«Համով հոտով Երևան» փառատոնը նպաստում է միջոցառումային տուրիզմի զարգացմանը մայրաքաղաքում
«Երևանյան ամառ-2018» միջոցառումների ծրագրի շրջանակում հունիսի 10-ին նախատեսված «Համով հոտով Երևան» հայկական խոհանոցի 4-րդ փառատոնին են անդրադարձել «Արմենպրեսի» սրահում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տուրիզմի բաժնի պետ Գևորգ Օրբելյանը և «Հայկական խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» ՀԿ նախագահ Սեդրակ Մամուլյանը:
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տուրիզմի բաժնի պետ Գևորգ Օրբելյանը նշել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը կարևորում է նման փառատոների կազմակերպումը, որոնք նպաստում են միջոցառումային զբոսաշրջության զարգացմանը: Հրավիրելով բոլորին ներկա գտնվել «Համով հոտով Երևան» փառատոնին՝ Գևորգ Օրբելյանը տեղեկացրել է, որ այս տարի նաև անցկացվելու է երևանյան թեմատիկայով ուտեստի մրցույթ: Նախատեսված են նաև մրցույթներ՝ «Ամենահամեղ տաղավար», «Ամենահյուրընկալ տաղավար», «Ամենագեղեցիկ ձևավորված տաղավար» անվանակարգերով:
«Հայկական խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» ՀԿ նախագահ Սեդրակ Մամուլյանն էլ նշել է, որ 26 տաղավարում կներկայացվեն Ամանորից մինչև Խաչվերաց հայկական 13 տոների հետ կապված 60-ից ավելի բազմապիսի ուտեստներ:
Նշենք նաև, որ «Համով Հոտով Երևան» տոնածիսական ուտեստների փառատոնը «Երևանյան ամառ 2018» եռամսյա միջոցառումների ծրագրով իրականացվող զբոսաշրջային բաղադրիչ ունեցող փառատոներից մեկն է, որն իրականացվում է տուրիզմի բաժնի կողմից 2015թ.-ից:

Фестиваль «Ереван со вкусом» способствует развитию событийного туризма в столице
В ходе состоявшейся в пресс-центре «Арменпресс» пресс-конференции начальник отдела туризма аппарата мэрии Еревана Геворг Орбелям и председатель общественной организации «По развитию и сохранению традиций армянской кулинарии» Седрак Мамулян представили подробности фестиваля «Ереван со вкусом», который состоится 10-го июня в рамках программы трехмесячных мероприятий «Ереванское лето-2018».
Начальник отдела туризма аппарата мэрии Еревана Геворг Орбелян отметил, что мэрия Еревана придает важность организации подобных фестивалей, которые способствуют развитию событийного туризма. Пригласив присутствующих принять участие в фестивале «Ереван со вкусом», Геворг Орбелян сообщил, что в этом году пройдет также конкурс в номинациях «Самый вкусный павильон», «Самый гостеприимный павильон», и Самый красиво оформленный павильон».
Председатель общественной организации «По развитию и сохранению традиций армянской кулинарии» Седрак Мамулян отметил, что в 26-и павильонах будут представлено более 60 блюд 13-и армянских праздников - от Нового года до Хачверац.
Стоит также отметить, что проводимый в рамках программы трехмесячных мероприятий фестиваль празднично-ритуальных блюд «Ереван со вкусом» является одним из фестивалей с туристической составляющей, который организовывает отдел туризма с 2015 года.