Հիմնանորոգումից հետո «Մալաթիա» պուրակը հանձնվել է շահագործման
Երևանի քաղաքապետարանի և ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրերի հայաստանյան գրասենյակի հետ համատեղ իրականացվող «Գեղեցիկ Երևան» ծրագրի շրջանակում հիմնանորոգումից հետո շահագործման է հանձնվել «Մալաթիա» պուրակը: Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջան կատարած աշխատանքային շրջայցի շրջանակում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը բնակիչների հետ միասին շրջել է վերակառուցված այգում ու գնահատել կատարված աշխատանքը: Իրենց գոհունակությունը հայտնելով ծրագրի կյանքի կոչման համար՝ բնակիչներն ընդգծել են, որ այգիների բարեկարգման ու կառուցման ծրագրերն իրապես կարևոր են, և վստահեցրել են, որ խնամքով կպահպանեն դրանք: Բարեկարգման ծրագրի շրջանակում 1.7 հա մակերեսով նախկինում կիսաբարեկարգ ու անխնամ տարածքի փոխարեն բնակիչների լիարժեք հանգստի կազմակերպման համար ապահովվել են անհրաժեշտ բոլոր պայմանները: Հանգստի գոտում տեղադրվել են զրուցարաններ, նստարաններ, աղբամաններ ու մանկական խաղեր: Կառուցվել են նոր արահետներ, աստիճաններ, անցկացվել է արտաքին լուսավորության ու ոռոգման նոր համակարգ: Հաշվի առնելով պուրակի թեք ռելիեֆը՝ ծրագրի շրջանակում կառուցվել են նաև նոր հենապատեր, ինչպես նաև նորոգվել են առկա հենապատերի վթարային հատվածները: Բնակչության սակավաշարժ խմբերի մուտքն այգի մատչելի դաձնելու նպատակով էլ հանգստի գոտու 9 մուտքերից 5-ն ապահովվել են թեքահարթակներով: «Վերակառուցման նախագիծը կազմելիս որպես պարտադիր պայման դրվել էր հաշմանդամություն ունեցող մեր համաքաղաքացիների համար նույնպես պուրակը մատչելի դարձնելը, որի արդյունքում պուրակի 9 մուտքերից 5-ը ամբողջությամբ հարմարեցված են: Բացի այդ, արահետները նույնպես կահավորված են թեքահարթակներով և, ընդհանրապես, մեր կողմից որպես պարտադիր պայման է դրված քաղաքաշինական ցանկացած նոր ծրագիր իրականացնելիս հատուկ ուշադրություն դարձնել մատչելիության ապահովմանը: Նաև հիմնանորոգման ծրագրեր իրականացնելիս ենք աշխատում հնարավորության դեպքում վերացնել դեռ խորհրդային տարիների կառուցապատման այդ բացը և հանրային նշանակության շենքերի մուտքերը նույնպես ապահովել թեքահարթակներով: Արդեն երկրորդ տարին է, որ մենք, համագործակցելով ինչպես մասնավոր ընկերությունների, այնպես էլ շահագրգիռ հասարակական կազմակերպությունների հետ, զգալի աշխատանքներ ենք իրականացրել մայրաքաղաքի փողոցների մայթերը նույնպես մատչելի դարձնելու ուղղությամբ: Անելիքներ, իհարկե, դեռ ունենք և շարունակաբար պետք է իրականություն դարձնենք այն ամենը, ինչն անհրաժեշտ է բոլորի համար իսկապես մատչելի քաղաք ունենալու համար», - նշել է քաղաքապետը:
Առանձնակի կարևորելով ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրերի հայաստանյան գրասենյակի հետ համատեղ իրականացվող ծրագրերը՝քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ քաղաքապետարանը բաց և պատրաստակամ է համագործակցության համար և ողջունում է գործընկեր կառույցների մասնակցությունը Երևանի զարգացման ծրագրերին. «Վերջին տարիների ընթացքում մայրաքաղաքի բոլոր այն վայրերում որտեղ հնարավոր է ձևավորել անտառպուրակներ, բակային տարածքներ ու այգիներ, մենք իրականացրել ու իրականացնում ենք այս աշխատանքերը: Բացի այդ, հետևողականորեն կյանքի ենք կոչում նաև իրենց նպատակային նշանակությունը կորցրած այգիների ու պուրակների վերակառուցման ծրագիրը, որը ևս անչափ կարևոր է: Այսօր մենք երևանցիներին ենք հանձնում հանգստի հերթական գեղեցիկ անկյուններից մեկը, որը կառուցվել է Երևանի քաղաքապետարանի և ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրերի հայաստանյան գրասենյակի հետ համատեղ իրականացվող «Գեղեցիկ Երևան» ծրագրի շրջանակում: Շնորհակալ եմ մեր բոլոր այն գործընկերներին, ովքեր մեծ սիրով են միացել քաղաքապետարանի ծրագրերին և իրենց լուման են ներդնում Երևանն ավելի բարեկարգ, գեղեցիկ և հարմարավետ դարձնելու գործում»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Բրեդլի Բուզետտոն էլ իր հերթին, շնորհակալություն հայտնելով հաջողված ու արդյունավետ համագործակցության համար, ընդգծել է, որ Երևանի քաղաքապետարանն իսկապես վստահելի գործընկեր է: Քաղաքապետն ու ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Բրեդլի Բուզետտոն այգում եղևնի են տնկել:

