Երևանում է Անգլիայի ազգային բալետը՝ «Ժիզել» ներկայացմամբ
Երևանի քաղաքապետի հրավերով Երևանում է Անգլիայի ազգային բալետը՝  Ակրամ Խանի հռչակավոր «Ժիզել» բալետային ներկայացմամբ:
Թատերախումբը գեղարվեստական, ստեղծագործական, տեխնիկական անձնակազմերով Երևան է ժամանել հատուկ չվերթով:
Հրավիրված ասուլիսին Անգլիայի ազգային բալետի գեղարվեստական ղեկավար Աարոն Վոտկինն ընդգծել է, որ սա Երևանի համար իրապես բացառիկ հնարավորություն է, որն ընձեռվել է քաղաքապետի կողմից:  Անգլիայի ազգային բալետը չի բացառում նաև հետագայում համագործակցության հնարավորությունները:
Գլխավոր դերակատարներ Էրինա Տակահաշին ու Ջեյմս Սթրիթերն իրենց հերթին նշել են, որ սիրով են սպասում երևանյան հանդիսատեսի հետ հանդիպմանը՝ փոխանցելու նոր զգացողություններ:
Հյուրախաղերն իրականացվում են Երևան քաղաքի բյուջեով նախատեսված միջոցառումների շրջանակում: Ամբողջ հասույթն ուղղվելու է «Երևան բալետ ֆեստ 2024» նախագծի իրականացմանը:
«Հյուրախաղերին ընդառաջ իրականացվել են հսկայածավալ աշխատանքներ՝ թատրոնի վերանորոգման, վերազինման և հատուկ կահավորման համար»,- ընդգծել է Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի և տուրիզմի վարչության պետ Գոշ Սարգսյանը: Օդային, ծովային և ցամաքային տարբերակով շուրջ 25 տոննա ռեկվիզիտներ, դեկորացիաներ, լուսային-ձայնային տեխնիկական հատուկ միջոցներ են բերվել Երևան:
Աշխարհի մեծագույն բեմերը նվաճած բալետային ներկայացումը տարածաշրջանում առաջին անգամ է ցուցադրվելու՝ հավակնելով դառնալ տարվա ամենանշանակալի մշակութային իրադարձությունը:

Английский национальный балет находится в Ереване с постановкой «Жизель»
По приглашению мэра Еревана в Ереване находится Английский национальный балет со своей знаменитой постановкой Акрам Хана «Жизель».
Театральная труппа со своим художественным, творческим, техническим составом прибыла в Ереван специальным рейсом.
На созванной пресс-конференции художественный руководитель Английского национального балета Аарон Воткин отметил, что гастроли балета являются исключительным для Еревана событием, ставшим возможным благодаря усилиям мэра. Английский национальный балет не исключает возможность сотрудничества в будущем.
Ведущие исполнители Эрина Такахаши и Джеймс Стрит, в свою очередь отметили, что с нетерпением ждут встречи с ереванским зрителем, чтобы передать свои чувства.
Гастроли осуществляются в рамках мероприятий, предусмотренных бюджетом Еревана. Весь доход будет направлен на осуществление проекта «Ереван Балет Фест 2024».
«Накануне гастролей был проделан огромный объем работ: ремонт, переоснащение театра и специальное оборудование»,- подчеркнул начальник управления культуры и туризма мэрии Еревана Гош Саргсян. Около 25 тонн реквизита, декораций, свето-звуковой техники было доставлено в Ереван воздушными, морскими и наземными путами.
Балетная постановка, завоевавшая самые известные сцены мира, будет показана в регионе впервые, претендуя на то, чтобы стать самым знаменательным культурным событием года.