Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Սանկտ Պետերբուրգի փոխնահանգապետ Օլգա Կազանսկայայի հետ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է «Սանկտ Պետերբուրգի օրերը Երևանում» ծրագրի շրջանակում Երևան ժամանած Սանկտ Պետերբուրգի փոխնահանգապետ Օլգա Կազանսկայայի հետ: Հանդիպմանը ներկա է գտնվել նաև Սանկտ Պետերբուրգում Երևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչ Արմենակ Կարապետյանը:
Անդրադառնալով երկու քաղաքների միջև ձևավորված հարաբերություններին` Երևանի քաղաքապետը նկատել է, որ այն կրում է ոչ միայն գործնական բնույթ, այլև առանձնանում է իսկապես ջերմ ու բարեկամական կապերով:
«Երևանի և Սանկտ Պետերբուրգի միջև ձևավորված հարաբերություններն, անշուշտ, ոչ միայն փայլուն գործնական արդյունքներ են ապահովում, այլև աչքի են ընկնում իրենց խոր բարեկամական անշահախնդրությամբ: Այս հարցում, անշուշտ, մեծ է գործընկերոջս՝ Գեորգի Պոլտավչենկոյի անձնական ներդրումը: Երկու քաղաքների միջև ստորագրված համագործակցության նոր՝ 2015-2020թթ. ծրագիրն էլ մեկ անգամ ևս փաստում է, որ երկուստեք գործընկերային հարաբերություններն իսկապես արդյունավետ են, հաջողված ու հեռանկարային», - ընդգծել է Երևանի քաղաքապետն ու նկատել, որ «Սանկտ Պետերբուրգի օրերը Երևանում» միջոցառումների անցկացումը ևս մեկ հնարավորություն է` քննարկելու երկու քաղաքների միջև իրականացվող ծրագրերի ընթացքն ու նախանշելու առաջիկա անելիքները:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար և փոխանցելով նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոյի ջերմագին ողջույնները` Օլգա Կազանսկայան ևս առանձնակի կարևորել է երկուստեք հարաբերությունների այն մակարդակը, որը ձևավորվել է վերջին տարիներին Սանկտ Պետերբուրգի և Երևանի միջև:
«Իսկապես ողջունելի է այն փաստը, որ Երևանի քաղաքապետն ու Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետը ոչ միայն լավ գործընկերներ են, այլև լավ բարեկամներ: Հենց այս ամենի արդյունքում է, որ վերջին տարիներին մենք ունենք հաջողված համագործակցություն, որն աչքի է ընկնում շոշափելի ձեռքբերումներով քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում: Այս հարցում, անշուշտ, իր կարևոր դերակատարումն ունի նաև մեր երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը և, իհարկե, երկու քաղաքների միջև հաստատված փոխգործակցության ծրագրի արդյունավետ կյանքի կոչման ուղղությամբ Ձեր հետևողականությունը, պարոն քաղաքապետ, որը հնարավորություն է տալիս այն դարձնել առավել առարկայական ու շոշափելի», - նշել է Օլգա Կազանսկայան, նաև հավելել, որ «Սանկտ Պետերբուրգի օրերը Երևանում» ծրագրի շրջանակում կազմակերպված երկկողմ համագործակցության հարցերի հետ կապված համաժողովը և դրան հաջորդած կլոր սեղան-քննարկումներն իրենց հերթին եղել են արդյունավետ, ինչի շնորհիվ նախանշվել են համագործակցության զարգացման նոր ուղղություններ:

Мэр Тарон Маргарян встретился с вице-губернатором Санкт-Петербурга Ольгой Казанской
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с вице-губернатором Санкт-Петербурга Ольгой Казанской, прибывшей в столицу в рамках программы «Дни Санкт-Петербурга в Ереване». На встрече присутствовал также глава официального представительства мэрии Еревана в Санкт-Петербурге Арменак Карапетян.
Коснувшись сформированных между двумя городами отношений, мэр Еревана отметил, что они несут не только деловой характер, но отличаются теплыми и дружественными связями.
«Сформированные между Ереваном и Санкт-Петербургом отношения, несомненно, обеспечивают не только прекрасные практические результаты, но и отличаются своим бескорыстием. В этом вопросе, безусловно, есть личный вклад моего коллеги - Георгия Полтавченко. Подписанная программа сотрудничества на 2015-2020гг, является свидетельством эффективных, успешных и перспективных двусторонних партнерских отношений»,-подчеркнул мэр Ереван.
Выразив благодарность за теплый прием и передав приветствия губернатора Георгия Полтавченко, Ольга Казанская также придала важность нынешнему уровню двусторонних отношений, которые были сформированы между Ереваном и Санкт-Петербургом за последние годы.
«На самом деле радует тот факт, что мэр Еревана и губернатор Санкт-Петербурга не только хорошие деловые партнеры, но и хорошие друзья. Результатом этого является успешное взаимодействие, которое отличается ощутимыми достижениями в разных сферах городского хозяйства. В этом деле, господин мэр, несомненно, свою важную роль играет также вековая дружба двух народов, и, конечно, ваша последовательность в вопросе эффективной реализации программы сотрудничества, установленной между двумя городами»,-отметила Ольга Казанская, добавив, что организованные в рамках программы «Дни Санкт-Петербурга в Ереване» конференция по вопросам двустороннего сотрудничества и круглый стол-обсуждение в свою очередь прошли эффективно, в результате которых были также определены новые направления сотрудничества.