После реконструкции сквер «Малатия» был сдан в эксплуатацию
В рамках программы «Красивый Ереван» совместно реализуемой мэрией Еревана и армянским офисом программ развития ООН, после реконструкции был сдан в эксплуатацию сквер «Малатия».
В рамках рабочего визита в административный район Малатия-Себастия мэр Еревана Тарон Маргарян вместе с жильцами прошёлся по скверу и оценил проделанную работу. Жители выразили благодарность мэру за реализацию программы и подчеркнули, что программы по строительству и благоустройству парков очень важны и заверили, что будут заботиться о них.
В рамках программы по благоустройству ранее заброшенная территория парка обеспечена всеми необходимыми условиями для организации отдыха жителей: установлены беседки, скамейки, урны, выделена детская площадка. Выделены новые аллеи, построены лестницы, проведена современная система наружного освещения и система орошения. Учитывая покатый рельеф сквера, в рамках программы были построены новые опорные стены, а также были отремонтированы уже существующие. С целью обеспечения доступности для лиц с ограниченными физическими возможностями, 5 входов зоны отдыха из 9-и обеспечены пандусами.
«Составляя проект реконструкции, необходимым условием было то, чтобы сделать парк доступным также для наших сограждан с ограниченными физическими возможностями, и в результате 5 входов в парк из 9-и полностью приспособлены. Осуществляя программы по благоустройству, мы пытаемся по возможности обеспечить пандусами входы общественных зданий. Уже второй год, мы, сотрудничая с частным сектором и заинтересованными организациями, проделали значительную работу, чтобы сделать доступными также тротуары улиц столицы. Мы должны провести ещё много работ и реализовывать программы, которые действительно необходимы для того чтобы иметь доступный город»,- отметил мэр Еревана.
Придавая особую важность программам, реализуемым совместно с армянским офисом программ развития ООН, мэр Еревана Тарон Маргарян ещё раз подчеркнул, что мэрия Еревана открыта и готова для сотрудничества и приветствует участие организаций-партнеров в программах развития Еревана.
«В последние годы во всех тех местах, где было возможно создать скверы, дворовые территории и парки, мы реализовали и продолжаем реализовывать эти работы. Сегодня мы сдаём в эксплуатацию очередную зону для отдыха, которая была построена в рамках программы «Красивый Ереван» совместно реализуемой мэрией Еревана и армянским офисом программ развития ООН. Я благодарю всех наших партнёров, которые с большой любовью присоединились к программам мэрии и способствуют тому, чтобы Ереван стал более благоустроенным, красивым и удобным»,- подчеркнул Тарон Маргарян.
Постоянный представитель Программы развития ООН в Армении, постоянный координатор ПРООН Бредли Бузетто в свою очередь поблагодарив за успешное и эффективное сотрудничество, подчеркнул, что мэрия Еревана действительно является надёжным партнёром. Мэр Еревана и Бредли Бузетто в парке посадили ель.