինչպես նկատել եք, տարեցտարի այդ ծրագրերն առավել հասցեական են դառնում: Ընդհանուր առմամբ, այսօր մայրաքաղաքում գործում են 16 բարեգործական ճաշարաններ, որոնցից օգտվում են շուրջ 2500 շահառուներ: Որոշ ծրագրեր մենք իրականացնում ենք՝ համագործակցելով տեղական և միջազգային տարբեր կազմակերպությունների հետ: Անշուշտ, շնորհակալ ենք բոլոր այդ կազմակերպություններին, սակայն թե՛ որպես Երևանի քաղաքապետ և թե՛ որպես ուղղակի հայ մարդ, ինձ համար շատ ավելի ցանկալի կլիներ, որ նման օժանդակության կարիք ընդհանրապես չունենայինք, և հույս ունեմ, որ մենք մի օր իրոք այդ աջակցության կարիքն այլևս չենք ունենա: Իսկ քանի դեռ կա այդ կարիքը, մենք սիրով համագործակցում ենք և շարունակելու ենք այս ուղղությամբ մեր քաղաքականությունը: Առիթն օգտագործելով՝ ուզում եմ կրկին շնորհակալություն հայտնել Գերմանական կարմիր խաչի մեր գործընկերներին և անձամբ պարոն Շայդեին՝ ցուցաբերած մարդասիրության ու վերաբերմունքի համար»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Գերմանական կարմիր խաչի Բադեն-Վյուրտեմբերգի երկրամասային կազմակերպության ներկայացուցիչ Կառլ-Հայնց Շայդեն էլ իր հերթին շնորհակալություն հայտնելով Երևանի քաղաքապետին մշտական հոգածության ու սոցիալական ծրագրերին ցուցաբերվող աջակցության համար, ընդգծել է, որ երկուստեք համագործակցությունն իսկապես արդյունավետ է ու հաջողված. «Համատեղ իրականացվող ծրագրերի նկատմամբ Ձեր հետևողականությունը, պարոն քաղաքապետ, ևս մեկ ապացույցն է Ձեր հոգատարության ու ջերմ վերաբերմունքի, որ ցուցաբերում եք մեր շահառուների նկատամամբ: Իսկապես հաճելի է ամեն անգամ տեսնել Ձեր ջերմ շփումը տարեցների հետ ու նրանց փոխադարձ հարգանքն ու սերը Ձեր նկատմամբ»,- նշել է Կառլ-Հայնց Շայդեն:
Սոցիալական կարևոր նշանակություն ունեցող այս ծրագրից օգտվում են Քանաքեռ-Զեյթուն, Էրեբունի, Կենտրոն վարչական շրջանների և հարակից վայրերի սոցիալապես անապահով շուրջ 450 տարեց շահառուներ: Էրեբունի և Կենտրոն վարչական շրջանների 120 շահառուի սպասարկումն իրականացվում է վարչական շրջանների կողմից անվճար հատկացված արտագնա սպասարկման կետերում: Քաղաքապետին ներկայացնելով ծրագրի մանրամասները՝ պատասխանատուները նշել են, որ օրական մեկ անգամ տաք սննդից բացի շահառուները օգտվում են նաև «Հուսո տուն» բարեգործական կենտրոնի ներքո գործող սոցիալական այլ ծառայություններից: Կարիքավորներին ցուցաբերվող սոցիալական օժանդակության տարեցտարի ընդլայնվող ծառայությունների ոլորտն ընդգրկում է տարբեր տարիքային և ռիսկային խմբերի շահառուներ: Հարկ է նշել, որ «Գթության խոհանոց» ծրագրի սահմաններում մայրաքաղաքում իրականացվում է նաև «Տնային խնամք» ենթածրագիրը: 2004 թվականից իրականացվող «Տնային խնամք» ենթածրագրում ընդգրկված են Քանաքեռ-Զեյթուն, Կենտրոն, Արաբկիր և Աջափնյակ վարչական շրջանների միայնակ տարեցներ, ովքեր ի վիճակի չեն ինքնուրույն հոգալու իրենց առօրյա հոգսերը: Ծրագրի շրջանակում կամավորներն անհրաժեշտ սոցիալական և հոգեբանական օգնություն են ցուցաբերում շահառուներին, իսկ «Գթության խոհանոցի» գործելու ամիսներին տաք կերակուր են հասցնում նրանց:

Мэр Тарон Маргарян: Социальные программы являются программными приоритетами мэрии
Мэр Еревана Тарон Маргарян вместе с министром труда и социальных вопросов Артемом Асатряном присутствовал на открытии 21-ого сезона благотворительной программы «Кухня милосердия», действующего в административном районе Канакер-Зейтун, под эгидой Германского красного креста. Уже второй год подряд социальная программа, действующая уже 21 год, реализуется совместным финансированием мэрии.
Поприветствовав гостей, Тарон Маргарян ещё раз заверил, что мэрия в рамках своих полномочий всегда готова содействовать всем благотворительным инициативам, которые имеют важное социальное значение.
«Из проектов мэрии уделяется особое внимание целевым программам социальной направленности, которые могут облегчить груз социально незащищённых и уязвимых граждан. И как вы уже заметили, с каждым годом эти программы становятся более целевыми. В общей сложности, сегодня в столице действует 16 благотворительных столовых, которыми пользуются почти 2500 человек. Некоторые проекты мы осуществляем, сотрудничая с местными и международными организациями. Мы благодарны всем этим организациям , но как мэр Еревана и как просто армянин, было бы желательно, чтобы такая помощь не была вообще нам нужна и я надеюсь, что однажды нам действительно не будет нужна эта поддержка. Но до тех пор, пока существует эта необходимость, мы продолжим наше сотрудничество и политику в этом направлении. Пользуясь случаем, хочу ещё раз поблагодарить наших партнёров из Германского красного креста и лично господина Шайде за проявленное отношение и гуманизм»,- подчеркнул мэр Еревана.
Представитель отделения земли Баден-Вюртемберг Германского Красного Креста Карл–Хайнц Шайде в свою очередь поблагодарив мэра Еревана за заботу и постоянную поддержку в реализации социальных программ, подчеркнул, что двустороннее сотрудничество действительно эффективное и успешное.
«Господин мэр, ваша последовательность, является ещё одним доказательством вашего тёплого и заботливого отношения, с которым вы относитесь к нашим бенефициарам. Действительно, очень приятно каждый раз видеть ваше тёплое общение с ними и их взаимное уважение и любовь по отношению к вам»,- отметил Карл–Хайнц Шайде.
Бенефициарами программы социального значения являются около 450 социально не обеспеченных граждан из административных районов Канакер-Зейтун, Эребуни и Кентрон.
Обслуживание 120-и бенефициаров административных районов Эребуни и Кентрон осуществляется в выездных центах, которые бесплатно предоставили административные районы.
Представляя мэру Еревана подробности программы, ответственные лица отметили, что кроме горячего питания, которое люди получают раз в день, бенефициары также пользуются социальными услугами, которые предоставляет благотворительный центр «Дом надежды».
Стоит также отметить, что в рамках программы  «Кухня милосердия»  с 2004 года реализуется также программа «Уход на дому».  В эту программу вовлечены одинокие пожилые люди административных районов Канакер-Зейтун, Кентрон, Арабкир и Ачапняк, которые не в состоянии самостоятельно удовлетворить свои ежедневные нужды. В рамках этой программы добровольцы предоставляют им необходимую социальную и психологическую помощь, и приносят горячую пищу в те месяцы, когда действует программа «Кухня милосердия».