Տարոն Մարգարյան. «2018 թվականը Երևանի հոբելյանական տարին լինելուց բացի, մեր մայրաքաղաքի պատմության մեջ կնշանավորվի նաև որպես մեծ նախաձեռնությունների և նշանակալի ձեռքբերումների տարի»
19.09.2017
Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում սեպտեմբերի 18-ին մեկնարկած Հայաստան-Սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովի շրջանակում կազմակերծված կլոր սեղան-քննարկման ժամանակ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը և ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրել են Էրեբունի-Երևանի 2800-ամյակին ընդառաջ նախապատրաստական աշխատանքներն ու Հայաստանի առաջին հանրապետության հռչակման և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակի տոնակատարությունների նախնական ծրագիրը:
Ներկաներին ուղղված իր ելույթում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մասնավորապես նշել է.
«Արդեն 6-րդ անգամ համայն հայության սիրելի մայրաքաղաք Երևանում հայկական տարբեր համայնքների, թեմերի ու կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ կայանում է հայ ժողովրդի միասնականությունը խորհրդանշող և բոլորիս հայրենանվեր ջանքերն ու գաղափարները համատեղելուն միտված Հայաստան-Սփյուռք համաժողովը։
Սիրով ողջունում եմ բոլորիդ և ի սրտե ուրախ եմ, որ այսօր բոլորս միասին մեր մեծ տանն ենք՝ Երևանում, որը մեր երազանքների ամրոցն է ու շատերիս համար նաև՝ պայծառ հուշերի մեր քաղաքը:
Այս համաժողովը տեղի է ունենում Երևանի 2800-ամյակի նախաշեմին, որը ևս մեկ հնարավորություն է` քննարկելու հոբելյանական տարվա ծրագրերը, դրանց իրականացման ճանապարհները, համատեղ անհրաժեշտ աշխատանքները, ինչպես նաև մեր մայրաքաղաքի ներկան ու ապագայի տեսլականը:
2800-ամյա Երևանն ունի ձևավորված ավանդույթներ ու ազգային դիմագիծ։ Դրա հետ մեկտեղ ակնհայտ են ժամանակակից դինամիկ քաղաքին բնորոշ հատկանիշները։ Կարծում եմ` ձեզանից շատերը նույնպես նկատել են, որ հատկապես վերջին տարիներին Երևանն աննախադեպ զարգացում է ապրել, վերափոխվել է՝ ներկայանալով հնարավորինս առաջադեմ, հյուրընկալ ու հարմարավետ։
Լինելով համայն հայության քաղաքական, հոգևոր, գիտակրթական, մշակութային, մարզական ու արտադրական կենտրոն, մայրաքաղաք Երևանը ստանձնել է նաև այդ բոլոր ուղղություններով բարեփոխումներ իրականացնելու պատասխանատվությունը։
Եվ գաղտնիք չէ, որ ցանկացած լուրջ և ծանրակշիռ քայլ, բացի գեղեցիկ գաղափարներից, պահանջում է նաև լուրջ ներդրումներ։ Ըստ այդմ, մեզ համար գերակա ուղղություններից է ներդրումների համար բարենպաստ միջավայրի ապահովումը և այդ տեսանկյունից Երևանի քաղաքապետարանը կարևորում է քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում համայնք-մասնավոր հատված համագործակցությունն ու ընդլայնումը:
Նման համագործակցության մի շարք հաջողված օրինակներ ունենք ճանապարհաշինության, բնակչության սպասարկման և ծառայությունների մատուցման, հյուրանոցային տնտեսության, բնակարանաշինության և այլ ոլորտներում։
