Հանձնարարվել է խստացնել հսկողությունը հարակից տարածքների պարտադիր բարեկարգման վերաբերյալ որոշումների պահանջների կատարման նկատմամբ
06.03.2017
Երևանի քաղաքապետարանում կայացած աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ մայրաքաղաքում շարունակվում է հսկողությունը ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց կողմից պարտադիր բարեկարգման, առևտրի և սպասարկումների վերաբերյալ Երևանի ավագանու որոշումների պահանջների կատարման նկատմամբ: Ըստ այդմ, վարչական շրջաններում կատարված ստուգայցերի ընթացքում կազմվել է 8 արձանագրություն: Պատասխանատուներին հանձնարարվել է խստացնել հսկողությունը հարակից տարածքների պարտադիր բարեկարգման վերաբերյալ որոշումների պահանջների կատարման նկատմամբ:
Զեկուցվել է, որ «Սանիթեք» ընկերության, վարչական շրջանների կոմունալ ծառայությունների և համատիրությունների համատեղ ուժերով շարունակվում են մայթերի, փողոցների, ինչպես նաև բակերի և միջբակային տարածքների ձնահեռացման աշխատանքները: Զեկուցվել է նաև, որ ԱԻՆ-ի հետ համատեղ շարունակվում են հեռացվել բազմաբնակարան, ինչպես նաև հասարակական շենքերի ու շինությունների տանիքներին առաջացած սառցալեզվակները: Հանձնարարվել է ընթացիկ աշխատաքներին զուգահեռ ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ` հեղեղատար համակարգերն ու ուղետարները մաքրելու և դուրս բերված աղբն արագ տեղափոխելու ուղղությամբ:
Զեկուցվել է, որ շարունակվում է ամենօրյա խստացված հսկողությունը մայրաքաղաքում ապօրինի շինարարության և հողազավթման, բացօթյա ապօրինի առևտրի, աղբը ոչ սահմանված վայրերում թափելու դեպքերի հայտնաբերման և կանխման ուղղությամբ:
Ճանապարհային ոստիկանության հետ համատեղ հասարակական տրանսպորտային միջոցների շահագործման նկատմամբ իրականացվող ամենօրյա հսկողության արդյունքում նախորդ շաբաթ կազմվել է 38 վարչական արձանագրություն: Զեկուցվել է նաև, որ շարունակվում է խստացված հսկողությունը մայթերին և կամարանցումներում մեքենաների կայանման, ինչպես նաև ավտոկայանատեղերում կայանման համար ապօրինի գումարների գանձման դեպքերը բացառելու ուղղությամբ: Նախորդ շաբաթ այս մասով վարչական պատասխանատվության է ենթարկվել 2 իրավախախտ: Հանձնարարվել է շարունակել հսկողությունը՝ ուշադրության կենտրոնում պահելով և ապահովելով նաև կանգառասրահների հարակից տարածքների մաքրությունն ու շահագործվող շարժակազմերի արտաքին պատշաճ տեսքը:

Поручено усилить контроль за выполнением требований по обязательному благоустройству прилегающих территорий
В ходе состоявшегося в мэрии Еревана очередного рабочего совещания было доложено, что в столице продолжается контроль за соблюдением норм по обязательному благоустройству предпринимателями прилегающих территорий, которое является требованием решения Совета старейшин Еревана. Соответственно, за прошедший месяц было зарегистрировано 8 случаев нарушения норм. Ответственным лицам поручено усилить контроль за выполнением требований по обязательному благоустройству прилегающих территорий.
Было доложено, что совместными усилиями компании «Санитек», коммунальных служб административных районов и кондоминиумов в столице продолжаются работы по уборке снега на тротуарах, улицах, а также во дворах и на междворовых территориях. Было также доложено, что совместно с МЧС продолжаются работы по устранению сосулек с крыш многоквартирных домов и общественных зданий. Поручено параллельно с текущими работами очистить ливнеотводы и обеспечить их бесперебойную работу.
Начальник управления транспорта доложил, что совместно с Дорожной полицией продолжается контроль над эксплуатацией общественного транспорта, в ходе которого на прошлой неделе было составлено 38 протоколов об административных нарушениях. Продолжается также строгий контроль по исключению случаев незаконного сбора средств за парковку транспортных средств. Поручено продолжить усиленный контроль.