2019թ.-ին Երևանում 175 թեքահարթակ կկառուցվի
06.02.2019Հաշմանդամություն ունեցող անձանց հիմնահարցերով զբաղվող քաղաքային հանձնաժողովի առաջին նիստում ներկայացվել է 2019թ. գործունեության ծրագիրը: Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ, հանձնաժողովի նախագահ Հրաչյա Սարգսյանը, խոսելով տարվա անելիքների մասին, նշել է, որ ծրագրերը պետք է լինեն առարկայական և իրագործելի:
Հանձնարարվել է հետևողականորեն ուշադրություն դարձնել ծրագրերի ընթացքին ու դրանց լիարժեքորեն իրականացմանը: Տարեկան ծրագիրն ընդգրկում է քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներ. աշխատանքներ կտարվեն հավասար և մատչելի պայմանների ապահովման, կրթության և մասնագիտական ուսուցման ծրագրերի իրականացման, զբաղվածության խթանման, հաշմանդամների հարցերով զբաղվող ՀԿ-ի հետ համատեղ սոցիալական ծրագրերի իրականացման և մի շարք այլ ուղղություններով: Ընթացիկ տարում մայրաքաղաքի փողոցների խաչմերուկներում, բանուկ հատվածներում, հասարակական վայրերում ու հանգստի գոտիներում 175 թեքահարթակ կկառուցվի: Առաջարկվել է գործընթացին մասնակից դարձնել նաև շահառու կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին, որպեսզի թեքահարթակները կառուցվեն չափորոշիչներին համապատասխան: Ճանապարհային ոստիկանության կողմից մի շարք խաչմերուկներում կտեղադրվեն հետիոտնային ձայնային ազդանշաններով նոր լուսացույցներ: Տեսողության խնդիրներ ունեցող անձանց համար քաղաքային ավտոբուսների ուղեսրահներում կտեղադրվեն հատուկ սարքեր, որոնք կհայտարարեն կանգառների անվանումները: Քննարկման ընթացքում հանձնաժողովի անդամները ներկայացրել են իրենց առաջարկներն ու դիտարկումները:

В 2019 году в Ереване будет построено 175 пандусов
В ходе первого заседания городской комиссии Еревана по вопросам лиц с ограниченными возможностями была представлена программа деятельности на 2019 год. Первый заместитель мэра Еревана, председатель комитета Грачья Саргсян отметил, что программы должны быть существенными и осуществимыми.
Годовая программа охватывает различные сферы городского хозяйства: будет проведена работа по обеспечению равных и доступных условий, реализации образовательных программ, а также совместных социальных проектов с общественными организациями, занимающимися проблемами лиц с ограниченными физическими возможностями. В текущем году будет построено 175 пандусов. По этой части было предложено провести совместную работу с представителями организаций-бенефициаров, чтобы пандусы были построены в соответствии со стандартами. На ряде перекрестков будут установлены новые светофоры со звуковым сигналом. Для людей с нарушениями зрения в городских автобусах будут установлены специальные устройства, сообщающие названия остановок.