Մալաթիայի Սբ. Մարիամ Աստվածածին եկեղեցի
1927թ. խորհրդային Հայաստան եկան գաղթականներ Փոքր Հայքի Մելիտենե (Մալաթիա) քաղաքից: Երևանի ծայրամասերից մեկում նրանք հիմնեցին թաղամաս, և անվանեցին Նոր Մալաթիա:
1960-ականներին Երևանի Նոր Մալաթիա թաղամասում հիմնվել է 1915թ. Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան-այգի, որի հարևանությամբ տարիներ անց կառուցվեց նաև Սբ. Մարիամ Աստվածածին եկեղեցին, որը նման է պատմական Մելիտենեի գլխավոր եկեղեցուն (ճարտարապետ` Հրաչյա Գասպարյան): Եկեղեցու կառուցման ժամանակ Փոքր Հայքի Մալաթիա նահանգից բերված հող է խառնվել պատի շաղախին:
Եկեղեցու կառուցումն սկսվել է 1991թ.` նվիրված Արցախյան ազատամարտում ընկած հերոսների, նաև` նահատակված մալաթիահայերի հիշատակին: Շինարարությունն սկսվել է Վազգեն Ա Ամենայն հայոց կաթողիկոսի օրոք: Նախաձեռնությունը Նոր Մալաթիայի` այն ժամանակվա թաղապետ Վահան Զատիկյանինն էր: Եկեղեցին գործում է 1998 թվականից:

Малатия, Церковь Св. Богородицы
До Геноцида Армян город Мелитене-Малатия (Малый Айк) имел 40.000 жителей, из коих 20.000 были армяне. Едва спасшиеся от Геноцида армяне Малатии были разброшены по всему миру, найдя пристанище во многих странах. Иммигрировав в Советскую Армению в 1927 году, они основали квартал на одной из окраин Еревана и назвали его Новой Малатией. Сегодня район имеет 178.000 жителей, здесь построены жилые дома, производственные предприятия, Дом культуры, школы и т.д.
В 1965 г. была построена клиническая больница, а также парк-мемориал, посвященный памяти жертв Геноцида 1915 г. По соседству с парком в 1991 г. началось строительство церкви Св. Марии Богородицы, в память о героях, павших в Арцахской войне. Церковь построена по проекту архитектора Грачьи Гаспаряна, наподобие Главной церкви исторического города Мелитене-Малатии. Строительные работы начались при Католикосе Всех Армян Вазгене Первом. Церковь начала действовать в 1998 году.