Բնականաբար, Երևանի քաղաքապետարանի վերջին տարիների աշխատանքները նախ և առաջ ուղղված են եղել բնակչության բնականոն կյանքն ապահովելու համար անհրաժեշտ պայմանների ապահովմանը։ Սակայն մենք գիտակցում ենք, որ յուրաքանչյուր բարելավում կարճ ժամանակում դառնում է սովորական և բնակչության պահանջներն էլ օբյեկտիվորեն ավելանում են։ Այս առումով անելիքները շարունակական են։
Երևանի ծրագրային առաջնահերթությունները փաստում են, որ համայնքը ենթակառուցվածքների արդիականացումը համարում է գերակայություն և ընթանում է այդ ճանապարհով։ Համայնքի կողմից սահմանված առաջնահերթություններից հարկ եմ համարում առանձնացնել տրանսպորտային համակարգի բարեփոխման, համատիրությունների կայացման ու արդյունավետ կառավարման, բազմաբնակարան շենքերի վերելակային տնտեսության արդիականացմանն ու կատարելագործմանն ուղղված ծրագրերը։
Մենք վստա՛հ ենք, որ համակարգային փոփոխություններն անհրաժեշտ են և զինված ենք համապատասխան փորձով ու գործիքակազմով՝ բարեփոխման այս գործընթացները հաջողությամբ իրականացնելու համար։ Եվ հաշվի առնելով, որ բոլոր խոշոր ծրագրերն իրականացվում են միջազգային կառույցների օժանդակությամբ և հրապարակային մրցույթի ձևաչափով, մենք այստեղ ևս տեսնում ենք Սփյուռքի հետ համագործակցության լայն հնարավորություն։
Թույլ տվեք ընդգծել, որ մեծ է Սփյուռքում ապրող և տարբեր ոլորտներում հաջողությամբ գործունեություն ծավալող մեր հայրենակիցների դերակատարությունը մայրաքաղաք Երևանի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման գործում։ Նրանք իրենց հետ բերում են նորարարական գաղափարներ, նոր լուծումներ և մոտեցումներ, տարբեր երկրների և ժողովուրդների փորձ, գործարարությամբ զբաղվելու նոր հմտություններ։
Այսօր մենք ունենք մի շարք ձեռքբերումներ կրթության, մշակույթի, սպորտի, առողջապահության և սոցիալական ոլորտներում: Մեր հատուկ ուշադրության կենտրոնում է շարունակում մնալ սիրիահայ մեր հայրենակիցներին սոցիալական տարաբնույթ աջակցություն ցուցաբերելու ծրագրերը։
Բայց աշխարհում ընթացող տեխնոլոգիական զարգացումները մարտահրավերներ են նետում՝ առաջադրելով նոր պահանջներ ու ռիսկեր: Այս միտումը, որը բնորոշ է զարգացող քաղաքներին, նկատելի է նաև Երևանում: Բարեբախտաբար, տեխնոլոգիաների դարաշրջանը, ստեղծվող խնդիրներին զուգահեռ, ծնում է նաև դրանց խելացի լուծումները: Քաղաքային տնտեսության բազմաթիվ ոլորտներ մենք արդեն իսկ թվայնացրել ենք, ավտոմատացրել ենք գործառույթները, ներդրել կառավարման, վերահսկման, տեղեկատվական և անվտանգության համակարգեր:
Ժամանակի պահանջներին համահունչ, անհրաժեշտություն է առաջանում ունենալ նաև տեխնոլոգիաների ներդրման ռազմավարություն, այլ կերպ ասած «Խելացի քաղաք»՝ Սմարթ Սիթի հայեցակարգ:
Մենք ուսումնասիրում և տեղայնացնում ենք միջազգային լավագույն փորձը, որի համար ստեղծել ենք «Երևան՝ խելացի քաղաք» ծրագրի մշակման և իրականացման հանձնաժողով: Եվ այս հանձնաժողովում ներգրավել ենք ոլորտի լավագույն մասնագետներին ու միջազգային ճանաչում ունեցող ընկերություններին: Եվ արդեն այսօր Երևանն ունի ապագայի քաղաք դառնալու բոլոր հիմքերը։
