Ալեքսեյ Հեքիմյանի անվան երաժշտական դպրոցի սաները Պլեսի Ռոբինսոնում մասնակցել են փողային նվագախմբի համերգին
15.11.2017
Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության Ալեքսեյ Հեքիմյանի անվան երաժշտական դպրոցի սաները Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի աջակցությամբ մեկնել են Ֆրանսիայի Պլեսի Ռոբինսոն քաղաք՝ մասնակցելու հայ-ֆրանսիական միացյալ նվագախմբի համերգին: Մասնավորապես, երաժշտական դպրոցի սաներն իրենց երաժշտական ունակությունները դրսևորելու հնարավորություն են ունեցել դիրիժոր Ֆիլիպ Էրվեի ղեկավարությամբ՝ Պլեսի Ռոբինսոնի փողային նվագախմբի հետ կայացած համերգում: Ֆ. Էրվեն նաև փողային նվագախմբի 4-օրյա դասընթացներ է անցկացրել Հայաստանից ժամանած երեխաների համար: Երևանի քույր քաղաքում գտնվելու ընթացքում հայ երեխաները հանդիպել են նաև տեղի երաժշտական դպրոցի իրենց հասակակիցների հետ:
Նշենք, որ այցը կազմակերպվել է Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավար Հովհաննես Վարդանյանի և Պլեսի Ռոբինսոնի քաղաքապետ Ֆիլիպ Պեմեզեկի միջև կնքված պայմանագրի համաձայն՝ Պլեսի Ռոբինսոնի և Արաբկիր վարչական շրջանի միջև մշակութային ու կրթական ոլորտների համագործակցությունը խթանելու նպատակով:

Воспитанники музыкальной школы имени Алексея Экимяна приняли участие в концерте духового оркестра во французском городе Плесси-Робинсон
15.11.2017
При содействии мэра Еревана Тарона Маргаряна воспитанники муниципальной музыкальной школы имени Алексея Экимяна приняли участие в концерте объединенного армяно-французского детского оркестра во французском городе Плесси-Робинсон. В частности воспитанникам музыкальной школы была предоставлена возможность проявить свои музыкальные способности и выступить под руководством дирижера Филипа Эрвея. Французский дирижер провел также мастер-класс для прибывший из Армении юных музыкантов, которые за время пребывания в городе-побратиме Еревана успели также познакомиться со своими сверстниками из местной музыкальной школы.
Отметим, что визит был организован в рамках соглашения, подписанного между руководителем административного района Арабкир Ованнесом Варданяном и мэром города Плесси-Робинсон Филипем Пемезеком с целью развития двустороннего сотрудничества в сферах культуры и образования.