Ապահովել լիարժեք պայմաններ ներառական նախնական կրթության համար. քաղաքապետն այցելել է թիվ 92 մանկապարտեզ
20.11.2018
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը և ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը վերջինիս  առաջարկով այցելել են Երևանի թիվ 92 մանկապարտեզ, ծանոթացել ներառական կրթության համար նախակրթարանում ստեղծված պայմաններին: Այսօր մանկապարտեզում գործող 3 նախաներառական և 6 ներառական խումբ են հաճախում կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող՝ թեթև, միջին և ծանր զարգացման խնդիրներով 42 երեխաներ: Երեք տարին լրացած այն երեխաները, որոնք բժշկի և մանկավարժահոգեբանական թիմի գնահատմամբ կարող են անմիջապես ներառվել խմբերում, հաճախում են մանկապարտեզում գործող ներառական (ընդհանուր) խմբեր: Իսկ այն երեխաները, որոնք անմիջապես չեն կարող ներառվել` հաշվի առնելով առանձնահատուկ կարիքները, ընդգրկվում են նախաներառական խմբեր: Մանկապարտեզում գործում է նաև վերականգնողական կենտրոն: Փոքրիկների հետ աշխատում են վերապատրաստված մասնագետներ՝ հոգեբան, լոգոպեդ, հատուկ մանկավարժ: Քաղաքապետ Հայկ Մարությանը զրուցել է աշխատակիցների հետ, ծանոթացել կրթական ու վերականգնողական ծրագրերին: Պատասխանատուները նշել են, որ նկարչության, ֆիզկուլտուրայի, երգեցողության պարապմունքներն ու զբոսանքի ժամերը նախաներառական և ներառական խմբերի երեխաները միասին են անցկացնում:
ԱԺ նախագահը Երևանի քաղաքապետին առաջարկել է ներառական կրթություն ապահովելու հաջողված այս մոդելը կիրառել նաև մայրաքաղաքի մյուս վարչական շրջաններում: Կարևորելով ներառական կրթության անհրաժեշտություն ունեցող երեխաների համար լիարժեք պայմանների ապահովումը՝ Հայկ Մարությանը նշել է, որ քաղաքապետարանը կուսումնասիրի առաջարկն ու ծրագրի գործընկեր կառույցների հետ քայլեր կձեռնարկի Երևանի տարբեր շրջաններն ընդգրկող նման հատվածների ձևավորման ուղղությամբ:
Երևանի թիվ 92 մանկապարտեզում ծրագիրն իրականացվել է Երևանի քաղաքապետարանի, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության, «Արաբկիր» բժշկական համալիրի, ինչպես նաև «Քրոնիմետ» և «Արաբկիր» միացյալ մանկական բարեգործական հիմնադրամների համագործակցության շրջանակում:

Обеспечить полноценные условия для дошкольного инклюзивного образования: мэр посетил детский сад N 92
20.11.2018
По инициативе спикера парламента РА, мэр Еревана Айк Марутян и председатель НС Ара Баблоян  посетили   детский сад N 92, где ознакомились с условиями, созданными для инклюзивного образования.  В детском учреждении обучаются 42 ребенка с проблемами развития различной степени. В детском саду действует  также реабилитационный центр. С детьми работают специально обученные  специалисты.
Мэр Айк Марутян побеседовал с персоналом, ознакомился с  учебными и реабилитационными программами. Ответственные лица отметили, что уроки рисования, физкультуры и пения, а также часы прогулки  дети доинклюзивных и инклюзивных групп проводят вместе.
Председатель НС предложил мэру Еревана применить данную успешную модель инклюзивного образования также в остальных административных районах столицы.
Подчеркнув важность обеспечения полноценных условий для детей, нуждающихся в инклюзивном образовании, Айк Марутян отметил, что   совместно с организациями-партнерами данной программы мэрия непремeнно рассмотрит это предложение.
В ереванском детском саду N92 программа реализована в рамках сотрудничества мэрии Еревана, министерства   труда и социальных вопросов РА, медицинского комплекса «Арабкир», а также детских   объединенных  благотворительных  фондов «Арабкир» и  «Хронимет».