Անշուշտ, անելիքներ դեռ շատ կան։ Բայց միևնույն ժամանակ բոլորս կարող ենք հպարտանալ մեր քաղաքի համատեղ ձեռքբերումներով, որոնք իրենց արտացոլումն են գտնում միջազգային հեղինակավոր վարկանշային աղյուսակներում և անվանակարգերում:
Վերջին տարիներին Երևանում գրանցվող զարգացումները բացառիկ են այն առումով, որ Հայաստանի մայրաքաղաքը միաժամանակ հայտնվեց հեղինակավոր մի քանի վարկանշային աղյուսակներում՝ հաճախ գերազանցելով տարածաշրջանային և եվրոպական զարգացած մի շարք քաղաքների, այդպիսով նաև գրավելով միջազգային հանրության, զբոսաշրջիկների և ներդրողների ուշադրությունը:
Միջազգային հեղինակավոր գործակալությունների կողմից Երևանը դասակարգվել է այնպիսի անվանակարգերում, ինչպիսիք են կայուն զարգացող, ապրելու և աշխատելու համար մատչելի, հարմարավետ, հնագույն ու միաժամանակ արագ զարգացող քաղաքների անվանակարգերը։
2014 թվականից ի վեր, էլեկտրոնային կառավարման ընդհանուր ցուցանիշով, Երևանը աշխարհի լավագույն քաղաքների հնգյակում է: 2016 թվականին անցկացված միջազգային ուսումնասիրության արդյունքներով էլ Երևանն աշխարհի 140 խոշոր քաղաքների շարքում 30-րդ հորիզոնականն է զբաղեցրել՝ որպես անվտանգ քաղաք:
Ու ես վստա՛հ եմ, որ դեռ շատ ու շատ ոլորտներում է Երևանը առաջատար հորիզոնականներ զբաղեցնելու: Ըստ այդմ, մենք պետք է անենք հնարավոր ամեն ինչ, որ համայն հայության մայրաքաղաքը ավելի ճանաչելի դառնա աշխարհում: Ի դեպ, այս առումով մենք հաջորդ տարի ունենք հրաշալի մի հնարավորություն՝ Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակը: Առաջիկայում կստեղծվի նաև պետական հանձնաժողով, որը կուրվագծի տոնական միջոցառումների հանդիսավոր և պատշաճ անցկացման ծրագիրը:
Եվ հաշվի առնելով, որ Երևանը բոլորիս մեծ տունն է և, վստա՛հ եմ, բոլորս ենք շահագրգիռ մեր մայրաքաղաքի հոբելյանական տոնը պատշաճ կազմակերպելու և անցկացնելու հարցում, առաջարկում եմ, որ դուք էլ ներկայացնեք ձեր առաջարկները, որոնք կքննարկվեն և կներառվեն ծրագրում:
Մենք լիահույս ենք, որ 2018 թվականը Երևանի հոբելյանական տարին լինելուց բացի, մեր մայրաքաղաքի պատմության մեջ կնշանավորվի նաև որպես մեծ նախաձեռնությունների և նշանակալի ձեռքբերումների տարի։
Այստեղ լուրջ դերակատարում կունենա նաև Երևան քաղաքի արտաքին կապերի ոլորտը, որի գլխավոր նպատակներից է Հայաստանի մայրաքաղաքի ճանաչելիության բարձրացումն՝ իր պատմամշակութային ժառանգությամբ, հաջողակ և առաջադեմ ծրագրերով, գիտակրթական ներուժով:
Երևանի քաղաքապետարանը համագործակցում է արտերկրի ավելի քան 50 քաղաքների հետ և անդամակցում է միջազգային 8 կազմակերպությունների, որոնց հետ ունի պայմանագրային լայն դաշտ և համատեղ իրականացվող տարբեր ծրագրեր: Այս համատեքստում լայնածավալ ծրագրեր են իրականացվում նաև քույր քաղաքների հետ: Եվ կարծում եմ՝ սա նույնպես նպաստելու է Երևանի հոբելյանական ծրագրերի պատշաճ կազմակերպմանն ու իրականացմանը:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ.
