Սիրո քաղաքի տոնը Հյուսիսային պողոտայում տոնախմբել են ազգային երգ ու պարով
Սիրո քաղաք Երևանն իր ծննդյան օրն արևային տրամադրություն էր սփռել մայրաքաղաքում: Տոնական տենդով էր վարակված նաև Հյուսիսային պողոտան: «Էրեբունի-Երևան 2799» միջոցառումների շարքում պողոտայի միանգամից մի քանի հատվածներում օրվա ընթացում կազմակերպվել են հետաքրքիր միջոցառումներ:
Մայրաքաղաքի բնակիչներին ու հյուրերին իր շուրջն էր համախմբել, մասնավորապես, ազգային երգ ու պարի բեմահարթակը, իսկ վարչական շրջանների երաժշտական ու արվեստի դպրոցների, ինչպես նաև մշակութային կրթօջախների սաներն ու պարային համույթները ներկայացրել են ժողովրդական պարարվեստը:
Ներկաներից շատերը, հատկապես օտարազգի հյուրերը, որոնք առաջին անգամ են դարձել միջոցառման մասնակիցը, նշել են, որ հայկական ազգային մշակույթին ծանոթանալով՝ իրենց համար բացահայտել են մի նոր Երևան՝ սիրահարվելով սիրո քաղաքին:
Պարահրապարակի ազգային տրամադրությունը շարունակել են երաժշտական հայտնի խմբերը՝ ժողովրդական մոտիվներով ներկայացված երգերով:

Праздник города любви был отмечен на Северном проспекте национальными песнями и танцами
Царящая солнечная атмосфера в честь дня города любви-Еревана, заиграла новыми красками на Северном проспекте, где в рамках празднeства «Эребуни-Ереван 2799» на протяжении всего дня были организованы интересные мероприятия.
В частности, ереванцы и гости столицы с интересом наблюдали за национальными выступлениями, а воспитанники и танцевальные ансамбли музыкальных школ и культурных центров представили искусство народного танца.
Многие из присутствующих, особенно иностранные гости столицы, которые впервые участвуют в празднестве, отметили, что, знакомясь с армянским национальным искусством, открыли для себя Ереван с новой стороны.