Ապօրինի շինարարությունների և հողազավթումների դեպքերը կանխարգելելու ուղղությամբ համագործակցել իրավապահ մարմինների հետ
24.09.2018
Երևանի քաղաքապետարանում կայացած աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ, քաղաքապետի պաշտոնակատար Կամո Արեյանին զեկուցվել է, որ ապօրինի շինարարությունների և հողազավթումների կանխման և դրանց հետևանքների վերացման ուղղությամբ իրականացվող մշտական հսկողության ընթացքում նախորդ շաբաթ կազմվել է 21 վարչական արձանագրություն, որոնց առնչությամբ իրականացվել են օրենքով սահմանված համապատասխան քայլեր: Պատասխանատուներին և վարչական շրջանների ղեկավարներին հանձնարարվել է շարունակել խստացված հսկողությունը: Կայացված վարչական ակտերը տրամադրել իրավապահ մարմիններին, օրենքով նախատեսված վարչարարությունն իրականացնել հետևողականորեն՝ ընդհուպ քրեական գործերի հարուցում:
Զեկուցվել է, որ մայրաքաղաքում շարունակվում է ամենօրյա հսկողությունը բացօթյա ապօրինի առևտրի կանխարգելման ուղղությամբ: Աշխատակազմի առևտրի և սպասարկումների վարչությանն ու հասարակական կարգի պահպանության ծառայությանը հանձնարարվել է նաև շարունակել հսկողությունը և երկօրյա ժամկետում գույքագրել մայրաքաղաքի տարածքում գործող անիվների վրա սննդի կետերը՝ արձանագրված իրավախախտումների մասով ձեռնարկելով համապատասխան միջոցառումներ: Ապօրինի կայանումների վերաբերյալ հասցեները տրամադրել Երևան քաղաքի ոստիկանությանը և ճանապարհային ոստիկանության Երևանի գումարտակի հրամանատարությանը:
Երևանի քաղաքապետարանի 2018թ. ծրագրով նախատեսված ընդհանուր օգտագործման գույքի, բազմաբնակարան բնակելի շենքերի մուտքերի ու տանիքների վերանորոգման վերաբերյալ զեկուցվել է, որ բոլոր աշխատանքներն ընթանում են սահմանված ժամանակացույցի համաձայն: Վարչական շրջանների բակային տարածքների և խաղահրապարակների հիմնանորոգման աշխատանքների վերաբերյալ էլ զեկուցվել է, որ ընթացիկ տարվա ծրագրով նախատեսված աշխատանքները գտնվում են ավարտական փուլում: Վերոնշյալ բոլոր ուղղություններով հանձնարարվել է ակտիվացնել աշխատանքները՝ շարունակելով հատուկ հսկողությունը որակի ապահովման նկատմամբ:
Խորհրդակցության վերջում զեկուցվել է, որ նախորդ շաբաթ Երևանի քաղաքապետարանի կենտրոնական աշխատակազմի «Թեժ գծի» հեռախոսահամարներով ստացվել է 277 հեռախոսազանգ: Շաբաթվա սկզբի տվյալներով դրանցից 207-ին տրվել է լուծում կամ սպառիչ պատասխան, մնացած 70 հեռախոսազանգերով բարձրացված խնդիրներն ուսումնասիրման փուլում են, որից հետո կստանան համապատասխան լուծումներ: Մայրաքաղաքի վարչական շրջաններում նույն ժամանակահատվածում թեժ գծերի հեռախոսահամարներով ընդհանուր առմամբ ստացվել է 76 հեռախոսազանգ, որոնցից 56-ին լուծում է տրվել, իսկ 20-ի դեպքում աշխատանքներն ընթացքում են: Հանձնարարվել է մշտական ուշադրության կենտրոնում պահել բարձրացված հարցերի կատարման ընթացքը:

С целью предотвращения случаев незаконного строительства и захвата земель поручено сотрудничать с правоохранительными органами
24.09.2018
В ходе состоявшегося в мэрии Еревана рабочего совещания первому заместителю мэра Еревана, исполняющему обязанности мэра Камо Ареяну было доложено, что в сфере градостроительства и землепользования, на прошлой неделе был выявлен 21 случай незаконного строительства и захвата земель, в отношении которых были приняты соответствующие меры. Ответственным лицам и руководителям административных районов столицы поручено продолжить строгий контроль и предоставить соответствующие материалы правоохранительным органам.
Относительно текущих работ было доложено, что в столице продолжается ежедневный контроль за незаконной уличной торговлей и выбросом мусора в непредусмотренных для этого местах. Управлению торговли и обслуживания, а также службе охраны общественного порядка аппарата мэрии поручено продолжить контроль.
Касательно работ по восстановлению поврежденного городского имущества, ремонту крыш и подъездов многоквартирных зданий, предусмотренных программами мэрии Еревана на 2018 год, было доложено, что все работы продолжаются согласно утверждённому графику. Было также доложено, что подходит к концу программа по капитальному ремонту дворов и игровых площадок в административных районах столицы. Поручено по всем направления активизировать работы и следить за качеством их выполнения.
В завершении рабочего совещания было доложено, что на прошлой неделе по телефонным номерам «горячих линий», действующим в мэрии Еревана, было получено 277 звонков. 207 поднятых гражданами вопросов получили соответствующее решение, остальные 70 находятся на стадии решения. По телефонным номерам «горячих линий», действующим в аппаратах административных районов было получено 76 звонков, из которых по 56 были даны решения, остальные 20 находятся в процессе выполнения.