Յու. Բախշյանի անվան մանկական ֆիլհարմոնիան մեկնարկում է հոբելյանական տարվա համերգները
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը ներկա է գտնվել Յու. Բախշյանի անվան մանկական ֆիլհարմոնիայի մանկական էստրադային սիմֆոնիկ նվագախմբի՝ հոբելյանական տարվան նվիրված առաջին համերգին, որին ներկա են եղել նաև Յուրի Բախշյանի այրին՝ Երևանի ավագանու անդամ Անահիտ Բախշյանը, Հայաստանի հանրային ռադիոյի սիմֆոնիկ նվագախմբի ղեկավար և դիրիժոր Երվանդ Երզնկյանը, Մանկական ֆիլհարմոնիայի նվագախմբերի տարբեր տարիների անդամներ, կոմպոզիտորներ։
Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության Յու. Բախշյանի անվան մանկական ֆիլհարմոնիայի ակունքում Դպրոցականի ֆիլհարմոնիան է, որը դեռևս 1956թ. էր բացվել՝ կոմպոզիտոր Վլադիլեն Բալյանի ջանքերով և կոմպոզիտոր Էդվարդ Միրզոյանի գեղարվեստական խորհրդի նախագահությամբ։ Մանկական ֆիլհարմոնիկը վերաբացվել է 1994 թվականին՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Յուրի Բախշյանի շնորհիվ։ Մանկական էստրադային սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարն ու խմբավարը Ստեփան Գևորգյանն է։
Մանկական ֆիլհարմոնիայի վերաբացման 20-ամյակը լրանալու է 2014թ. աշնանը, սակայն հոբելյանական համերգները մեկնարկել են ապրիլից։ Երգացանկում ներառվել են Առնո Բաբաջանյանի, Արտեմի Այվազյանի, Կոնստանդին Օրբելյանի, Մարտին Վարդազարյանի և հայազգի ու արտասահմանյան այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ։

Детская филармония имени Ю. Бахшяна начинает юбилейные концерты
Заместитель мэра Еревана Арам Сукиасян присутствовал на первом юбилейном концерте детского эстрадно-симфонического оркестра детской филармонии имени Ю. Бахшяна. На концерте присутствовали также вдова Юрия Бахшяна, член Совета старейшин Еревана Анаит Бахшян, руководитель и дирижер симфонического оркестра общественного радио Армении Ерванд Ерзнкян, члены Детских симфонических оркестров, композиторы.
Филармония школьника была открыта еще в 1956г. усилиями композитора Владилена Бальяна, под руководством председателя художественного совета Эдварда Мирзояна. Детская филармония была вновь открыта в 1994г., благодаря депутату НС РА Юрию Бахшяну. Художественный руководитель и дирижер филармонии Степан Геворгян.
На юбилейных концертах прозвучат известные произведения Арно Бабаджаняна, Артемия Айвазяна, Константина Орбеляна, Мартина Вардазаряна и других армянских и зарубежных композиторов.