Երևանը մեր ժողովրդի անցյալի, ներկայի և, իհարկե, ապագայի խորհրդանիշն է։ Վստա՛հ եմ, բոլորիս նպատակն է ունենալ ավելի զարգացած, ավելի առաջադեմ, ավելի հարմարավետ ու գեղեցիկ Երևան։
Կո՛չ եմ անում բոլորիդ, որ այն բոլոր քաղաքներում, որտեղ այսօր ապրում եք դուք, նախաձեռնեք ու կազմակերպեք Երևանին նվիրված միջոցառումներ, հանդիսություններ և ցուցահանդեսներ: Համոզվա՛ծ եմ, որ դա մեծապես կնպաստի մեր բոլորի մեծ տան, մեր սիրելի Երևանի ճանաչելիության բարձրացմանն ու շարունակական զարգացմանը»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանն ու առիթն օգտագործելով իր հրավերն է հղել աշխարհասփյուռ բոլոր հայերին՝ մասնակցելու Երևանի 2800-ամյա հոբելյանի տոնական միջոցառումներին:
Այնուհետ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ու ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը պատասխանել են կլոր-սեղան քննարկման մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին:
Քննարկման ավարտից հետո քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն այցելել է նաև Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համահայկական համաժողովի շրջանակում մարզահամերգային համալիրում բացված քաղաքամայր Երևանը ներկայացնող տաղավար և հետևել աշխատանքների ընթացքին: Պատասխանատուները նշել են, որ տաղավարում ներկայացված են Երևանի զբոսաշրջային, ներդրումային, ինչպես նաև «Խելացի քաղաք» և մի շարք այլ ծրագրերը:

Тарон Маргарян: 2018 год будет не только юбилейным для Еревана, но и войдет в историю столицы как год важных инициатив и значительных достижений
19.09.2017
В ходе круглого стола, организованного в рамках VI всеармянского форума Армения – Диаспора, стартовавшего 18-го сентября в спортивно-концертном комплексе им. К.Демирчяна, мэр Еревана Тарон Маргарян и министр обороны РА Виген Саргсян представили подготовительные работы в преддверии 2800-летия Эребуни-Еревана и предварительную программу празднования 100-летия провозглашения Республики Армения и героических майских сражений.
В своей речи мэр Еревана Тарон Маргарян в частности отметил:
«Уже в 6-й раз, в столице всех армян мира - Ереване с участием различных армянских общин, представителей епархий и организаций, проводится форум Армения – Диаспора, символизирующий единство армянского народа и направленный на объединение наших патриотических усилий и идей.
Сердечно приветствую всех и очень рад, что вместе мы в нашем большом доме - Ереване, который для многих из нас является городом мечтаний и ярких воспоминаний.
Форум Армения – Диаспора проходит в преддверии 2800-летия Еревана, и это еще одна возможность для обсуждения юбилейной программы, необходимых совместных работ, а также настоящего и будущего нашей столицы.
2800-летний Ереван имеет сформированные традиции и национальный облик. В то же время, очевидны также черты, характерные современному динамичному городу. Многие из вас также заметили, что в частности в последние годы Ереван пережил беспрецедентное развитие, преобразился, став более прогрессивным, гостеприимным и удобным.
Будучи политическим, духовным, научным, образовательным, культурным, спортивным и производственным центром армян мира, Ереван взял также на себя ответственность за осуществление реформ по всем этим направлениям.
И не секрет, что любой серьезный и весомый шаг требует к тому же серьезные инвестиции. Следовательно, создание благоприятных условий для инвестиций является для нас является приоритетом. С этой точки зрения мэрия Еревана придает важность расширению сотрудничества община-частный сектор в разных сферах городского хозяйства. Ряд успешных примеров данного сотрудничества мы имеем в сферах дорожного строительства, обслуживания населения, гостиничного хозяйства, жилищного строительства и других областях.
Естественно, что деятельность мэрии Еревана в последние годы была направлена в первую очередь на создание необходимых условий для обеспечения нормальной жизни населения. Однако мы осознаем, что любое улучшение за короткое время становится обычным явлением, а, требования населения растут. В этом отношении наша деятельность носит продолжительный характер.
Программные приоритеты Еревана свидетельствуют о том, что модернизация инфраструктур для общины является приоритетом. В частности хочу выделить программы, направленные на реформы транспортной системы, эффективное управление кондоминиумами и модернизацию лифтового хозяйства многоквартирных зданий.
Мы уверены, что системные изменения необходимы и у нас есть соответствующий опыт и инструментарий для успешной реализации реформ. Учитывая, что все крупные проекты реализовываются при поддержке международных организаций, мы видим широкие возможности для сотрудничества с Диаспорой.
Позвольте также подчеркнуть, что в реализации программ, направленных на развитие Еревана, важную роль играют наши соотечественники, проживающие за пределами Армении и добившиеся больших успехов в различных сферах. Они приносят с собой инновационные идеи, новые решения и подходы, опыт разных стран и народов, новые навыки ведения бизнеса.
