Երևանում կկառուցվի երկու նոր շրջանցիկ ճանապարհ
Թբիլիսյան խճուղին Եղվարդի խճուղուն կապող նոր ճանապարհը կունենա 2.5 կմ երկարություն և 25 մ լայնություն։ Ճանպարհի գլխավոր կառույցը լինելու է 350 մ երկարությամբ երկաթյա կամուրջը։ Կկառուցվեն նաև երկկողմանի մայթեր, կանցկացվի ժամանակակից արտաքին լուսավորություն։ Ճանապարհի կառուցումը կարժենա շուրջ 36 մլրդ դրամ, իսկ շինարարությունը կտևի մոտ 4 տարի։
«Մենք առաջարկում ենք Թբիլիսյան խճուղին միանգամից կապել Եղվարդի խճուղուն՝ ձորի հատվածով, ինչպես նաև գետի վրայով կառուցել կամրջային հատված։ Եղվարդի խճուղում կլինի շրջանաձև երթևեկություն` մեկ մակարդակով, ի տարբերություն Թբիլիսյանի, որտեղ երկմակարդակ է։ Կարծում եմ` ճանապարհն էականորեն կթեթևացնի և հնարավորություն կտա մեր քաղաքացիներին շրջանցել Երևանի մուտքը»,-նշում է «Երևանի կառուցապատման ներդրումային ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» ՀՈԱԿ-ի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արմեն Հարությունյանը:
Երևանում փողոցների ու ճանապարհների լայնացումն այսօր գրեթե անհնար է։ Շրջանցիկ ճանապարհների կառուցումը խնդրի հիմնական լուծումն է։
Ուլնեցի –Ռուբինյանց ճանապարհն այսօր ավարտվում է կամրջային հատվածով։ Այստեղ նախատեսվում է նոր ճանապարհի կառուցում դեպի Աճառյան փողոց: Ճանապարհահատվածը կունենա 3.6 կմ երկարություն։
«Այստեղ առաջարկում ենք «Ալմաստ» գործարանի մոտից կամրջային հատվածով նախկին երկաթգծի ճանապարհով շարունակել: Այդ ճանապարհը հնարավորություն կտա շարունակել առանց Աճառյան մուտք գործելու»,-նշում է Հարությունյանը:
Երևանի քաղաքապետարանի առաջարկներն այս պահին ներդրումային կոմիտեում են։ ՀՈԱԿ-ի տնօրենը հուսով է մինչև տարեվերջ ունենալ նախագծային որոշակի լուծումներ, որից հետո արդեն համայնքը ձեռնամուխ կլինի քաղաքի հյուսիսային մուտքը բեռնափաթող ճանապարհների կառուցման գործնական փուլին։

В Ереване будут построены две новые объездные дороги
Дорога, соединяющая Тбилисское и Егвардское шоссе будет иметь длину в 2,5 км и ширину в 25 м. Основным сооружением дороги будет 350-метровый металлический мост. С двух сторон дорога будет иметь тротуары, а также современное наружное освещение. Строительство дороги обойдется в 36 миллиардов драмов и займет примерно 4 года.
Врио директора «Агенства по реализации градостроительных инвестиционных программ Еревана» Армен Арутюнян сообщил, что агенство предлагает соединить Тбилисское шоссе с Егвардским напрямую через отрезок ущелья и построить мост через реку. Егвардское шоссе будет иметь одноуровневое кольцевое движение, в то время как Тбилисское шоссе будет иметь тва уровня. Дорога значительно облегчит движение, поскольку люди смогут объезжать въезд в Ереван.
Расширение улиц и дорог Еревана практически невозможно. Строительство объездных дорог является основным решением проблемы. Сегодня участок дороги от ул.Улнеци до ул.Рубинянц заканчивается мостом. Планируется построить новую дорогу ведущую к ул. Ачаряна. Длина новой дороги будет 3.6км.
В данный момент предложения мэрии Еревана находятся в инвестиционном комитете. Директор агенства надеется, что до конца года будут определенные проектные решения, и община сможет перейти к практической фазе – строительству дороги, разгружающей северный въезд в столицу.