Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպանության ժամանակավոր հավատարմատար Կենիչիրո Սասամեի հետ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպանության ժամանակավոր հավատարմատար Կենիչիրո Սասամեի հետ: Ողջունելով  հյուրին և ընդգծելով հայ-ճապոնական հարաբերությունների բարձր մակարդակը՝ Տարոն Մարգարյանը համոզմունք է հայտնել, որ հաջորդ տարեսկզբին Երևանում Ճապոնիայի դեսպանատան բացումը նոր որակ կհաղորդի երկկողմ հարաբերություններին և կնպաստի Երևանի ու Տոկիոյի, ինչպես նաև ճապոնական այլ քաղաքների միջև կապերի հաստատմանը:
«Երևանն այսօր ակտիվորեն համագործակցում է աշխարհի մի շարք խոշոր քաղաքների հետ և մենք պատրաստակամ ենք համագործակցություն հաստատել նաև Տոկիոյի հետ: Համոզված եմ, որ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտները շատ են և, ըստ այդմ, համագործակցության հեռանկարներն իրոք փոխշահավետ կարող են լինել», - ընդգծել է քաղաքապետն ու հավելել, որ Երևանի քաղաքապետարանն անդամակցում է «Քաղաքապետերը հանուն խաղաղության» կազմակերպությանը, որը նախագահում է Հիրոշիմայի քաղաքապետը: Տարոն Մարգարյանը նաև նշել է, որ մեկ ամիս առաջ Երևանի քաղաքապետարանի հարևանությամբ գտնվող զբոսայգում տեղադրված Հիրոշիմա քաղաքից բերված «Խաղաղության քար» հուշաքարը ևս մեկ ապացույցն է նրա, որ Երևանն իրոք պատրաստ է ճապոնական քաղաքների հետ համագործակցություն ծավալելուն։
Շնորհակալություն հայտնելով քաղաքապետին ջերմ ընդունելության, ինչպես նաև համագործակցության պատրաստակամության համար և կիսվելով Երևանի մասին իր տպավորություններով` Կենիչիրո Սասամեն վստահեցրել է, որ իր լիազորությունների շրջանակում պատրաստ է աջակցել և օժանդակել երկու մայրաքաղաքների միջև կապերի հաստատմանն ու խորացմանը, նաև համոզմունք է հայտնել, որ դեսպանատան բացումից հետո այդ ուղղությամբ աշխատանքներն առավել ակտիվ կլինեն ու կտեղափոխվեն գործնական փուլ:
Քաղաքապետը Տարոն Մարգարյանը մեկ անգամ ևս վերահաստատել է Տոկիոյի և ճապոնական այլ քաղաքների հետ համագործակցության հաստատման և ամրապնդման հարցում Երևանի քաղաքապետարանի պատրաստակամությունը:

Тарон Маргарян встретился с временным поверенным в делах посольства Японии в Армении Кеничиро Сасаме
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с временным поверенным в делах посольства Японии в Армении Кеничиро Сасаме. Поприветствовав гостя и подчеркнув высокий уровень армяно-японских отношений, Тарон Маргарян выразил уверенность, что открытие в следующем году посольства Японии в Ереване придаст новый импульс двухсторонним отношениям и будем способствовать установлению связей между Ереваном и Токио, а также и с другими японскими городами.
''Ереван сегодня активно сотрудничает со многими городами мира и мы готовы также установить сотрудничество с Токио. Уверен, что сфер, представляющих взаимный интерес, много, следовательно сотрудничество будет взаимовыгодным'',- подчеркнул мэр и добавил, что мэрия Еревана является членом организации ''Мэры за мир'', которую возглавляет мэр Хиросимы. Тарон Маргарян также отметил, что ''Камень мира'' Хиросимы, установленный в парке, прилегающем к мэрии месяц назад, является доказательством того, что Ереван действительно готов сотрудничать с японскими городами.
Поблагодарив мэра за теплый прием, а также за готовность сотрудничать, и поделившись впечатлениями о Ереване, Кеничиро Сасаме заверил, что в рамках своих полномочий готов поддержать и способствовать развитию и углублению связей между двумя столицами. Он также отметил, что после открытия посольства работы в этом направлении будут более активными и деловыми.
Мэр Тарон Маргарян еще раз подтвердил готовность мэрии Еревана в вопросе установления и укрепления сотрудничества с Токио и другими японскими городами.