На сегодняшний день у нас есть ряд достижений в сферах образования, культуры, спорта, здравоохранения и в социальной сфере. В центре нашего особого внимания продолжают оставаться программы социального содействия армянским семьям из Сирии.
Происходящие во всем мире инновационно-технологические развития предъявляют новые требования и риски. Эта тенденция, характерная для развивающихся городов, заметна также и в Ереване. К счастью, технологическая эра наряду с задачами создает также умные решения. Многочисленные сферы городского хозяйства уже оцифрованы, автоматизированы функции, введены системы управления, контроля, информации и безопасности.
В соответствии с требованиями времени необходимо также иметь стратегию внедрения технологий, другими словами «Умный город»- концепцию Смарт Сити.
Мы изучаем и локализуем лучший международный опыт, для которого создали комиссию по разработке и осуществлению проекта «Ереван-умный город». В состав комиссии входят лучшие специалисты сферы и международные компании. И уже сегодня у Еревана есть все основания стать городом будущего.
Конечно, предстоит еще много работы, но в то же время мы можем гордиться совместными достижениями нашего города, которые находят свое отражение в престижных международных рейтингах и номинациях.
В последние годы темпы развития Еревана являются исключительными в том смысле, что столица Армении одновременно появилась в нескольких рейтинговый таблицах, зачастую превосходя ряд развитых городов региона и Европы, тем самым привлекая внимание международного сообщества, туристов и инвесторов.
Международными авторитетными агентствами Ереван был классифицирован в таких номинациях как устойчиво развивающийся город, доступный для проживания и работы, древний и одновременно быстро развивающийся город.
С 2014 года по общему показателю электронного управления Ереван занял пятую строчку в списке лучших городов мира. По результатам проведенных в 2016 году международных исследований, среди 140 крупных городов мира Ереван занимает 30-е место по уровню безопасности.
И я уверен, что в будущем еще во многих сферах Ереван будет занимать лидирующие позиции. Следовательно, мы должны сделать все возможное, чтобы столица армян мира стала более узнаваемой. Кстати, с этой точки зрения, в следующем годы мы имеем прекрасную возможность - 2800-летие основания Еревана. В скором времени будет сформирована государственная комиссия, которая наметит праздничную программу мероприятий.
Учитывая, что Ереван – наш большой дом, уверен, что все мы заинтересованы в должной организации и проведении юбилея нашей столицы, и предлагаю вам представить свои предложения, которые будут обсуждены и включены в программу.
Мы надеемся, что 2018 год будет не только юбилейным для Еревана, но и войдет в историю столицы как год больших инициатив и значительных достижений.
В этом деле серьезную роль сыграет также сфера внешних связей Еревана, главной целью которой является повышение узнаваемости столицы Армении со своим историческим и культурным наследием, успешными и прогрессивными программами, научным и образовательным потенциалом. Мэрия Еревана сотрудничает с более чем 50 иностранными городами и 8 международными организациями, совместно с которыми реализовываются многочисленные программы. В этом контексте крупные программы осуществляются также с городами-побратимами. По моему мнению, этот фактор в свою очередь будет способствовать должной организации и проведению юбилейных мероприятий в Ереване.
Ереван-символ прошлого, настоящего и, конечно, будущего нашего народа. Уверен, что у нас с вами одна цель: чтобы Ереван стал более развитым, прогрессивным, уютным и красивым.
Призываю всех вас инициировать и организовать мероприятия, празднества и выставки посвященные Еревану во всех тех городах, где вы проживаете. Я уверен, что это послужит повышению узнаваемости и дальнейшему развитию нашего любимого Еревана»,-подчеркнул Тарон Маргарян и пользуясь случаем пригласил армян всего мира принять участие в праздничных мероприятиях, приуроченных к 2800-летию Еревана.
После своей речи мэр Еревана Тарон Марагярн и министр обороны РА Виген Саргсян ответили на интересующие участников круглого стола вопросы.
После завершения обсуждения мэр Тарон Маргарян посетил павильон, представляющий столицу Армении-Ереван, который был открыт в спортивно-концертном комплексе в рамках VI всеармянского форума Армения – Диаспора. Ответственные лица отметили, что в павильоне представлены туристические, инвестиционные программы мэрии Еревана, программа «Умный город» и ряд других программ.